کنترل رطوبت داخلی ساختمان یکی از کلیدی ترین نکات برای حفظ سلامت ساختمان است. ممکن است ما نتوانیم میزان بخار آب موجود در ساختمان و فضای اتاق را درک کنیم، به طور متوسط یک فرد بین 3 تا 5 لیتر بخار آب در روز از خود تولید می کند که این بخار آب در فضای ساختمان پخش می شود که  این میزان بخار آب را باید از فضای  داخلی خانه خارج کنیم. به طور مثال رطوبت تولید شده در منزل بر اثر  حمام کردن، ماشین لباسشویی، پخت و پز، گیاهان، حیوانات خانگی، نشت کنترل نشده و غیره عواملی هستند که منجر به رطوبت ساختمانی می شود.

با توجه به قوانین وضع شده ی ساخت و ساز، رطوبت نسبی توصیه شده در ساختمان ها، باید در فضای داخلی بین 40 تا 60 درصد باشد. بنابراین زمانی که این مقدار رطوبت از میزان تعیین شده، کمتر یا بیشتر شود، هم برای ساختمان و هم برای افرادی که در ساختمان زندگی می کنند، می تواند مشکل ساز بشود.

کنترل رطوبت

بنابراین، اگر میزان دم و رطوبت داخل منزل بیشتر از 60 درصد شود، ساختمان دچار کپک زدگی می شود و باکتری ها و ویروس ها به راحتی می توانند در این مکان رشد کند، آب در سطوح سرد مثل پنجره ها و دیوارها نیز باعث ایجاد تراکم می شود و این وضعیت، ظاهر خانه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

چگونگی کنترل رطوبت در خانه جهت صرفه جویی در مصرف انرژی

کنترل رطوبت در بخش های مختلف خانه مربوط می شود به کنترل رطوبت در :

  • در بخش فنداسیون
  • کنترل رطوبت در دیوارها

انواع رطوبت در ساختمان

تراکم رطوبت زمانی اتفاق می افتد که بخار آب به صورت مایع ، معمولاً در تماس با یک سطح در دماهای مختلف ، قرار میگیرد. انواع رطوبت در خانه:

  • تراکم سطح داخلی: وقتی دمای سطح داخلی پایین تر از دمای اتاق باشد ، رخ می دهد. این نوع رطوبت معمولاً در حمام ها و آشپزخانه ها تولید می شود ، همچنین به دلیل عایق بندی ضعیف محفظه ها یا وجود پل های حرارتی ، در اتاق خواب ها یا اتاق های نشیمن نیز می تواند رخ دهد.
  • تراکم بینابینی : که درفضاهای بسته، بر اثر جریان بخار آب در حال عبور از دیوار ، دمای هوا و ترکیب لایه های آن دیواره (درجه نفوذپذیری ، انتقال دما و مواد) رخ می دهد.

یکی از انواع متریال عایق که برای کنترل رطوبت ساختمان ها به کار می رود, عایق پلی یورتان است. در ادامه به نحوه ی کنترل رطوبت ساختمان با استفاده از عایق پلی یورتان مطالبی را خواهیم گفت.

کنترل زطوبت

کنترل رطوبت ساختمان با استفاده از عایق پلی یورتان

در حقیقت هر نوع رطوبت با تارکم مختلف می تواند در فضای داخلی یا خارجی ساختمان به وجود بیاید چرا که بخار آب همواره بر اثر تنفس، حمام کردن و … یا بر اثر نم و رطوبت داخل متریال به کار رفته در ساختمان در فضای ساختمان وجود دارد. پس یک راه حل بسیار موثر برای کمنترلاین نم و رطوبت، استفاده از عایق پلی یورتان است.

عایق پلی یورتان به عنوان یک غشای تنظیم کننده رطوبت عمل می کند زیرا هم خاصیت ضد آب دارد و هم قابلیت اینکه هوا در داخل آن نفوذ کند، برای این متریال عایق وجود دارد و به این ترتیب زمانی که هوا بتواند در فضای عایق حرکت کند، این به کاهش رطوبت کمک می کند.

پس چنانچه قصد کنترل رطوبت در فضای داخل ساختمان را دارید، می توانید از عایق پلی یورتان به عنوان یک گزینه ی مناسب برای کنترل نم و رطوبت استفاده کنید.

دوستان در این مقاله سعی کردیم نکاتی را در مورد کنترل رطوبت در ساختمان برای شما بیان کنیم. همچنین یکی از متریال عایق را به منظور عایقی در برابر رطوبت ساختمان، به نام پلی یورتان به شما معرفی کردیم. امید است مطالب گفته شده مورد توجه و رضایت شما واقع شده باشد.

از توجه و همراهیتان بسیار ممنون و سپاسگزاریم.