آیا با عایق پلی یورتان و مزایای آن اشنا هستید؟ عایق پلی یورتان انواع مختلفی دارد و یکی از آن ها عایق فوم پلی یورتان است، همچنین این نوع عایق کاربردهای بسیاری دارد از جمله در عایق کاری رطوبتی و عایق کاری حرارتی. سوالی که ممکن است برای خیلی از شما عزیزان پیش بیاید این است که چگونه پلی یورتان می تواند به عنوان یک عایق حرارتی به خوبی عمل کند و عملکرد عایق پلی یورتان به چه شکل است؟ در ادامه با گروه نوآوران عایق آیریک همراه شوید تا شما را با نحوه ی هدایت حرارتی پلی یورتان آشنا نمائیم.

گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک با به کارگیری نیروهای مجرب و متعهد خود، گامی مطمئن و موثر در جهت تولید انواع متریال عایق، عایق پشم سنگ و… برداشته است تا اهداف خود را در جهت مصرف بهینه ی انرژی متعالی نماید. ایریک در این راستا آماده ی خدمت رسانی به شما گرامیان می باشد.

هدایت حرارتی عایق پلی یورتان

عملکرد پلی یورتان به عنوان عایق حرارتی بخ چه شکل است؟

هدایت حرارتی یک ویژگی فیزیکی است که در هر ماده ای پدیدار می شود، از جمله ماده ی پلی یورتان و این هدایت حرارتی به این منظور اندازه گیری می شود که ظرفیت انتقال و عملکرد پلی یورتان به عنوان عایق حرارتی را مشخص کند. به عبارت دیگر هدایت حرارتی به معنای انتقال گرما از درون این ماده می باشد. این انتقال انرژی به علت تغییر دما اتفاق می افتد و در دماهای مختلف، شاهد عملکرد پلی یورتان به عنوان عایق حرارتی خواهیم بود، که این به علت قانون سوم ترمودینامیک اتفاق می افتد. قانون سوم ترمودینامیک می گوید که، گرما همیشه در مسیر دمای کمتر، به جریان می افتد.

زمانی که یک ساختمان را عایق بندی می کنید، این نکته بسیارمهم است که هدایت حرارتی مواد و متریالی که استفاده می کنید به چه صورت است؛ به این علت که میزان مصرف انرژی و صرفه جویی در آن و همچنین گرمای مطلوب در داخل ساختمان به این متریال بستگی دارد. به عنوان مثال : فلزات نسبت به چوب، دارای هدایت حرارتی بیشتری هستند. اما متریال عایق مانند فایبرگلاس و یا پولی یورتان دارای هدایت حرارتی کمتری می باشند.

اهمیت هدایت حرارتی در عایق بندی ساختمان

در واقع نوع عملکرد عایق حرارتی یک کلید اصلی برای دستیابی به هدف والای بشر برای ذخیره و مصرف بهینه ی انرژی و جلوگیری از به هدر رفتن آن است.

هدایت حرارتی عایق پلی یورتان

در هر دو نوع ساختمان، یعنی ساختمان های یک طبقه و چند طبقه،  متریال عایقی که در فضای داخلی ساختمان به کار می رود، می تواند باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شود. بنابراین اگر بخواهیم در مصرف انرژی در ساختمان صرفه جویی کنیم، یکی از ویژگی های فیزیکی که مشخص می کند یک ماده عایق حرارتی خوبی است یا نه، میزان هدایت حرارتی آن ماده می باشد.

اگر میزان هدایت حرارتی متریالی که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد را با یکدیگر مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که چگونه بر اساس نوع انتخابی که انجام می دهید، میزان هدایت حرارتی آن متریال می تواند مستقیما بر عایق حرارتی منزل، تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال متریال قدیمی مثل سیمان و… که در بنا استفاده می شد، دارای هدایت حرارتی بیشتری نسبت به پلی یورتان و پلی استایرن می باشند.

هدایت حرارتی عایق پلی یورتان

سیستم های پلی استایرن یکی از متریال موجود در بازار هستند که بهترین عایق حرارتی با  حداقل ضخامت را برای ساختمان فراهم می کند. این خاصیت به علت کمترین میزان هدایت حرارتی عایق پلی یورتان فراهم شده است.

انواع سیستم های پلی یورتان، چه تزریقی و چه صفحه باشد، یک راه بسیار بهینه برای عایق بندی حرارتی ساختمان می باشد. عایق پلی یورتان علاوه بر هدایت حرارتی کمی که دارد، از نفوذ هوا و جریاناتی که در فضاهای خالی رخ می دهد جلوگیری می کند و این بسیار مهم است زیرا اگر این جریان های هوا کاهش نیابد، هدایت حرارتی پلی اورتان متوقف خواهد شد.

از توجه و همراهی شما گرامیان بسیار ممنون و سپاسگزاریم. لطفا هر گونه سوال یا مسئله ای را از طریق تماس تلفنی با ما در میان بگذارید.