آیا تاکنون به تاثیر میزان مصرف انرژی و یا چگونگی مصرف آن بر میزان رشد اقتصادی اندیشیده اید؟ اصلا می دانید بخش انرژی چه ارتباطی با محیط زیست دارد؟ در مقالات قبلی در مورد راه ها و روش های مصرف بهینه با استفاده از انواع روش های عایقکاری برای شما مطالبی را بیان کردیم. همچنین یکی از راه های تولید انرژی که بسیار سازگار با محیط زیست می باشد، استفاده از تکنولوژی خورشیدی و آبگرمکن های خورشیدی می باشد. پیش تر در مورد عایق پشم سنگ مطالبی را در قالب چند مقاله عنوان کردیم و در مورد انواع عایق پشم سنگ، مزایای آن و کاربرد و عایقکاری دیوار با استفاده از این نوع عایق برای شما گفتیم. پیرو سوالاتی که شما عزیزان در کامنت ها مطرح کرده بودید، این مقاله تهیه و تنظیم شده است تا به سوالات شما گرامیان در خصوص عایق پشم سنگ پاسخ داده شود. لطفا با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

با عایق پشم سنگ آشنا شوید

در این بخش از مقاله سعی کرده این مطالبی را بیان کنیم که شما دوستان عزیز بتوانید اطلاعات کافی در مورد عایق پشم سنگ به دست آورید. بنابراین بحث را با تعریف کلی در مورد عایق پشم سنگ آغاز خواهیم کرد.

عایق پشم سنگ (Rockwool insulation)

عایق پشم سنگ چیست؟

عایق پشم سنگ یک نوع عایق متشکل از الیاف معدنی (فیبر) است، بر پایه سنگ که از سنگ بازالت و سرباره بازیافت شده تشکیل شده است. سنگ بازالت نوعی سنگ آتشفشانی است (در زمین به وفور یافت می شود)، و سرباره یک محصول جانبی است که از صنعت فولاد و مس به دست می آید. این مواد ذوب شده و به الیاف معدنی ترکیب می شود تا به پشم سنگ تبدیل شود.

ویژگی های عایق پشم سنگ کدامند؟

  • عایق پشم سنگ ضد رطوبت است، اما بخار از آن عبور می کند. اگر بر حسب اتفاق نم یا رطوبت به آن برخورد کند، این رطوبت به عایق پشم سنگ نفوذ نخواهد کرد و زمانی که مجددا به طور کامل خشک شود، همه ی ویژگی های اولیه آن مانند قبل حفظ خواهد شد و به درستی عمل خواهد کرد. در حقیقت ویژگی بسیار منحصر به فرد عایق پشم سنگ در مقاومتی است که در برابر رطوبت از خود نشان می دهد و آب را به هیچ عنوان به خود جذب نمی کند.
  • عایق پشم سنگ یکی از محصولات غیرارگانیک است و مانع از رشد هر گونه باکتری و یا قارچ در محل نصب می شود و طبق آزمایشات به عمل آمده، در این نوع عایق هیچ درصدی از رشد قارچ و باکتری دیده نشده است.
  • عایق پشم سنگ به صورت تخته ای و به صورت پوششی برای روی لوله ها تولید می شود.
  • محصولات پشم سنگ حاوی 16٪ یا 40٪ مواد بازیافتی در محل کارخانه است. میزان مواد بازیافتی مورد استفاده در تولید پشم سنگ، کاملا بهینه سازی میشود تا بتواند خاصیت ضد رطوبت، ضد صوت و ضد حریق را برای این نوع عایق به بهترین نحو حفظ کند. حتی سرباره ای که به عنوان یک ماده بازیافتی در تولید عایق به کار برده می شودف حاوی فلزات سنگین می باشد.

عایق پشم سنگ (Rockwool insulation)

بسیاری از عزیزان این سوال را پرسیده اند که آیا می توان از عایق پشم سنگ برای ساختمان های فلزی نیز استفاده کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوئیم، عایق پشم سنگ به گونه ای تولید شده است که می تواند بر روی ساختمان های فلزی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

عایق پشم سنگ چقدر دوام دارد؟

چنانچه عایق پشم سنگ را به طور مناسب بر اساس طراحی و فضای مورد نظر نصب نمائید می توان گفت برای دراز مدت پاسخگو است و تا پایان عمر ساختمان نیاز به تعویض ندارد.

بنابراین با توجه به ویژگی هایی که برای عایق پشم سنگ گفته شد، این نوع عایق می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای عایقکاری ساختمان باشد به عنوان عایق صوت، رطوبت و آتش باشد.

دوستان و همراهان گرامی ایریک، از توجه همراهیتان تا پایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزار هستیم.

با ما با شماره تلفن های ۰۹۱۲۰۶۱۴۴۳۷  –  ۰۳۱۳۲۳۴۷۱۳۰ – ۰۳۱۳۲۳۴۷۱۳۱ در تماس باشید و از خدمات شرکت نوآوران تجهیزات عایق ایریک بهره مند شوید. لطفا سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.