از گذشته تا کنون یکی از عمده نگرانی های افراد در مورد ساختمان و محل سکونتشان، مربوط به مسئله ی عایق بندی رطوبتی بوده است. چرا که همواره بارش برف و باران باعث نفوذ آب به داخل منزل می شود. در گذشته از روشهای سنتی برای عایق بندی استفاده می شد. اما امروزه به کارگیری تکنولوژی های روز دنیا، متخصصین توانسته اند روش های نوین برای عایق کاری ساختمان ارائه دهند. به طور مثال تکنولوژی نانو و تولید عایق های رطوبتی نانو، جهت ممانعت از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان برای بشر بسیار مفید واقع شده است. همچنین استفاده از انواع عایق های حرارتی و عایق های سقف توانسته است کمک بسیاری در جلوگیری از هدر رفتن انرژی و مصرف بهینه آن نماید. اما نوع دیگر از عایق های حرارتی که با استفاده از فناوری نانو ایجاد شده است، عبارت است از عایق حرارتی نانو. در ادامه با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا مطالب بیشتری در مورد عایق حرارتی نانو برای شما بیان کنیم.

عایق حرارتی نانو

آشنایی با عایق حرارتی نانو

قبل از آنکه به معرفی این نوع عایق حرارتی بپردازیم، خوب است ابتدا مختصری در مورد فناوری نانو برای شما عزیزان مطالبی را بیان کنیم.

فناوری نانو

مفاهیم فناوری نانو در ابتدا در یک جلسه انجمن فیزیکی آمریکا در کالتچ (کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا) در تاریخ 29 دسامبر 1959 توسط فیزیکدان مشهور ریچارد پین فینمن (1918-1988) مورد بحث قرار گرفت و “فناوری نانو” برای اولین بار توسط دانشمندان ژاپنی نوریو تانیگوشی، در سال 1974 مورد استفاده قرار گرفت، هر چند که در آن زمان هنوز این تکنولوژی به طور گسترده شناخته نشده بود. اولین مطالعات بنیادی در مورد فناوری نانو توسط کلاس گوران گرگکویست (1946-) و رابرت بوبرمن (1944-) در سال 1976 نوشته شد صورت گرفت.

نانو، از کلمه یونانی “nanos” به مفهوم “کوتوله” مشتق شده است. نانو با نماد: n و پیشوند SI به اندازه ی یک میلیاردم می باشد. فناوری نانو، جز علوم مهندسی و فناوری است که در مقیاس نانو، که حدود 1-100 نانومتر است، انجام می شود.

از این فناوری در زمینه های مختلفی استفاده می شود از جمله در معماری. همچنان با ما همراه باشید تا از کاربرد فناوری نانو در معماری نیز برایتان بازگو کنیم.

کاربرد فناوری نانو در معماری

فناوری نانو نیز می تواند در زمینه ی معماری نیز مورد استفاده قرار گیرد. افزودن نانو سیلیس به مواد ساختمانی با پایه سیمان می تواند دوام و مقاومت فشاری آن ها را افزایش دهد که این ویژگی می تواند برای افزایش سیالیت یا نفوذپذیری آب بتن مورد استفاده قرار گیرد. با افزودن نانولوله ها یا نانوفیبری ها، مقاومت کششی و خمشی سازه های بتنی نیز می تواند تقویت شود. همجنین چوب را می توان با نانولوله ها یا نانو الیاف تشکیل داد و محصولاتی تولید کرد که می تواند از فولاد دو برابر فولاد قوی تر باشد. دی اکسید تیتانیوم (TiO2) در تولید فوم های نانو به به دلیل ویژگی های استریلیزاسیون و ضد فرسایش آن به عنوان عایق پوششی مورد استفاده قرار می گیرد. عایق هایی که از ذرات نانو در تولید آن ها استفاده می شود، می تواند چسبندگی بهتر، شفافیت بشتر، خوردگی کمتر و خاصیت ضد حریق بیشتری داشته باشد. در ادامه به معرفی عایق حرارتی نانو خواهیم پرداخت.

عایق حرارتی نانو

عایق حرارتی نانو

به طور کلی، مواد تشکیل دهنده عایق های حرارتی نانو ، دارای کیفیت بسیار بالاتری نسبت به عایق های تشکیلشده به روش های قدیمی تر را دارا می باشد.

در عایق های حرارتی ساخته شده از مواد قدیمی، سه نوع روش انتقال گرما وجود دارد که عبارتند از:

  • هدایت گرما (لرزش مولکول های داخل دیوار)
  • شار گرما ( بین ذرات هوا در که در سلول ها حبس شده اند)
  • تابش گرما (بین دیوارهای مخالف یکدیگر )

اما در مقایسه با عایق حرارتی نانو، باید بگوئیم که، در مواد عایق حرارتی مبتنی بر فناوری نانو، یک یا چند راه از راه های انتقال حرارت ذکر شده، به کل بسته می شود. به همین دلیل این نوع عایقها می توانند ضریب انتقال حرارت ساختارهای ساختمان را کاهش دهند.

به این ترتیب به کار بدرن عایق های حرارتی نانو در ساختمان ها می تواند به صورت بهینه تری مانع از هدر رفتن گرما و انرژی شود و به این ترتیب باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه ها نیز می شود.

همراهان همیشگی، امید است آنچه در قالب این مقاله در زمینه عایق های حرارتی نانو برای شما عزیزان ذکر شد، مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته باشد. لطفا با ما تماس بگیرید و سوالات خود را با مطرح نمائید.