روش های مختلفی برای عایق کاری ساختمان به منظور حفظ انرژی و همچنین جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان می شود. عایق کاری انواع مختلفی دارد که با توجه به مکان مثلا عایق سقف ، هزینه و ویژگی مورد نظر می توانید عایق دلخواه خود را انتخاب نمایید. از جمله انواع عایقکاری ساختمان می توان به سلولز، فوم اسپری، فایبرگلاس، پشم، batt و rigid اشاره کرد. این مواد همگی دارای خصوصیات مختلف و مزایا و معایب متفاوتی هستند. اما اگر به درستی نصب شده باشند و با لایه های کنترل آب و بخار به خوبی پوشانده شوند، برای مدت زمان طولانی کار خواهند کرد. جهت اطلاع از بهترین روش عایق کاری ساختمان با نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید.

آشنایی با بهترین روش عایقکاری ساختمان

در این بخش از مقاله شما را با نکاتی آشنا خواهیم کردکه مربوط می شود به بهترین روش عایق کاری ساختمان. پس با ما همراه باشید.

ayegh2

حداقل ضخامت

در صورتی که یک عایق را به صورت یکنواخت نصب کنید، به مراتب عملکرد بهتری خواهد داشت. بنابراین باید مطمئن شوید که مقدار r-value عایق مورد نظر کم نباشد. به عنوان مثال اگر از یک بسته cell فوم اسپری پلی یورتان استفاده می کنید، مقدار R-value بیشتری نسبت به دیگر انواع عایق ها خواهید داشت، که ضخامت کمتری هم نیز نسبت به سایر عایق کاری ها دارد.

نصب با کیفیت ترین عایق

علاوه بر اطمینان از ضخامت مناسب برای دستیابی به بهترین R-value باید از نحوه‌ی درست آن نیز جهت رسیدن به حداکثر r مطمئن شوید. در سال 2006 پروتکلی ایجاد شد که بر اساس آن باید ابتدا خانه را بررسی کرده و سپس مقدار R-value مناسب را برای هر قسمت ارزیابی و درجه‌ی عایق مناسب آن قسمت را تعیین کرد. بنابراین با استفاده از این پروتکل مقدار حجم کار و درجه عایق مورد نظر مشخص می شود.

درجه | بهترین و درجه‌ی ||| پایین ترین نوع عایق هستند، به صورت کلی در عایق درجه 1 هیچ شکافی وجود ندارد، اما در عایق درجه || 2 درصد و در عایق درجه ||| 5 درصد شکاف وجود دارد.

مانع دیگر جهت بهترین روش عایق کاری فشرد سازی و پر نکردن کامل شکاف و حفره ها است. عایق کاری می تواند به صورت کامل شکاف و حفره ها را از کناره ها، بالا و پایین بپوشاند اما اگر فشرده شده باشد یا به خوبی حفره ها را پر نکرده باشد، مقدار  R-value کاهش می یابد.

گاهی اوقات فشرده سازی اجناب ناپذیر است، به عنوان مثال اگر از یک batt فایبر گلاس  برای یک دیوار محصور 2*6 استفاده کنید، در نتیجه مقدار R-value کاهش می یابد و نمی توان برای افزایش آن کاری کرد مگر نوع عایق یا درجه ی آن را تغییر دهید. استفاده از batt فایبر گلاس  درجه | برای افزایش مقدار R-value و کاهش فشرده سازی مناسب است.

ayegh

نصب

برای داشتن بهترین روش عایق کاری باید در صورت انتخاب فوم به عنوان عایق آن را در یک ظرف اسپری شکل قرار دهید تا بتوانید به راحتی عایق مورد نظر را نصب نمایید.

نصب و راه اندازی انواع عایق های فوم مایع نیاز به تجهیزات خاص و صدور گواهینامه دارد از این رو باید توسط نصاب های با تجربه همچون ایریک انجام شود.

در نصب بعضی از عایق ها باید از یک کند کننده بخار اضافی استفاده کرد که این کار باید با تشخیص نصاب حرفه ای انجام شود.

نکات مهم

به یاد داشته باشیددر هنگام خرید عایق می توانید مقدار R-value آن را با دریافت حداقل ضخامت و کیفیت درجه | عایق افزایش دهید.

در صورتی که خودتان بخواهید عایق را نصب کنید، باید قبل از نصب آن دستور العمل های ذکر شده را با دقت بخوانید تا بتوانید به درستی عایق مورد نظر را نصب کنید و کیفیت آن را افزایش دهید؛ چرا که هم عمر عایق افزایش می یابد و هم حداکثر عملکرد حرارتی یا مقدار R عایق بستگی به نصب مناسب آن دارد.

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک

آیریک با حرفه ای ترین و برترین نصابان به شما در نصب، نحوه ی عایق کاری و نوع عایق مورد نظر به منظور انتخاب بهترین روش عایق کاری ساختمان کمک خواهد کرد. جهت دریافت راهنمایی های لازم و اطلاع از قیمت ها با همکاران ما در گروه آیریک تماس حاصل فرمایید.