شما عایق پشم سنگ را به خوبی می شناسید و با انواع آن آشنا هستید. همانطور که می دانید عایق پشم سنگ به عنوان نوعی عایق حرارتی محسوب می شود و بنا بر نوع کاربردی که دارد، از انواع متلف عایق پشم سنگ لوله ای، تخته ای، پتویی و فله ای استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم نوع دیگری از عایق های حرارتی به عنوان عایق الیاف شیشه را به شما معرفی کنیم، پس تا پایان این مقاله با ما در گروه نوآوران تجهیزت عایق ایریک همراه شوید.

الیاف شیشه چیست؟

الیاف شیشه ، همانطور که از نام آن پیداست، از شیشه ساخته شده است و دارای تارهای نازکی و باریکی است که از حرارت دادن مواد معدنی تولید می شود، اما قبل از اینکه بلور شود، سرد می شود. این الیاف دارای قطر حدود 5 تا 25 میکرون است اما طولش نامحدود است و به صورت شاخه های 6 و 12 متری در بازار وجود دارد. الیاف شیشه از استحکام بالایی برخوردار است و دارای قیمت مناسبی هم می باشد. این الیاف برای بالا بردن استحکام و مقاومت کششی کامپوزیت ها مورد استفاد قرار می گیرد؛ در حقیقت می توان گفت، الیاف شیشه معروف‌ترین تقویت‌کننده مورد استفاده در صنعت کامپوزیت می‌باشد. همچنین به عنوان یک عامل تقویت کننده ی محصولاتی که از جنس پلاستیک هستند، از الیاف شیشه استفاده می شود.

الیاف شیشه

این نکته را بدانید که رطوبت، باعث کاهش استحکام الیاف شیشه می شود.

کاربردهای الیاف شیشه

به دلیل ویژگی هایی که الیاف شیشه ای دارد، در صنایع مختلف از جمله :
• صنایع خودرو سازی
• صنایع ورزشی
• صنایع هوا فضا
و…
و از همه مهم تر برای عایق کاری ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان عایق صوتی و عایق الکتریکی نیز کاربرد بسیاری دارد.

انواع الیاف شیشه را بشناسید

الیاف شیشه دارای انواع مختلفی است و بسته به نوع ترکیب شیمیایی که دارد، نوع آن با دیگری متفاوت است. در ادامه به معرفی انواع الیاف شیشه خواهیم پرداخت. لطفا همچنان با ما همراه باشید.
• : D-Glass D از کلمه ی Dielectric گرفته شده است و به معنای دی الکتریک است که این نوع الیاف شیشه دارای یک ثابت دی الکتریک هستند
• : C-Glass C مخفف کلمه ی Chemical است. این الیاف مقاومت شیمیایی بسیار خوبی دارد.
• : M-Glass M از کلمه ی Modulus گرفته شده است و شامل الیاف شیشه با مدول بالا می باشد.
• : S-glass S از کلمه ی Strength گرفته شده است و شامل الیاف با مقاومت مکانیکی می باشد.
• E-Glass : E مخفف کلمه ی Electrical می باشد. این الیاف شیشه نوع عایق الکتریکی محسوب می شود.
• Extra corrosion Resistance(ECR) الیاف شیشه با مقاومت خوردگی بالا.

الیاف شیشه

الیاف شیشه به چه روشی تولید می شود؟

الیاف شیشه در6 مرحله ی مختلف تولید می شود که در ادامه به اختصار این 6 مرحله را برای شما بیان خواهیم کرد.
مرحله اول : ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی الیاف شیشه، ماسه سیلس است. سایر مواد تشکیل دهنده آن مواد شیمیایی دیگر است و مرحله ی اول، مرحله ی آماده سازی این مواد اولیه خام است.
مرحله دوم : تولید توده یا Batch در این مرحله انجام می شود. در واقع در این مرحله مواد اولیه با یکدیگر تبدیل می شود و توده ای به وجود می آید که باید در کوره قرار گیرد.
مرحله سوم : در این مرحله مواد آماده شده در مرحله ی قبل درون کوره ای قرار خواهد گرفت که این کوره از آجرهای مخصوصی ساخته شده است. در این کوره کلیه مواد به حدی حرارت می بینند که کاملا مذاب می شوند.
مرحله چهارم : این مرحله، مرحله ی بوشینگ است. مواد مذاب حاصل از مرحله ی قبل، بر روی سینی هایی از جنس پلاتین که در برابر حرارت مقاوم است، ریخته می شود که این سینی ها دارای روزنه هایی می باشد.
مرحله پنجم : در این مرحله الیاف شیشه تشکیل می شود. هنگامی که مواد مذاب از بوشینگ رد می شود، که قطر مشخصی هم دارد و با آب یا هوای خنک، درجه ی حرارت شان پائین می آید و الیاف شیشه تشکیل می شود.
مرحله ی ششم : مرحله ی آهار زنی می باشد. در این مرحله الیاف نازک تشکیل شده در مرحله ی قبل با مواد شیمیایی به نام سیزینگ (Sizing) پوشش داده می شود و به اصطلاح آهار زده می شوند.

از توجه و همراهیتان بسیار سپاسگزاریم. عزیزان لطفا سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.