به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده از انواع عایق ازجمله عایق رطوبتی، عایق حرارتی، عایق صوتی و … در ساختمان الزامی است. آیا در مورد آکوستیک بودن یک فضا تا کنون چیزی شنیده اید؟ اینکه فضای داخلی یک اتاق چگونه به نظر برسد و چه احساسی در آن فضا به شما دست دهد، به میزان بسیار زیادی به ویژگی های آکوستیک آن اتاق بستگی دارد. به طور مثال ویژگی های آکوستیک یک سالن کنسرت برای امواج طبیعی صوت تنظیم شده است، که این باعث افزایش صدای ارکستر می شود. حال تصور کنید که قرار است همان موسیقی را در سالن اجتماعات یک دبیرستان گوش دهید. آیا همان حسیکه در سالن کنسرت دارید را در سالن اجتماعات دبیرستان خواهید داشت؟ مسلما پاسخ شما به این سوال منفی خواهد بود. در ادامه با گروه نوآوران تجهیزان عایق ایریک همراه شوید تا مطالب بیشتری را در مورد اتاق اکوستیک برای شما بیان کنیم.

اتاق آکوستیک

در باره ی اتاق آکوستیک چه می دانید؟

 هر فضا در حقیقت بایستی ویژگی های صوتی و آکوستیک مخصوص به خود را داشته باشد، که به عنوان پروفایل صوتی شناخته می شود. همانطور که گفته شد برخی از اتاق ها به طور خاص و برای اهداف خاص با توجه به ویژگی های آکوستیک مربوطه طراحی می شود، مثل سالن کنسرت. حال ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که اتاق آکوستیک چیست؟ در ادامه به پاسخ این سوال پرداخته ایم.

اتاق آکوستیک چیست؟

بیشتر ما تفاوت های کمی و کیفی یک بلندگو را می فهمیم. برای مثال ، تفاوت صدای یک فیلم در لپ تاپ شما در مقایسه با صدای همان فیلم در سینما کاملا مشخص است. در حقیقت ویژگی های آکوستیک یک اتاق، مربوط است به نحوه ی تعامل فضای فیزیکی با امواج صوت. دلیل این که صدای یک فیلم در سینما بهتر به نظر می رسد و اجرای یک گروه ارکستر در سالن کنسرت لذت بخش تر است، ارتباط بسیار زیادی با ویژگی های آکوستیک فضا دارد.

شکل اتاق، نحوه ی استفاده از پنل های انعکاس و جذب امواج صوتی، انتخاب مبلمان و نحوه ی قرارگیری آن ها، ارتفاع سقف و مصالح به کار گرفته شده در ساخت و ساز همگی نقش بسیار مهمی در پروفایل آکوستیک اتاق ایفا می کند. به علاوه کیفیت میکروفون، بلندگوها و سیستم صوتی، نقش مهمی در میزان صدایی که توسط شنوندگان حاضر در اتاق آکوستیک دریافت می شود، دارد.

اتاق آکوستیک

چرا اتاق آکوستیک باشد؟

اگر بخواهید در مورد میزان اهمیت اتاق آکوستیک بدانید، باید به شما بگوئیم که بهبود فضای خانه با استفاده از به کارگیری موارد تاثیرگذار در ویژگی های آکوستیک فضای خانه، می تواند کیفیت صدای بهتری در آن فضا ایجا کند و فضای اتاق را لذت بخش تر نموده و زمانی که به موسیقی گوش می دهید یا مشغول تماشای یک فیلم می شوید، صدای را با کیفیت بهتری دریافت کنید.

در یک شرکت یا ساختمان تجاری نیز بهبود بخشی ویژگی های آکوستیک به خصوص در اتاق کنفرانس می تواند منجر به تولید بهتر محصولات و ارائه ی خدمات بهتر و با کیفیت تر شما شود که این به ارتقا کسب و کار شما کمک بسیاری خواهد کرد. آیا می دانید چگونه؟ زمانی که ویژگی های آکوستیک در فضای اتاق کنفرانس بهبود یافته باشد افراد صدای یکدیگر را بهتر خواهند شنید که این باعث می شود تعامل بهتری با یکدیگر حتی در فاصله دور از یکیدیگر داشته باشند. همچنین چنانچه کلیپ یا فیلم مرتبط با آن کنفرانس در فضای اتاق آکوستیک پخش شود، به علت کیفیت بهتر صوت، امکان درک بهتر مطالب عنوان شده در فیلم برای افراد حاضر در اتاق آکوستیک وجود دارد. که همه ی این ها به بازدهی بهتری منجرخواهد شد.

در این مقاله سعی کردیم شما را با ویژگی های یک اتاق اکوستیک آشنا نمائیم و اهمیت آن را نیز برای شما عزیزان بیان کنیم. حال که با تاثیر ویژگ های آکوستیک در یک فضا اشنا شدید، می توانید هنگام ساخت و ساز ساختمان های مسکونی با تجاری، این ویژگیها را در کار لحاظ کنید و آن ها را مد نظر قراردهید.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم.