عایق پشم سنگ برای کاهش میزان مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه بالای انرژی در عایقکاری ساختمان‌ها به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود. مواد اولیه این نوع عایق را الیاف معدنی تشکیل می دهد و به همین دلیل گاهی به آن عایق  Mineral Wool هم گفته می شود. در حال حاضر عایق پشم سنگ به دلیل اینکه دارای مقاوت و ضریب حرارتی بالا می باشد، به عنوان یکی از بهترین عایق های ساختمانی برای عایقکاری ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. عایق پشم سنگ نیز بسته به نوع کاربرد آن در انواع مختلف پتویی، تخته ای، لوله ای و… عرضه می شود. در ادامه با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با نحوه ی استفاده از عایق پشم سنگ تخته ای را برای شما بیان کنیم.

چگونگی استفاده از عایق پشم سنگ تخته ای

همانطور که در مقاله ی قبلی برای شما گفتیم، به طور کلی نصب عایق پشم سنگ اصولی دارد که بایستی آن اصول را رعایت کنیم. حال در این مقاله قصد داریم در مورد اصول استفاده از عایق پشم سنگ تخته ای مطالبی را برایتان عنوان کنیم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

استفاده از عایق پشم سنگ تخته ای

در این بخش از مقاله برای شما خواهیم گفت که با توجه به موارد کاربرد عایق پشم سنگ تخته ای، باید از پشم سنگ با چه خصوصیاتی استفاده کنیم.

  • برای فضای بیرونی ساختمان و سطح خارجی دیوارها و سقف بایستی از عایق پشم سنگ تخته ای با دانسیته 80 الی 100 استفاده کنیم و با ضخامت 30 الی 80. همچنین ابعاد عایق تخته ای باید 120*60 باشد. این نوع عایق به عنوان عایق ضد حریق، عایق صوت و عایق حرارتی استفاده شود.
  • برای پانل جهت کف ساختمان و بین طبقات روی بتن و نیز ساندویچ پانل بایستی از عایق پشم سنگ تخته ای با دانسیته 150 الی 100 استفاده کنیم و با ضخامت 150 الی 50. همچنین ابعاد عایق تخته ای باید 120*60 باشد. این نوع عایق دارای ضریب انتقال حرارت پائین، مقاومت فشاری مناسب و مقاومت صوتی موثر می باشد.
  • برای پانل های صوتی، بین دیوارها و پارتیشن ها و استودیو و مراکز آموزشی، بایستی از عایق پشم سنگ تخته ای با دانسیته 150 الی 100 استفاده کنیم و با ضخامت 50 الی 180. همچنین ابعاد عایق تخته ای باید 120*60 باشد. این نوع عایق به عنوان عایق صوتی بسیار عالی است، برای عایق حرارتی مناسب بوده و از گسترش حریق ممانعت می کند.

استفاده از عایق پشم سنگ تخته ای

  • برای پانل های ضد آتش و دیگ ها و کروه های صنعتی، بایستی از عایق پشم سنگ تخته ای با دانسیته 120 الی 100 استفاده کنیم و با ضخامت 60 الی 120. همچنین ابعاد عایق تخته ای باید 120*60 باشد. این نوع عایق دارای مقاومت بالا در برابر آتش بود ه و از سرایت آتش به نقاط دیگر جلوگیری می کند و همچنین عایق حرارتی بسیار خوبی محسوب می شود.

دوستان گرامی، حال که با چگونگی استفاده از عایق پشم سنگ تخته ای آشنا شدید، می توانید بهتر از قبل در مورد عایق کاری ساختمان خود با استفاده از عایق پشم سنگ تخته ای تصمیم گیری نمائید و به انتخاب درست تری جهت عایق بندی هر بخش از ساختمان بپردازید.

عزیزان، امید است آنچه در قالب این مقاله در زمینه ی استفاد از عایق پشم سنگ تخته ای برای شما گفته شد، مورد توجه و ورضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

همراهان همیشگی ایریک، از اینکه همواره با همراه و همگام هستید، از شما صمیمانه سپاسگزاریم. در صورتی که پس از مطالعه ی مقالات ما با سوال یا مشکلی مواجه شدید، با ما تماس بگیرید و سوالات خود را با ما مطرخ نمائید.

لطفا با ما در تماس باشید، منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.