گرما همواره از سیستم هایی با درجه حرارت بالاتر به سیستم هایی با درجه حرارت پایین تر منتقل می شود و این یک پدیده ای اجتناب ناپذیر است. اما می توان با استفاده از عایق حرارتی میزان انتقال جریان هوا را به شدت کاهش داد. به طور کلی، عایق به موادی اطلاق می شود که موجب جلوگیری، کاهش جریان انرژی یا برخی مواد در یک قسمت کنترل شده می شود.  عایق پشم سنگ نیز جز عایق های حرارتی است که شامل الیاف معدنی 4 تا 9 میکرون و طول 5 تا 85 میلی متر است که به همین دلیل به عنوان Mineral Wool نیز شناخته می شود. مواد اولیه برای تولید این عایق، سنگ بازالت، از گروه سنگ آذرین است که از فعالیت آتشفشانی به وجود آمده­اند. ساختار فیبر پشم سنگ، دارای قابلیت های بیشماری نظیر جذب صدا، مقاومت حرارتی بالا، غیر قابل اشتعال، نسوز و توزیع دود می باشد. به این ترتیب، پشم بهترین نوع عایق حرارتی، صوتی برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ساختمان ها و غیره … است. این نوع از عایق حاوی نانو ذرات هیدرو فوب است که قادر به دفع آب  باران و رطوبت محیط می باشد. در ادامه جهت اطلاع بیشتر از عایق پشم سنگ لوله ای و کاربردهای آن با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید.

کاربرد استفاده از عایق پشم سنگ لوله ای

لوله نقش مهمی را در بسیاری از فرآیندهای صنعتی در تاسیسات شیمیایی و پتروشیمی مانند نیروگاه ها دارد، زیرا اجزای اصلی آن مانند لوازم، ستون ها، کشتی ها، دیگ های بخار، توربین ها و غیره را به یکدیگر متصل می کند و جریان حرکت و انتقال مواد و انرژی را تسهیل می کند.

علاوه بر ساخت و اندازه گیری صحیح ایزومتریک و اتصال لوله ها، عایق لوله نیز نقش بسیارمهمی در صنایع و پالایشگاه ها دارد؛ چرا که باعث جلوگیری از دست رفتن حرارت و انرژی می شود و کارایی چرخه­ ی فرایند را تضمین می کند. از جمله عوامل موثر در لوله کشی صنعتی می توان به بهره وری انرژی، کنترل فرآیند، ساختار پشتیبانی مناسب مناسب برای محیط عملیاتی، کاهش انتشار CO² ، آتش سوزی و همچنین دوام مکانیکی اشاره کرد.

از جمله جنبه های ایمنی این نوع عایق می توان به حفاظت پرسنل در برخورد با لوله ها و جلوگیری از آسیب های احتمالی در حرارت 60 درجه یا بیشتر اشاره کرد که منجر به سوختگی پوستی می شود.

عایق پشم سنگ لوله ای را می توان در انواع لوله های سرد و بخار آب، سیستم های حرارتی، پالایشگاه های نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی، نیروگاه ها، تاسیسات خانه و سیستم های تهویه استفاده کرد.

عایق پشم سنگ لوله ای

مزایای استفاده از عایق پشم سنگ لوله ای

مزایای استفاده از عایق پشم سنگ لوله ای عبارتند از:

ارزش R-Value خود را در طول زمان از دست نمی دهد

از مواد طبیعی و پایدار و سازگار با محیط زیست ایجاد شده

حفظ انرژی و گرما

غیر قابل احتراق و مقاوم در برابر آتش تا بیش از 250 درجه ی سانتی گراد

در هنگام گرمای زیاد در معرض سوختن یا انتشار گازهای سمی قرار نخواهد گرفت

نصب ساده و آسان

عملکرد طولانی مدت پشم سنگ در طول زمان کاهش نمی یابد

عایق صوتی و حرارتی

مانع از نفوذ آب و رطوبت و کپک

عملکرد طولانی مدت پشم سنگ در طول زمان کاهش نمی یابد

ارزش عایق بندی بالاتر از فایبرگلاس

عایق پشم سنگ لوله ای

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک با حرفه ای ترین و برترین نصابان به شما در نصب، نحوه ی عایق کاری و نوع عایق مورد نظر به منظور انتخاب بهترین روش عایق کاری ساختمان های مسکونی، پالایشگاه، ساختمان های اداری، سازمان­ها و کارخانه­ها کمک می کند. این گروه راه حل های نصب فنی و پیشرفته ای را در تمامی صنایع و محیط ها متناسب با مشکلات آنها و راه های مقابله با مصرف انرژی، آلودگی صوتی، حرارت، نفوذ آب و رطوبت ارائه می دهد. از این رو می توانید جهت دریافت راهنمایی و قیمت با همکاران ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک تماس فرمایید.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید صمیمانه از شما متشکریم، در صورت هر گونه مشکل، سوال، پیشنهاد یا انتقاد لطفا با همکاران ما در گروه آیریک تماس حاصل فرمایید یا از طریق کامنت ها با ما در ارتباط باشید.