در مقالات قبلی در مورد اتاق آکوستیک مطالبی را بیان کردیم و گفتیم که اتاق آکوستیک چه ویژگی هایی دارد و تاثیر آن بر کیفیت زندگی و محیط خانه چگونه است.در این مقاله نیز به بیان مطالب دیگری در مورد اتاق های آکوستیک خواهیم پرداخت و آن هم در مورد میزان اهمیت آن است. پس تا پااین این مقاله با گروه نوآوران عایق ایریک همراه شوید تا برای شما بگوئیم که رفتار آکوستیک اتاق چیست و از اهمیت اتاق آکوستیک برای شما بگوئیم.

چرا اتاق آکوستیک باشد و اهمیت اتاق آکوستیک چیست؟

مهم نیست که در استودیوی خانگی خود چه میزان تجهیزات صوتی قرار داده اید، اگر در ساختمان اتاق از متریال آکوستیک استفاده نشده باشد، هیچ کدام از ابزارهای تکنولوژیکی به درستی پاسخگو نخواهند بود.

رفتار آکوستیک اتاق

برای سنجش میزان کیفیت آکوستیک اتاق راه های دقیق و تکنیکالی وجود دارد همچنین شما می توانید نکات کلیدی را بیاموزید که بتوانید با استفاده از آن اتاق خود را آکوستیک نمائید و به علاوه ویژگی های آکوستیک آن را مورد سنجش قرار دهید.

چرا اتاق آکوستیک باشد؟ و رفتار آکوستیک یعنی چه؟

به طور کلی در استودیو های خانگی ، رفتار آکوستیک به دلیل ماهیت امواج صوتی در اتاق های کوچک، یک ضرورت به حساب می آید.

به نظر می رسد که یک سو تفاهمی در این میان بین دو اصطلاح رفتار آکوستیک و عایق صوتی در بین مردم رخ داده باشد و این دو را به جای یکدیگر استفاده کنند. اما بین این دو تفاوت های بسیار واضحی وجود دارد و آن هم این است که عایق صوتی مانع از عبور صدا از داخل به خارج ساختمان و بالعکس می شود؛ در حالی که رفتار آکوستیک  بر کنترل صدا در استودیوی خانگی دلالت دارد.

نوع طراحی اتاق و امواج ایستاده ی موجود در فضا، در شکل گیری فرکانس های کم در گوش شما و در نهایت نحوه درک آنها تأثیر بسیاری دارد. طول موج یک فرکانس برابر است با سرعت صدا (344 متر بر ثانیه). این بدان معناست که کمترین فرکانس قابل شنیدن برای انسان (20 هرتز) دارای طول موج حدود 17 متر است! تنها در برخی شرایط ، طول موج دقیقاً با ابعاد اتاق مطابقت دارد.

رفتار آکوستیک اتاق

در صورت عدم ایجاد مانع یا جذب مواد ، این امواج می تواند موج ایستاده ایجاد کند. این بدان معنی است که بازتاب موج بین دو مرز ثابت پرش به جلو و عقب خواهد شد (یعنی وجود دو دیوار موازی مشکل ساز است).

این همپوشانی دوره ای امواج صوتی مشابه، باعث تداخل فاز مخرب و سازنده می شود. فرکانسهای محاسبه شده که باعث ایجاد امواج ایستاده در یک فضای معین می شوند ، اتاق های Mode نامیده می شوند.

وقتی در استودیوی خانگی خود به موسیقی گوش می دهیم ، سیگنالی را دریافت می کنیم که مستقیماً از بلندگوها و همچنین سیگنال منعکس شده از دیوارها بیرون می آید. SBIR نتیجه سیگنال منعکس شده و مستقیم است که همزمان به گوش ما می رسد. فیلترینگ وقتی اتفاق می افتد که اختلاف زمان بندی باعث ایجاد تداخل سازنده و مخرب می شود.

به این ترتیب تغییراتی که در امواج صوتی و طول موج های آن ها رخ می دهد، می تواند بر رفتار آکوستیک اتاق و آنچه که شما می شنوید تاثیر بگذارد و کیفیت صدا را تغییر دهد. بنابراین چنانچه تصمیم گرفته اید یک استودیوی خانگی با کیفیت داشته باشید حتما رفتار آکوستیک اتاق را در نظر بگیرید و با متخصصین مجرب در این زمینه مشورت کنید و راهنمایی های لازم را از آن ها دریافت کنید.

 سخن آخر

چنانچه برای عایق کاری ساختمان خود به راهنمایی نیاز دارید، می توانید با ما درگروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک تماس بگیرید و از اطلاعات مفید مشاوران مجرب ما بهره مند گردید. همکاران ما در گروه عایق ایریک آماده ی پاسخگوئی به کلیه ی سوالات شما عزیزان هستند.