علاوه بر نقشی که انواع عایق حرارتی و عایق سقف در جلوگیری از هدر رفتن انرژی ایفا می کنند. عایق سقف باعث می شود که در فصل بارندگی، آب از سقف منزل به داخل چکه نکند. مشابه این نوع عایق کاری را در استخر ها داریم. شما تا کنون برای پر کردن شکاف ها و آب بندی استخر جهت جلوگیری از نشت آب و ایجاد خرابی و پوسیدگی فلزات و فولادهای آن تدبیری اندیشیده اید؟ برای آب بندی کف و دیواره های استخر روش های مختلفی همچون سیمان، ملات آب بند و رنگ های آپوکسی به کار می رود اما بهترین انتخاب از لحاظ قیمت کدام است؟ جهت آشنایی با مواد موجود برای آب بند کردن استخر و انتخاب اقتصادی ترین روش آن با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید.

روش های آب بندی استخر کدام است؟

در این بخش از مقاله شما را با انواع روش های آب بندی استخر آشنا می نمائیم لطفا با ما همراه باشید.

آب بندی HyperFlex

HyperFlex یک کامپوننت تک همه کاره است که از قبل به کاتالیزور تبدیل شده است. از آنجایی که از پیش کاتلیز شده است، هیچ هزینه­ ای برای مخلوط کردن کاتلیست نیاز ندارد. جهت تغییر زمان واکنش به سادگی می­ توانید درجه حرارت مخزن را تنظیم کنید.

از آنجایی که این ماده یک hydrophobic  کوچک است قادر به مخلوط شدن با مواد hydrophilic  نیست و برای تماس با آب آشامیدنی تایید شده است.

آب بندی رزین

یکی از بهترین و اقتصادی ­ترین روش­ ها برای آب بندی و عایق کاری استخر رزین است. لبه های ضعیف و بتن های شل باید با استفاده از تراشه برداشته شوند سپس رزین آپوسکی را مخلوط کرده و روی ترک­ ها و اطراف آنها بریزید. اگر سطح کاملا مرطوب باشد باید از اپوکسی مخصوص استفاده کرد که برای این منظور طراحی شده است. پس از خشک شدن لایه اول به مدت ۸ تا ۲۴ ساعت باید لایه دوم را به اندازه­ی کافی ضخیم بریزید. در صورتیکه ترک ها کمتر از 0.01 اینچ باشد، نیازی به استفاده از رزین در اطراف آن نیست.

عایق نانو

این پوشش یک مانع جهت نفوذ آب ایجاد می­ کند و در برابر نور خورشید بسیار مقاوم است. استفاده از این عایق روی بتن مقاومت آن را در برابر ریزش و رطوبت بالا بیشتر می کند. این عایق سازگار با محیط زیست، دارای مقاومت حرارتی 40 تا 210 درجه سانتی گراد، دوام با مقاومت بالا در شرایط مختلف آب و هوایی، نحوه­ ی استفاده آسان و قیمت مناسب است.

سیمان

پوشش سیمانی و محصولات ضد آب بهترین گزینه برای چسبیدن به بتونه های بتونی هستند؛ چرا که در ترکیب شیمیایی مشابه هستند. روی این محصولات همچنین می توان مواد مختلفی مانند گچ، پوشش ها و چسب ها به عنوان پوشش ضد آب مقاوم در برابر پلیمر خالص استفاده کرد.

AQUAFIN-Pool-2km-spraying

تجهیزات اسپری می توانند برای پوشش ضد آب در سطوح بزرگ مورد استفاده قرار گیرند. جهت پوشش و ضد آب کردن کف استخر باید به نوع آن نیز توجه کنید برای مثال روکش های Vinyl-lined اگر به شکل غیر استاندارد باشند بسیار مشکل زا خواهند بود. سطوح بزرگ را بهتر است از لحاظ اقتصادی با اسپری پوشش دهید تا از ماله یا قلمو یا غلتک استفاده کنید.

AQUAFIN-04

از آنجایی که کاشی ها و گچ استخر ضد آب نیستند، باید از زیر غلاف ضد آب استفاده شود تا بتوان طول عمر استخر را افزایش داد و از نشت و خرابی پوشش گچ آن به دور بود. برخی از محصولات ضد آب ضد سیمانی می تواند به عنوان یک پوشش مستقل مورد استفاده قرار گیرد و از خرابی فولاد و بتون استفاده شده در لایه های زیرین جلوگیری نماید.

پرکردن درزها

در آب بندی استخر باید حتما به پر شدن درزهای انبساطی استخر نیز توجه شود. CT1  یکی از مواد بسیار قوی جهت پر کردن درزهای موجود در استخر است. اما امروزه از آن به منظور پیشگیری در سطوح گسترده نیز استفاده می شود.  قبل از CT1   از موادی مانند سیلر بتونی، رنگ های آپوکسی، درزبند الاستیک و آپوکسی سیلر استفاده می شد. این محصول همچنین از رشد قارچ و باکتری نیز جلوگیری می کند. درزبند به دلیل خاصیت بالای چسبندگی در پر کردن درزهای مخازن آب شرب نیز استفاده می شود.

 گرامیان از توجه و همراهی تان بسیار ممنون و سپاسگزاریم. لطفا با تماس بگیرید و سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید. همراهان گرامی چنانچه شما نیز در زمینهی آب بندی استخر دارای تجربه ی مفیدید هستید آن را از طریق کامنت با دیگر دوستان در میان بگذارید.