بهینه سازی مصرف انرژی یکی از مهم ترین مواردی است که هنگام ساخت و ساز باید حتما آن را مد نظر داشته باشید. در گذشته و در روش های ساخت و ساز سنتی، توجه کمتری به مصرف بهینه ی انرژی می شد و تنها شاید از عایق های رطوبتی سنتی برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان استفاده می کردند، اما چندان استفاده از انواع عایق های حرارتی، صوتی و … چندان باب نبود. اما امروزه جلوگیری از به هدر رفتن انرژی دغدغه ی ذهن بسیاری از معماران و مهندسان ساختمان ها می باشد و هنگام ساختمان سازی بر اساس شرایط و ضوابط موجود سعی می کنند تا موارد عایق کاری ساختمان نیز به طور اصولی اجرا شود. همانطور که گفته شد، هدف بهینه سازی مصرف انرژی است. آیا می دانید چگونه می توان به حسابرسی میزان مصرف انرژی پرداخت؟ آیا تا کنون در مورد ممیزی انرژی چیزی شنیده اید؟ در ادامه با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه باشید تا در این مورد مطالب مفیدی را برای شما بیان کنیم.

ممیزی انرژی

برای بسیاری از خانواده ها پرداخت قبض برای مصرف انرژی ماهانه بسیار طاقت فرسا شده است و در بسیاری از مواقع متعجب می شوند که چطور ممکن است که آن ها تا این اندازه انرژی مصرف کرده باشند. اما خوشبختانه ما در دوره ای از زمان به سر می بریم که اندازه گیری و محاسبه ی هر چیز برای ما امکان پذیر است. امکان اندازه گیری میزان انرژی مصرفی در خانه ها نیز وجود دارد. شاید بپرسید چگونه؟

پاسخ این سوال ساده است. با استخدام یک تحلیلگر علوم ساختمانی شما می توانید ممیزی انرژی را بر روی منزل خود اجرا کنید. حتما می پرسید ممیزی انرژی چیست؟ در ادامه با ما همرا هباشید تا برای شما بگوئیم که Energy Audit یا ممیزی انرژی چیست.

ممیزی انرژی چیست ؟ (Energy Audit)

به طور ساده می توان گفت ممیزی انرژی (Energy Audit) عبارتست از ارزیابی عملکرد و نحوه ی مصرف انرژی درخانه ی شما و اینکه تا چه میزان در منزل شما انرژی درست مصرف می شود. به علاوه اجرای ممیزی انرژی (Energy Audit) در خانه های شما می تواند مزایای دیگری نیز برای شما داشته باشد. در ادامه به بیان مزایای ممیزی انرژی (Energy Audit) برای شما عزیزان خواهیم پرداخت.

مزایای ممیزی انرژی (Energy Audit)

سه مزیت مهم برای اجرای ممیزی انرژی (Energy Audit) در خانه ها وجود دارد که عبارتند از :

  1. به صاحبان منزل کمک می کند تا درباره ی چگونگی ذخیره و حفظ انرژی تصمیم درست بگیرند.
  2. به صاحبان خانه کمک می کند تا میزان راحتی، امنیت، سلامتی و ماندگاری و استحکام منزل خود را بهبود بخشند.
  3. در حفاظت از محیط زیست با کاهش میزان انرژی که به هدر می رود کمک می کند.
ممیزی انرژی

به نظر شما کدامیک از این موارد مهم تر است؟ شاید پاسخ شما این باشدکه هر سه مورد جز مهم ترین مزایای ممیزی انرژی (Energy Audit) به حساب می آید.

فرآیند اجرای ممیزی انرژی (Energy Audit) چگونه است؟

وقتی یک حسابرس انرژی به خانه شما می آید، ترکیبی از تست های تشخیصی و ارزیابی های بصری و عددی را انجام می دهند. حسابرس باید برای شما توضیح دهد که چگونه و به چه دلیل ممکن است مصرف انرژی در خانه، هزینه های زیادی را برای شما به بار آورد. آنها همچنین لیست اولویت بندی شده از گزینه های مصرفی، که در میزان مصرف انرژی نقش دارد را برای شما تهیه می کنند.

فرآیند اجرای ممیزی انرژی (Energy Audit) به طور معمول دارای مراحل زیر می باشد :

  • بررسی بصری در بیرون و داخل خانه.
  • تصویربرداری حرارتی و بازرسی بصری تمام عایق های داخل منازل از جمله دیوارها ، فضای اتاق زیر شیروانی و …
  • آزمایش درب دمنده که به شما کمک می کند تا همه ی موارد نشت هوا که در خانه اتفاق می افتد، تشخیص داده شود.
  • خطوط گاز قابل مشاهده، برای وجود نشتی احتمالی بررسی می شود.
  • بررسی کامل کلیه سیستمهای گرمایشی و سرمایشی در خانه.

کلیه ی این مراحل اگر توسط یک متخصص خبره انجام شود ، اجرای یک ممیزی انرژی (Energy Audit) در خانه، می تواند هر ماه تا 30٪ در مبلغ قابل پرداخت انرژی شما صرفه جویی کند! پس خوب است هم اکنون برای این کار اقدام کنید.