پنل های فوم پلی استایرن (EPS) که برای عایق بندی سقف و بام مورد استفاده قرار می گیرند، از کارایی بسیار بالایی برخوردارند. همچنین این نوع عایق ها عملکرد بسیار خوبی در برابر آتش دارند. آیا می دانید تفاوت عایق پلی یورتان و عایق پلی ایزوسیانورات چیست؟ به طور کلی عایقی EPS ی که استفاده می کنید، باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشند که سطح و داخل عایق را در برابر عوامل داخلی و خارجی محافظت کنند. به همین منظور در این مقاله گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک به سطح کیفیت و ایمنی مطابق با استانداردهای جهانی و  ویژگی پنل های عایق سقف و بام پرداخته است. 

ریسک استفاده از پنل های عایق سقف و بام

هنگام نصب پنل های سقف و بام، باید از خطرات سلامت و ایمنی مربوطه جلوگیری یا به حداقل رساند. در ادامه به انتخاب اشتباه پنل و ریسک استفاده از آن پرداخته شده است:

  • عملکرد ضعیف در برابر آتش و گرما: آتش سوزی سریع و تولید مواد سمی
  • به هدر رفتن انرژی: گرما و انرژی بهینه به محیط بیرون منتقل می شود
  • محل رشد و تکثیر باکتری و قارچ، حشرات موذی و جانوران جونده: مواد تغذیه مناسب، رطوبت و نصب اشتباه باعث ایجاد محلی مناسب برای رشد و تکثیر جانداران دیگر می شود
  • ایمن نگه داشتن دمای کابل های برق: حرارت بیش از حد کابل ها به خصوص سیم ها و کابل های آسیب دیده و معیوب و ایجاد جرقه و آتش سوزی
  • نصب نادرست و انتخاب پنل نامناسب: سقوط از سقف و به وجود آمدن حفره در داخل آن

ویژگی ­پنل های عایق سقف و بام

در ادامه به 4 مورد از مهم ترین ویژگی های پانل های عایق سقف و بام پرداخته شده است:

عایق حرارتی موثر

پنل های عایق سقف و بام به صورتی طراحی شده اند که بتوانند با قرار گرفتن در زیر سقف، باعث کنترل انرژی، کارآیی و دما شوند و همچنین مانع از عبور گرما به خارج از محیط شوند. علاوه بر زیر سقف، پنل ها همچنین می توانند به عنوان مواد عایق بندی روکش های جانبی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

بنابراین برای انتخاب پنل های عایق سقف و بام باید تراکم و ضخات آنها و حداکثر آستانه دمای پنل را مورد نظر قرار داد.

خواص بازدارنده از آتش

یکی از خواص اصلی پنل های عایق سقف و بام ، مقاومت آنها در برابر آتش است. پنل های فوم پلی استایرن در انواع کاربردهای صنعتی و تجاری دارای خواص مقاومت در برابر آتش می باشند. از این رو بهتر است از عایق هایی استفاده کنید که شامل ورق های پلی اتیلن مقاوم در برابر خوردگی ایزولیتی در دمای بالا و یک لایه فویل پی وی سی در یک طرف پانل می باشند.

رطوبت و مواد دافع مواد شیمیایی

پنل های عایق سقف و بام نیاز به خشک شدن کامل برای استفاده ی با دوام و با قدرت در شرایط مرطوب، نم دار، بارانی و همچنین جلوگیری از رشد باکتری و قارچ ها دارند. بنابراین بهتر است از پنل هایی استفاده کنید که غیر هیدروسکوپیک بوده و تحت تاثیر رطوبت، باکتری و قارچ قرار نمی گیرند. علاوه بر موارد ذکر شده، پنل های فوم پلی استایرن، حاوی هیچ نوع ماده ای برای تغذیه حشرات، پرندگان و حشرات موذی نمی باشند.

امن، غیر سمی و قابل بازیافت

پنل های عایق سقف و بام که انتخاب می کنید باید غیر سمی، بی خطر و قابل بازیافت باشند.این ویژگی ها باعث می شود تا پنل ها حتی

100% برای محیط های بهداشتی مانند تولید مواد غذایی و دارو نیز مناسب باشند. پنل های فوم پلی استایرن، قابل بازیافت و قابل استفاده مجدد برای تولید محصولات جایگزین می باشند. از این رو این نوع از عایق یکی از مناسب ترین عایق ها برای سقف و دیوارها با ضخامت ها و ابعاد مختلف می باشد.

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک با حرفه ای ترین و برترین نصابان به شما در نصب، نحوه ی عایق کاری و نوع عایق مورد نظر به منظور انتخاب بهترین روش عایق کاری ساختمان های مسکونی و تجاری و کارخانه ­ها کمک می کند. این گروه با استفاده از مواد مناسب و استاندارد، بهترین نوع از این عایق را تولید می کنند. آیریک راه حل های نصب فنی و پیشرفته ای را در تمامی صنایع و محیط ها متناسب با مشکلات آنها و راه های مقابله با آتش، مصرف انرژی، آلودگی صوتی، حرارت، نفوذ آب و رطوبت ارائه می دهد. از این رو می توانید جهت دریافت راهنمایی و قیمت با همکاران ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک تماس فرمایید.