این روزها به منظور بهینه سازی مصرف انرژی و جلوگیری از هدر رفتن آن و کاهش هزینه ها، افراد بیشتر از گذشته به فکر عایق کاری بخش های مختلف منزل خود هستند. استفاده از عایق حرارتی ساختمان و عایق مناسب سقف می تواند نقش بسیار مهمی در جلوگیری از هدر رفتن انرژی داشته باشد. اما هنگامی که برای عایقکاری منزل خود به دنبال یک گزینه ی مناسب هستید، بیشتر مایل هستید تا بدانید مناسب ترین پوشش برای پشت بام کدام است. به همین منظور در قالب این مقاله برای شما خواهیم گفت که چگونه مناسب ترین پوشش را برای بام منزل خود برگزینید. پس با گروه ارمغانآوران تجهیزات عایق آیریک همراه شوید.

انتخاب مناسب ترین پوشش برای پشت بام

دوستان عزیز چنانچه به فکر عایقکاری پشت بام منزل خود هستید، به شما توصیه می شود این مقاله را به دقت تا پایان مطالعه کنید. ما به شما کمک خواهیم کرد تا  عایق مناسبی را برای بام منزلتان انتخاب کنید.

بهترین پوشش برای پشت بام

آیا سقف منزل شما شیب دار است یا صاف؟

هنگام انتخاب یک پوشش مناسب برای پشت بام منزلتان باید ابتدا این سوال را از خود بپرسید که آیا بام خانه شما حالت شیب دار است یا نه صاف و معمولی است. بسته به نوع بام منزل شما، انواع مختلف عایق را می توانید استفاده کنید.

  • برای بام های اریب یا شیب دار : دو گزینه وجود دارد : عایق بندی زیر شیروانی گرم و سرد
  • برای بام هایی که صاف هستند : سه گزینه برای انتخاب وجود دارد : عرشه سرد، عرشه گرم یا سقف معکوس

عایق زیرشیروانی گرم برای بام های شیب دار

ساده ترین و ارزان ترین نوع عایق برای این نوع پشت بام ها، استفاده از گزینه ی عایق زیرشیروانی سرد کلاسیک یا قدیمی است. این عایق ها در بالا و بین تیرهای چوبی سقف قرار می گیرند. این نوع عایق باعث می شود تا هوای گرم از فضای داخلی خانه خارج نشود و این عایق برای بخش زیر شیروانی به گونه ای عمل می کند که در تابستان خنک و در زمستان گرم است.

عایق زیرشیروانی گرم برای بام های شیب دار

در صورتی که به هر دلیل امکان استفاده از عایق سرد برای شما وجود نداشته باشد، می توانید از عایق گرم به عنوان یک پوشش مناسب برای پشت بام خانه تان استفاده کنید. در این نوع عایق بندی عایق ها دقیقا زیر  صفحه ی سقف شیب دار قرار می گیرد. به این ترتیب عایق از هدر رفتن هوای گرم جلوگیری می کند اما حالتی که برای زیر شیروانی در عایق سر به وجود می آید در این نوع عایق بندی وجود ندارد.

نکته ی مهمی که در مورد عایق بندی گرم در زیر شیروانی وجود دارد این است که نیاز به تهویه مستقیم هوا در زیر کاشی های سقف وجود دارد. این مانع از تجمع آب در زیر یا اطراف کاشی ها می شود که می تواند برای ساختار سقف پوسیدگی ایجاد کند.

بهترین پوشش برای پشت بام

انتخاب مناسب ترین پوشش برای پشت بام های بدون شیب یا صاف

برای بام هایی که دارای شیب نیستند سه نوع عایق بندی وجود دارد که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

  • عایق عرشه گرم یا بام گرم : در این نوع عایق کاری، عایق در بالای عرشه ی بام قرار می گیرد. این نوع عایقکاری بیشتر در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که آب و هوا در آنجا سرد و مرطوب است.
  • عایق عرشه سرد یا بام سرد : در این نوع عایقکاری، عایق در زیر عرشه ی بام و در میان تیرهای سقف قرار می گیرد. در این نوع عایق بندی به طور معمول فضایی برای تهویه هوا نیز در نظر گرفته می شود. چرا که وجود تراکم بیش از حد ممکن است منجر به ایجاد پوسیدگی شود.
  • عایق سقف معکوس نوعی عایق است که به دلیل طرز قرار گرفتن آن به طور موثر از هدر رفتن گرما و سرما جلوگیری می کند و در برابر سایش و پاره شدن نیز مقاوم است.

توجه کنید که پس از انتخاب مناسب ترین پوشش برای پشت بام ، بهترین زمان ممکن برای نصب آن، زمانی است که می خواهید سقف را تعویض نمائید. همچنین به این نکته نیز توجه کنید که برای اینکه بتوانید از عایق کاری سقف منزل خود بهترین نتیجه را بگیرید باید از یک نیروی متخصص برای نصب آن بهره مند شوید.

دوستان گرامی امید است مطالبی که در این مقاله برای شما عزیزان ارائه شد نهایت استفاده را برده باشید. در صورتی که با هرکونه سوال یا مشکلی مواجه شدید، از طریق تماس تلفنی مشکل یا سوال خود را با ما در میان بگذارید.