اگر به دنبال راه ها و ورش هایی هستید که در مصرف انرژی صرفه جوئی کنید، انواع عایق کاری ساختمان می تواند گزینه ی مناسبی باشد. به عنوان مثال استفاده از عایق های حرارتی می تواند به میزان قابل توجهی از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند. همچنین تعویض پنجره ها نقش بسیار پر اهمیتی در جلوگیری از انتقال دما از داخل منزل به خارج و بالعکس دارد. اما تا کنون در مورد پل حرارتی چیزی شنیده اید؟ آیا می دانید پل حرارتی منبعی است که مقدار بسیار زیادی انرژی از طریق آن در منزل به هدر می رود؟ در ادامه با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا برای شما مطالب بیشتری را در مورد اهمیت پل حرارتی بیان کنیم.

پل حرارتی

آشنایی با پل حرارتی

همانطور که گفته شد یکی از منابع اصلی که از طریق آن انرژی بسیاری به هدر می رود، پل حرارتی است که باعث می شود هزینه های بسیاری را بایت مصرف انرژی بپردازید. شاید بپرسید پل حرارتی چیست؟ در ادامه شما را با پل حرارتی آشنا خواهیم کرد و برای شما عزیزان خواهیم گفت که چرا پل های حرارتی چه ارتباطی با عایق و میزان مصرف انرژی دارد.

در عایق بندی خانه، پل حرارتی به چه می گویند؟

یک پل حرارتی هنگامی رخ می دهد که در پوشش های ساختمان مانند عایق ها، شکافی ایجاد شود. اصولاً اگر پیوند ضعیفی در سقف ، کف یا دیوارهای وجود داشته باشد که به عایق آسیب برساند، فضایی ایجاد می شود که هوا بتواند به داخل و خارج از خانه شما منتقل شود. آیا می دانید نشانه های ایجاد پل حرارتی چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا علائم وجود پل حرارتی را برای شما بیان کنیم.

نشانه های وجود پل حرارتی

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که بپرسید، چگونه متوجه وجود پل حرارتی در منزل خود شویم؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوئیم که اگر نشانه هایی که در ادامه ذکر خواهیم کرد را در منزل خود دید، بدانید که پل حرارتی در بخشی از منزل شما اتفاق افتاده است.

پل حرارتی
  • در حقیقت پل حرارتی تنها به این معنا نیست که در فضای خانه ی شما گرما از دست می رود و از درزها و شکاف های خانه خارج می شود، بلکه گرما و حرارت داخل خانه، هنگامی که با سطوح سرد برخورد می کند، دچار کاهش دما می شود. این کاهش دما منجر به ایجاد تراکم، بر اثر پدیده ی میعان می شود.
  • هنگامی که پل حرارتی اتفاق می افتد ، حجم های تیره رنگ در سقف خانه ی شما ظاهر می شود، که این نشان دهنده ی وجود پل حرارتی است. همچنین نشانه های دیگری از پل حرارتی وجود دارد که در فصل زمستان ظاهر می شود.
  • اگر در پشت بام خانه ی خود در فصل زمستان شاهد نوارهایی از برف هستید که آب شده اند و نوارهای دیگری نیز مشاهده می کنید که هنوز یخ زده هستند، احتمالا در اتاق زیر شیروانی، پل حرارتی اتفاق افتاده است. دلیل آن می تواند این باشد که عایق کاری زیر شیروانی به درستی انجام نشده است و مراحل نصب عایق به دقت و با تخصص کافی اجرا نشده است.
  • حتی اگر از وجود سدهای یخی در فصل زمستان در گوشه هایی از بام منزل خود هستید، این بیان کننده ی عدم وجود یک پوشش عایق مناسب در بام خانه ی شما است. پل حرارتی باعث آب شدن برف ها شده و گوشه های بام سرازیر می شود و در همانجا مجددا به دلیل تغییر دما یخ می زند و  باعث ایجاد سد یخی می شود.

بنابراین چنانچه نشانه های ذکر شده را در سقف یا دیوارهای منزل خود مشاهده کردید، قطعا بدانید که در جایی پل حرارتی اتفاق افتاده است و برای تعمیر آن هر چه زودتر اقدام نمائید.