عایق های طوبتی را در مقالات قبلی به شما معرفی کردیم و گفتیم که این عایق ها برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان به کار می روند. همچنین روش های سنتی عایق کاری که به همین منظور مورد استفاد قرار می گرفتند را گفتیم. به طور کلی انواع عایق های ساختمانی با اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آن ها به منظور مصرف بهینه انرژی و جلوگیری از به هدر رفتن آن استفاده می شوند مانند عایق های حرارتی، و برخی دیگر به منظور حفاظت و پیشگیری از تخریب اجزای ساختمان به کار برده می شوند. شاید شما دوست عزیز تا کنون با مشکلات مربوط به پوسیدگی و تحریب لوله های آب ساختمان برخورد کرده باشید. لوله هایی که بر اثر رطوبت به مرور زمان دچار پوسیدگی شده اند. به نظر شما برای این مشکل چه راهکاری وجود دارد؟ تا کنون در مورد پتوی عایق ضد آب شنیده اید؟  با ما در گروه وآوران تجهیزات عایق آیریک همراه شوید تادر این مورد اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

پتوی عایق ضد آب چیست؟

پتوی عایق ضد آب نوعی عایق قابل حمل است که از موادی ساخته شده است که به منظور مقاومت در برابر رطوبت به کار برده می شود. پتوی عایق ضد آب دارای خاصیتی است که رطوبت را از خود دور می کند و در صورتی که در معرض رطوبت قرار گیرد ، خاصیت عایق بودن خود را حفظ می کند.

پتوی عایق ضد آب

روش های عایقکاری سنتی، مانند عایق های لوله فایبرگلاس دارای خاصیت ضد آب نیستند و در هنگام تماس با رطوبت از محل مربوطه جدا می شود و اگر تراکمی در زیر عایق تشکیل شده باشد و قادر به خروج  از آن نباشد، می تواند باعث آسیب جدی به لوله ها و اجزای آن بشود. این مسئله یک مشکل رایج است که بسیاری با آن مواجه هستند که می توان با استفاده از پتوی عایق ضد آب که با این هدف طراحی شده است تا از چنین مشکلی جلوگیری کند، از آسیب به لوله ها جلوگیری کرد.

کاربردهای پتوی عایق ضد آب

ممکن است در اینجا سوالی برای شما پیش بیاید که این نوع پوشش های ضد آب (پتوی عایق ضد آب) در چه مواردی به کار برده می شود و مورد استفاده قرار می گیرد؟ در ادامه موراد کاربرد این نوع عایق را برای ما خواهیم گفت.

رایج ترین موارد استفاده از پتوی عایق ضد آب

  • سیستم های عایق بندی در چاله ها، چاه ها و یا هر منطقه ای که مستعد آبریزی شدید هستند
  • سیستم های عایق کاری که بطور مکرر شسته می شوند
  • عایق لوله / جزء بیرونی
  • سیستم های لوله سرد

پتوی عایق ضد آب از چه موادی ساخته می شود؟

موثرترین راه برای ساخت پتوی عایق ضد آب ، استفاده از مواد هیدروفوبیک در طراحی آنها است. با استفاده از موادي كه آب را در خود جذب و نگهداري نمی کنند و بالعکس آن را دفع مي كنند می توان عایقی ضد آب تولید کرد. این پتوهای عايق مي توانند میزان رطوبت زيادي را تحمل كنند و باعث تبخير آن شوند و لوله ها و اجزای آن را از آسیب های مرتبط با CUI محافظت می کنند. برخی از مواد هیدروفوبیک مورد استفاده برای تولید این پتوها عبارتند از:

  • EJ1650 : یک PTFE / کامپوزیت فایبر گلاس
  • Pyrogel XTE : عایق هیدروفوب انعطاف پذیر ساخته شده با Airgel
  • تفلون LFP : لمینیت برای محافظت PTFE از رطوبت
  • Grommets فلزی : اجازه می دهد رطوبت از داخل پتوی عایق ضد آب خارج شود.

دوستان همیشه همراه، در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نوع دیگری از عایق های رطوبتی آشنا نمائیم. امیدواریم از مطالب عنوان شده استفاده ی کافی برده باشید.

لطفا با ما تماس بگیرید و سوالات خود را با ما مطرح نمائید.