پنل های عایق خلا یا VIPs عایق های کارامد و بسیار نازک هستند که تقریبا بیست برابر بیشتر از متریال عایق قدمی، کارآیی دارد. این نوع عایق ها بسیار کاربردی و مفید هستند و در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد کاربرد پنل های عایق خلا  (Vacuum Insulation Panels)

  • عایق کاری ساختمان ها
  • مصارف خانگی
  • سیستم های حمل و نقل یخچالی  
  • و کلیه ی مورادی که نیاز به انتقال گرما با مصرف بهینه ی انرژی دارد.
پنل های عایق خلا

اولین نوع از پنل های عایق خلا در سال 1930 از ماده ای متخلخل که با لاستیک پوشانده شده است، تشکیل شد. در دهه 1960 موادی با ساختار نانو در آن مورد استفاده قرار گرفت و هسته ای ازجنس پشم شیشه به پنل فلزی آن جوش داده شد. بعد از آن توسعه VIP ها شدت گرفت و اولین VIP های ساخته شده از سیلیس رسوب شده در دهه 1990 به نمایش گذاشته شد.

اصول عایق کاری وکیوم حدود 100 سال است که شناخته شده است و چندین دهه است که برای عایق کاری مورد استفاده قرار می گیرد.  در حال حاضر علم موارد در حال توسعه و توجه بیشتر به مصرف بهینه ی انرژی در ساختمان ها می باشد که این منجر می شود به، به کارگیری محصولات پنل های عایق خلا به طور گسترده در صنایع مختلف که در گذشته چندان مورد استفاده قرار نمی گرفت.

آشنایی با ساختمان پنل های عایق خلا (VIPs)

پنل های عایق خلا (VIPs) از یک ماده هسته سخت و بسیار متخلخل تشکیل شده است که در یک لایه بیرونی نازک و محکم با گاز محصور شده است. این پوسته ی متخلخل، مهر و موم شده است تا از ورود گازهای خارجی به داخل پانل جلوگیری شود. ترکیب مواد متخلخل و خلا باعث مقاومت حرارتی بسیار بالایی می شود.

مواد اصلی تشکیل دهنده پنل های عایق خلا یا VIP

مواد اصلی پنل های عایق خلا  یا VIP ها نیاز به یک ساختار متخلخل کاملاً باز دارد. این مواد برای مقاومت در برابر فشار مکانیکی باید از مقاومت فشاری کافی برخوردار باشند. طبقات مواد هسته ای اساساً شامل سه ساختار ب عنوان پودرهای ریز ، الیاف و فوم ها هستند. هر ساختار پنل های عایق خلا  ، خواص مکانیکی جامد ذاتی خود را دارد و ماده اصلی تشکیل دهنده آن، برای اطمینان از عملکرد بهتر پنل های عایق خلا (VIP) باید از کمترین هدایت حرارتی ممکن برخوردار باشد.

پنل های عایق خلا

پنل های عایق خلا مطلوب، باید دارای ساختار ریز متخلخل باشد که قادر به جذب رطوبت باشد، در غیر این صورت ، باید به آن یکسری گیرنده ها اضافه شوند. متداول ترین مواد اصلی فیبرهای سیلیس و شیشه هستند. در چند مورد ، فوم های پلیمری سلول باز ، به عنوان مثال فوم های مخصوص پلی اورتان یا پلی استایرن استفاده می شود.

مزایای پنل های عایق خلا  یا VIP

هدایت حرارتی یک VIP خشک پس از تولید با هسته سیلیس فرو رفته، به خوبی ارزیابی شده است و در حدود 0.004 W / (m • K)  است. این فشار در حدود 0.020  W / (m • K) در فشار محیط است. در مقایسه با هدایت حرارتی مواد عایق معمولی که معمولاً بین 0.030 و 0.040 W / (m • K) است.

ویژگی های پنل های عایق خلاء یا VIP

در این بخش از مقاله شما را با ویژگی های پنل های عایق خلاء یا VIP آشنا خواهیم کرد.

  • ضخامت پنل های عایق خلاء ، بسیار کم و در حدود10 میلی متر تا 25 میلی متر است.
  • قابلیت افزایش حجم در مواقعی که با کمبود فضا به علت ضخامت عایق مواجه هستیم.
  • هنگامی که پانل ها به درستی نصب شده و از آسیب و نفوذ محافظت می شوند ، عملکرد پایدار و طولانی مدت دارند.
  • کارایی بالا با حدود 8 تا 10 برابر رسانای حرارتی کمتر نسبت به سایر مواد عایق معمولی.
  • داشتن یک طراحی و ساختار جدید.

در این مقاله سعی کردیم شما را با پنل های عایق خلاء یا VIP آشنا کنیم و از ویژگی ها و موارد کاربرد آن برایشما بیان کردیم. امید است مطالب گفته شده مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته باشد.

از توجه و همراهیتان بسیار سپاسگزاریم.