همانطور که می دانید به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی راه ها و روش های بسیاری وجود دارد که علاوه بر اینیکه به مصرف بهینه انرژی کمک می کند، باعث می شود که شما بتوانید در هزینه ها نیز صرفه جویی کنید. استفاده از انواع روش های عایق کاری و یا استفاده از منابع سوخت غیر فسیلی مثل انرژی خورشیدی و آبگرمکن های خورشیدی می تواند در این زمینه بسیار کار آمد و مفید باشد. شما تا چه حد با عایق های حرارتی آشنا هستید؟ عایق پلی یورتان و عایق عایق پلی ایزوسیانورات از انواع عایق های حرارتی می باشد که در مقالات قبلی شما را با آن ها آشنا کردیم. در این مقاله نیز به بیان تفاوت این دو خواهیم پرداخت. به منظور آشنایی با تفاوت عایق پلی یورتان و عایق عایق پلی ایزوسیانورات در ادامه با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

با تفاوت عایق پلی یورتان و عایق پلی ایزوسیانورات آشنا شوید

قبل از اینکه به بیان تفاوت عایق پلی یورتان و عایق پلی ایزوسیانورات بپردازیم، بهتر است ابتدا اندکی با هر کدام از این عایق ها آشنا شوید.

تفاوت عایق پلی یورتان و عایق پلی ایزوسیانورات

عایق فوم پلی اورتان بسیار سفت و سخت است که از ماده ای  با کارایی بالا برای عایق کاری پنل ها و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو عایق فوم پلی اورتان سفت و سخت (PUR) و  پلی ایزوسیانورات  (PIR)  دارای ویژگی های عالی عایق حرارتی هستند اما تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند که در ادامه به بیان این تفاوت ها خواهیم پرداخت. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

عایق فوم پلی اورتان سفت و سخت پلاستیک نسوز بسیار محکم با چگالی کم است. هدایت حرارتی کم از عامل تهی کننده موجود در سلول های آن خاصیت عایق حرارتی را به خوبی برای عایق پلی یورتان تضمین می کند. فوم های پلی اورتان سفت و سخت هستند و برای جلوگیری از از دست دادن انرژی و به حداقل رساندن جریان انتشار CO2 که با استفاده از عایق حرارتی امکان پذیر است، استفاده می شود.

در یک نگاه کلیبرای بیان تفاوت عایق پلی یورتان و عایق پلی ایزوسیانورات ، می توان گفت عایق پلی ایزوسیانورات یا پلی ایزو فشرده سفت و سخت، که با نام PIR هم شناخته می شود، نسل بعدی توسعه فوم کوره پلی یورتان کلاسیک و یا PUR به می باشد. هر دو فوم با استفاده از دو جزء ایزوسیانات (MDI) و پلیول ساخته می شوند.

ترکیب خاص MDI و پلیول است که واریانس را تعیین می کند. در طول تولید فوم، واکنش این ترکیب باعث ایجاد پیوند قوی و دائمی با هر نوع پوشش می شود. ساختار فوم و خواص پیوندی آن باعث ایجاد بهترین زمینه های کاربردی آن برای عایقکاری به حساب می آید.

PUR یک ساختار متعادل دارد. مولفه های MDI و پلیول آن با نسبت یکنواخت نسبت به توده مولکولی آن توزیع می شود. ساختار کلاسیک آن  ویژگی های عایق بندی بسیار عالی را در آن نشان می دهد . جالب است بدانید PUR در دهه های گذشته به عنوان یک ماده عایق بندی با کارایی بالا در صنایع ساخت و ساز استفاده شده است.

تفاوت عایق پلی یورتان و عایق پلی ایزوسیانورات

به طور کلی برای مقایسه ی این دو یابد بگویئم که : PIR حاوی بیش از یک مولفه MDI است، که باعث ایجاد واکنش متفاوت بین این دو عنصر، MDI و polyol می شود، که نامتعادل است. این واکنش منجر به تولید فوم PIR، یک فرم افزایش یافته ی PUR است. یک ماده مصنوعی بسیار قوی با ساختارهای حلقه مانند است که بسیار محکم و بسیار پایدار است. که این تفاوت عایق پلی یورتان و عایق پلی ایزوسیانورات محسوب می شود.

مواد جدید PIR، که از پیشرفت تکنیکی PUR در طول دهه گذشته حاصل شده است، دارای استحکام، ، مقاومت حرارتی و ثبات بیشتر است.

پانل کامپوزیت ساختاری Isowall شامل هسته ای از مواد عایق حرارتی است که بین دو پوسته بیرونی قرار گرفته و به آن متصل است. Isowall  به پانل، ویژگی های قدرت فشار را نشان می دهد.در Isowall از PUR به عنوان یکپارچه سازی کف و PIR به عنوان ماده هسته پانل استفاده می شود.

در این مقاله سعی کریدم شما را با تفاوت عایق پلی یورتان و عایق پلی ایزوسیانورات اشنا نمائیم. دوستان همیشه همراه، از این که در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما ممنون و سپاسگزاریم. لطفا سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.