ممکن است شما برخی از مصالح ساختمانی و انواع عایق های حرارتی، رطوبتی و … را بشناسید. در مورد دال بتونی چه می دانید؟ یک دال، عبارتست از یک المان ساختاری که از بتون ساخته شده است و برای ایجاد سطوح افقی صاف مثل کف ساختمان، سقف و پشت بام. به طور کلی دال بتونی ضخامتی معادل با چند اینچ دارد و به وسیله ی تیرها، ستون ها، دیوارها یا زمین پشتیبانی می شود. در ادامه با گروه نوآورن تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با انواع دال بتونی آشنا کنیم.

دال بتنی می تواند پیش ساخته باشد و در محل قرار می گیرد و یا ممکن است در قالب ریخته شود. اگر نیاز به دال بتونی قدرتمندتری باشد، دال ها می توانند تحت فشار قرار گیرند و  یا بر روی میلگردهای قرار داده شده در قالب ریخته شود.

دال بتونی

انواع دال بتونی را بشناسید

دال بتونی مسطح

این معمولا یک دال بتونی تقویت شده است که مستقیما توسط ستون یا کلاهک پشتیبانی می شود بدون استفاده از میله. این نوع ادال بتونی به طور کلی دارای ساخت آسانی است و نیاز به قالب کم تری دارد.

دال بتونی معمولی

این نوع دال بتونی توسط ستون و میله پشتیبانی می شود و بار به آن ها منتقل می شود. در ادامه شما را با انواع طبقه بندی دال بتونی معمولی آشنا می کنیم.

طبقه بندی دال بتونی معمولی

دال بتونی معمولی یک طرفه: توسط میله ها در دو سوی مخالف پشتیبانی می شود و بار را در یک جهت حمل می کند.

دال بتونی دو طرفه: توسط میله از هر دو جناح مخالف پشتیبانی می شود و بار را دو جهت حمل می کند.

دال بتونی تو خالی

این نوع دال بتونی دارای رشته هایی از حفره های توخالی است که از درون آن عبور کرده است، که این باعث شده است تا وزن آن کاهش یابد و میزان بتن مورد نیاز برای تولید آن نیز به حداقل برسد. آنها همچنین می توانند به عنوان مجرای خدمات عمل کنند. این نوع دال های بتونی به طور کلی توسط میلگرد طولی تقویت می شود و استفاده از آن برای ساختمان های اداری، پارکینگ های های چند طبقه اتومبیل و غیره بسیار مناسب است.

دال بتونی

دال بتونی وفل یا برآمده

این نوع دال بتونی دارای شبکه های مربعی با ضلع های عمیق است، که اغلب زمانی مورد استفاده قرار می گیرد، که میله های بزرگ لازم است، بدن تداخل میله. دال بتونی وفل می تواند از یک بار، بیشتر از دال های بتونی معمولی پشتیبانی کند.

دال بتونی مسطح جامد

این نوع دال بتونی، از نوع فاندامنتال کم عمق است که معمولا توسط نوعی بتون مسلح ساخته شده است که یک ناحیه وسیع را پوشش می دهد، و اغلب برای زیر ساختمان استفاده می شود. این نوع دال بتونی اغلب برای ساختمان هایی که وزن سنگینی بر روی آن ها متحمل می شود اما خود بر بستری ضعیف مثل خاک رس گسترده شده اند استفاده می شود.

دال بتونی کامپوزیت

دال بتونی کامپوزیت معمولا از ورقه های بتونی مسلح ساخته شده  اند و بر روی ورق فولادی استیل بیچ (پروفیل یا ورقه ای) ساخته می شود. دال بتونی کامپوزیت به علت جرم و سختی که دارد برای کاهش انحرافات و ارتعاشات کف استفاده می شود.

دوستان و همراهان همیشگی ایریک، در این مقاله سعی کردیم شما را با دال بتونی آشنا نمائیم و انواع دال بتونی را نیز برای شما معرفی کنیم. امید است آنچه گفته شد مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته باشد و توانسته باشد بر اطلاعات مفید شما در این زمینه بیفزاید.

لطفا با ما در تماس باشید و سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین چنانچه شما دوست عزیز تجربیات مفیدی در زمینه ی استفاده از دال بتونی داشته اید، از طریق کامنت، اطلاعات مفید خود را با دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.   

از اینکه همواره با ما همراه و همگام هستید از شما صمیمانه سپاسگزاریم.