برای انتخاب عایق مناسب باید به جنبه های مختلفی نظیر عملکرد آن در برابر آتش، انتشار حرارت، تولید دود، گسترش شعله و مواد سمی استخراجی از آن دقت نمود. از این رو جهت انتخاب عایق مناسب، در این مقاله به بررسی عملکرد عایق پلی استایرن انبساطی پرداخته شده است. بنابراین جهت اطلاع از عملکرد پلی استایرن انبساطی در برابر آتش در ادامه ی این مقاله با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید.

عایق پلی استایرن

عایق پلی استایرن نوعی عایق فوم است که در هر دو ساختمان های تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. این عایق به شدت در برابر دما مقاومت می کند و برخلاف سایر مواد عایق، ضد آب است و ماندگاری بالایی دارد.

عایق پلی استایرن انبساطی

عایق پلی استایرن انبساطی بسیار سبک وزن تر از دیگر محصولات پلی استایرن است که به صورت تصادفی در سال 1839 توسط ادوارد سیمون کشف شد. مواد تشکیل دهنده ی این عایق 95 درصد هوا و تنها 5 درصد پلاستیک است. ذرات جامد پلاستیکی این عایق از استایرن مونومر ایجاد شده که مقاومت بالایی در برابر فشردگی و جذب ضربه دارد. این عایق در کاربردهای مختلفی همچون حرارتی، صوتی و پایداری بیشتر نسبت به دیگر عایق های پلی استایرن مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال یکی از مشکلات عمده­ی این عایق آتش پذیری آن است که اگر از انواع مناسب و استاندارد آن استفاده شود، تا حد زیادی این مشکل برطرف می شود.

پلی استایرن انبساطی

عملکرد پلی استایرن انبساطی در برابر آتش

رفتار و عملکرد عایق پلی استایرن انبساطی در برابر آتش سوزی در درجه ی اول به مواد شیمیایی و طبیعی مورد استفاده در آن و سپس به شرایط نصب آن مرتبط است. در عایق پلی استایرن توسعه یافته باید به فوم چگالی و شکل آن، مواد افزودنی مورد استفاده در سطح، محل قرار گیری آن نسبت به منبع احتراق و در دسترس بودن تهویه و اکسیژن در ساختمان توجه نمود.

مانند تمام مصالح ساختمانی آلی، فوم پلی استایرن نیز قابل احتراق است و به جرقه و آتش سوزی واکنش نشان می دهد. از این رو آتش منجر به تجزیه استایرن و انتشار مونوکسید کربن، دود و آب می شود. با این حال عملکرد آتش سوزی پلی استایرن تا حد زیادی به شرایط استفاده از آن و مواد به کار رفته در آن همچون افزودنی های مقاوم در برابر آتش بستگی دارد. برای استفاده از پلی استایرن استفاده از مواد افزودنی مقاوم در برابر شعله توصیه می شود؛ چرا که گسترش پذیری و تسریع آتش سوزی را کاهش می دهد.

عایق پلی استایرن چگونه می سوزد؟

در مراحل اولیه آتش سوزی، انرژی گرمایی در قالب گازهای قابل احتراق ایجاد می شود. در صورت آتش سوزی اولیه، عایق پلی استایرن انبساطی نرم شده و در صورتی که در دمای بالاتر از 100 درجه ی سانتی گراد قرار گیرد، شروع به ذوب شدن می کند.  با این حال نحوه­ی آتش سوزی این عایق به مقیاس آن، دمای آتش، مدت زمان قرار گرفتن در معرض گرما و در دسترس بودن اکسیژن در اطراف عایق بستگی دارد.

در عایق های استاندارد پلی استایرن، دمای احتراق بیش از 360 درجه­ی سانتی گراد است و گازهای سمی از دمای 350 درجه سانتی گراد به بالا بر انگیخته می شوند، درجه دمای ذوب مواد تشکیل دهنده­ی عایق پلی استایرن نیز 450 درجه سانتی گراد است. بنابراین عایق­ های استاندارد پلی استایرن عملا بی خطر و غیر سمی می باشند.

پلی استایرن انبساطی

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک با حرفه ای ترین و برترین نصابان به شما در نصب، نحوه ی عایق کاری و نوع عایق مورد نظر به منظور انتخاب بهترین روش عایق کاری ساختمان های مسکونی و تجاری و کارخانه ­ها کمک می کند. این گروه با استفاده از مواد مناسب و استاندارد، بهترین نوع از این عایق را تولید می کنند.

آیریک راه حل های نصب فنی و پیشرفته ای را در تمامی صنایع و محیط ها متناسب با مشکلات آنها و راه های مقابله با آتش، مصرف انرژی، آلودگی صوتی، حرارت، نفوذ آب و رطوبت ارائه می دهد. از این رو می توانید جهت دریافت راهنمایی و قیمت با همکاران ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک تماس فرمایید.