زمانی که صحبت از مصرف بهینه انرژی به میان می آید، به احتمال بسیار زیاد اولین راه کاری که به ذهن تان می رسد، استفاده از عایق کاری برای ساختمان است. شما دوستان عزیز با انواع عایق، عایق سقف و نقش آن در جلوگیری از به هدر رفتن انرژی آشنا هستید. اما در این مقاله قصد داریم شما را با نوع دیگری از انواع عایق آشنا کنیم. انتخاب مناسب کفپوش صنعتی برای رفع نیازهای شما می تواند کار پیچیده ای باشد. علاوه بر رنگ و مواد، تجهیزات عملکردی خاصی برای این کار در نظر گرفته شده است که برای عملیات حساسی نظیر مراقبت های بهداشتی و فرآیندهای تولیدی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای انتخاب یک کف پوش ضد استاتیک باید به مزایا و گزینه‌ های مورد نظر آن بیشتر توجه کرد. در ادامه با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید تا شما را با عایق برقی و مزیت های آن بیشتر آشنا سازد.

کفپوش عایق برقی چیست؟

کف پوش ضد استاتیک مانع از ایجاد انفجار الکترواستاتیکی می شود، این انفجار زمانی اتفاق می افتد که فرد یا سطح شارژ با یک جسم دیگر در تماس باشد. تخلیه الکتریکی ممکن است به صورت جرقه قابل مشاهده باشد، اگر چه الکتریسیته ساکن اکثرا آشکار نیست.

عایق برقی

معمولا از تخلیه الکتریکی به عنوان شوک در بیماران استفاده می شود و مقدار کم آن بی خطر است، اما در محیط های خاص تخلیه الکترواستاتیک می تواند بسیار خطرناک و حتی فاجعه بار باشد. دراین موارد، نصب کفپوش ضد استاتیک یک گام ضروری جهت ایجاد یک محیط امن برای کارگران و مشتریان است.

چه کسانی به کفپوش عایق برقی نیاز دارند؟!

بسیاری از سازمان ها به دلایل مختلفی از کفپوش های ضد استاتیک استفاده می کنند.  اما در این بین تولید کنندگان مواد شیمیایی و هر کسب و کاری که با مواد شیمیایی و قابل اشتعال سر و کار دارد، نیاز به ایجاد محیط کار بدون استاتیک برای جلوگیری از اشتعال موادشیمیایی، دود یا حتی ذرات قابل اشتعال میکروسکوپی دارند.

تخلیه الکترواستاتیکی می‌تواند قطعات الکترونیکی حساس را بارور کند، از این رو شرکت هایی که در تولید یا مونتاژ قطعات نیمه رسانا یا کالاهای الکترونیکی نیز کار می کنند نیاز به استفاده از این عایق های ضد استاتیکی دارند.

علاوه بر موارد فوق در مکان‌ هایی همچون بیمارستان و اتاق های کنترل ترافیک هوایی که نیاز به استفاده بی وقفه از وسایل الکترونیکی دارند هم باید تدابیر امنیتی لازم را اندیشید و اقدامات لازم و محتاطانه جهت جلوگیری از استاتیک را به عمل آورد.

سایر نمونه هایی که نیاز به عایق کفپوش ضداستاتیک دارند عبارتند از: مهمات یا تولیدات پیشرو، عملیات نظامی، میکرومکانیک، لنزهای اپتیکی، فیلم عکاسی، لیزر، بیوتکنولوژی، دارو، تولید ایمپلنت جراحی، محیط پزشکی و حتی برخی از محیط های تولید مواد غذایی و نوشیدنی.

چگونه کفپوش ضد استاتیک مانع از تخلیه الکتریکی می شود؟

کف پوش ضد استاتیک به دفع حریان الکتریسیته ساکن و جلوگیری از حرکت آن به سمت زمین کمک می کند. این عایق برقی همچنین مانع از ایجاد و تخلیه الکترواستاتیکی در محیط زیست می شود.

عایق برقی

تقریبا هر حرکتی به الکتریسیته ساکن و اشتعال آن کمک می کند. به عنوان مثال، راه رفتن روی فرش، حرکت روزانه وسایل نقلیه یا تجهیزات سنگین و همچنین حرکت قطعات ماشین های خودکار در کارخانه ها باعث بروز خسارت های جبران ناپذیر می شود.

نحوه‌ی انتخاب کف پوش ضد استاتیک

گزینه های زیادی برای این نوع از کفپوش وجود دارد، اما برای انتخاب بهترین گزینه باید به چگونگی ایجاد الکترواستاتیک در محل کار، قدرت تخمین تخلیه الکترواستاتیک و عواقب احتمالی تخلیه الکترونیکی توجه کنید.

گزینه های ضداستاتیک کفپوش شامل سیستمهای رسانا و تجزیه کننده‌ هستند که دارای مقاومتهای مختلفی می باشند. به طورکلی، کفپوش رسانا، مقاومت 1 مگاوات و کفپوش نفوذی استاتیک مقاومت 1 تا 100 مگاوات ایجاد می کند.

به عبارت ساده‌تر مقاومت بالاتر هدایت الکترونیکی پایین‌تری دارد، اما این بدان معنی نیست که مقاومت کمتر لزوما بهترین گزینه برای عایق برقی است. برای اکثر محیط ها از قبیل برج های کنترل هوایی، کف پوش رسانا پیشنهاد می شود.

خدمات شرکت نوآوران تجهیزات عایق آیریک

آیریک با سال ها حضور فعال و موفق در زمینه‌ی عایق کاری به روش های مختلف برای ساختمان ها، سازمان ها، بیمارستان ها و کلیه‌ی شرکت های دیگر به شما کمک می کند تا بتوانید زندگی آرامش بخشی را داشته باشید. جهت اطلاع از قیمت انواع عایق‌ها و نصب آنها با همکاران ما در آیریک تماس نمایید.