انواع عایق های ساختمانی دارای کاربردهای مختلفی هستند که با هدف پوشش دهی بخش های مختلف ساختمان به کار برده می شود. به طور مثال عایق های رطوبتی در بام ساختمان برای ممانعت از نفوذ نم و رطوبت به داخل ساختمان استفاده می شود. انواع دیگری از عایق به نام عایق پشم سنگ نیز با اهداف متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. تا کنون در مورد پوشش فایرپروف (ضد حریق) شنیده اید؟ در این مقاله با گروه نوآوان تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا نکات مفیدی را در مورد این نوع عایق برای شما بیان کنیم.

معرفی پوشش فایرپروف (ضد حریق)

این نوع عایق یا پوشش، که با عنواع پوشش فایرپروف (ضد حریق) شناخته می شود دارای مشخصات خاصی است که می تواند در مقابل حرارت و حریق و آتش از خود مقاومت نشان دهد. از عایق فایرپروف بیشتر برای پوشش دهی سازه های فلزی استفاده می شود که در برابر آتش سوزی محافظت شود اما گاهی از عایق فایرپروف برای عایق بندی سازه های بتنی نیز استفاده می شود.

پوشش فایرپروف (ضد حریق)

یک پوشش فایرپروف بایستی بر طبق استاندارها برای درجه حرارت 12000 درجه سانتیگراد و تا دوساعت از خود مقاومت نشان دهد.

کاربرد پوشش فایرپروف (ضد حریق)

به طور کلی می توان گفت مهم ترین مزیت پوشش فایرپروف (ضد حریق) نقشی است که در جلوگیری از توسعه حریق و آتش سوزی و در نتیجه کاهش خرابی و میزان خسارات وارده به ساختمان در اثر آتش سوزی می باشد.

ممکن است تا کنون بسیار شنیده باشید که آتش سوزی چه خسارات جبران ناپذیری در مناطق مختلف و به دلایل مختلف به بار آورده است. بنابراین اهمیت به پوشش دهی بخش هایی از ساختمان که ممکن است در معرض خطر آتش سوزی باشد، جز اولویت های ساختمان سازی به شمار می آید.

پس مهندسان و متخصصان امور ساخت و ساز بایستی به عایق بندی ساختمان با عایق های پوشش فایرپروف (ضد حریق) توجه داشته باشند و بر طبق اصول مربوط به آن و بر اساس استانداردها این نوع عایق ها را به کار گرفته و از مزایای آن ها در امر ساختمان سازی بهره مند شوند.

انواع  پوشش فایرپروف (ضد حریق)

به طور کلی دو نوع عایق فایرپروف (ضد حریق) وجود دارد :

  • رنگ های فایرپروف (ضد حریق)
  • پوشش فایرپروف (ضد حریق) پف کننده

در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد این نوع عایق های پوشش فایرپروف (ضد حریق) برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد، لطفا همچنان با ما همراه باشید.

پوشش فایرپروف (ضد حریق)

آشنایی با عایق رنگ فایرپروف (ضد حریق)

این نوع عایق های ضد حریق در قالب نوعی رنگ در بازار عرضه شده اند که با استفاده از ابزارهای پاششی در محل مورد نظر به کار برده می شود و استفاده از آن به سهولت انجام می شود. بسته به هدف عایق بندی و پوشش دهی بخش مورد نظر، عایق رنگ ضد حریق با ضخامت های مختلف به کار برده می شود.

آشنایی با پوشش فایرپروف (ضد حریق) پف کننده

این نوع عایق های ضد حریق به گونه ای ساخته شده اند که حالت پف کنندگی دارند. یعنی به مجرد اینکه اولین شعله ی آتش به سطح عایق پوشش فایرپروف (ضد حریق) پف کننده برسد، این پوشش ضد حریق شروع به پف کردن می کند و به شکل یک فوم جامد سیاه رنگ در می آید که ضخامتی حدود 2.5 سانتی متر خواهد داشت که حاوی تعداد بسیار زیادی بسته های مقاوم در برابر حریق در داخل خود می باشد.

عایق پوشش فایرپروف (ضد حریق) پف کننده می تواند تا مدت زمان یک ساعت گسترش آتش سوزی را به تعویق بیاندازد و از رسیدن شعله های آتش به سطوح زیرین خود جلوگیری کند.

دوستان گرامی و همراهان همیشگی ایریک، در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نوع دیگری از عایق آشنا نمائیم. عزیزان لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

از توجه و همراهیتان بسیار ممنون و سپاسگزاریم.