در انواع ساختمان های تجاری یا مسکونی عایق کاری ساختمان با اهداف مختلفی انجام می شود. انواع عایق با هدف صرفه جویی در میزان مصرف انرزی و نیز برای ایجاد فضای بهتر در خانه و امنیت بیشتربه کار می رود؛ به این ترتیب که انواع عایق های حرارتی برای برای صرفه جویی و جلوگیری از به هدر رفتن انرژی و عایق های رطوبتی و صوتی و ضد حریق و … بیشتر برای جلوگیری از تخریب ساختمان و مقاومت در برابر حوادث غیر مترقبه و اهدافی از این قبیل مورد استفاده قرار می گیرد. شاید شنیده باشید که برای عایق کاری ساختمان ها از عایق پشم سنگ بیشتر از سایر متریال های عایق استفاده می شود. این به دلیل مزیت هایی است که پشم سنگ نسبت به سایر محصولات عایق دارد. آیا مایلید تا با این مزایا آشنا شوید؟ در ادامه با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با مزیت های پشم سنگ نسبت به عایق های حرارتی و صوتی دیگر آشنا نمائیم.

مزیت های پشم سنگ نسبت به عایق های حرارتی و صوتی دیگر

با مزیت های پشم سنگ نسبت به عایق های حرارتی و صوتی دیگر آشنا شوید

در این مقاله برای شما مزیت هایی از عایق پشم سنگ بیان خواهیم کرد که بیانگر علت استفاده از عایق پشم سنگ نسبت به سایر متریال عایق از جمله عایق های حرارتی، صوتی و ضد حریق دیگر می باشد. اما قبل از آن اندکی شما را با ویژگی های عایق پشم سنگ آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با متریال عایق پشم سنگ

ماده ی اولیه ی تشکیل دهنده ی پشم سنگ از سنگ خای آذرینی به نام بازالت است که این بازالت در دمای 1500 درجه سانتی گراد ذوب می شود و پس از آن به الیاف بسیار ظریف تبدیل می شود. این الیاف معدنی حجم بالایی از پشم سنگ و حدود 97 درصد آن را تشکیل می دهد و درصد کم باقی مانده ی آن را مواد دیگر از جمله روغن و سایر مواد افزودنی مورد نیاز برای انعطاف پذیری آن، تشکیل می دهد.

ویژگی های پشم سنگ

یکی از خاصیت های مهم پشم سنگ مقاومتی است که این ماده در برابر آتش از خود نشان می دهد و این به علت وجود الیاف معدنی درون پشم سنگ می باشد. الیاف معدنی غیر قابل اشتعال هستند و در برابر حریق مقاومت بالایی از خود نشان می دهند، چرا که تمحل دمای بالای حرارتی را تا 900 درجه سانتیگراد دارد. آزمایشات نشان می دهد که عایق پشم سنگ تا چهار ساعت می تواند در برابر حریق از خود مقاومت نشان دهد و هیچ دود سمی تولید نکند. بنابراین پشم سنگ می تواند به عنوان یک ماده ی عایق ضد حریق بسیارعالی مورد استفاده قرار گیرد. این یکی از مزیت های پشم سنگ نسبت به عایق های حرارتی و صوتی دیگر است.

مزیت های پشم سنگ نسبت به عایق های حرارتی و صوتی دیگر

میزان دفع رطوبت و رسانایی حرارتی الیاف پشم سنگ نیز به قابلیت جذب آب پشم سنگ بستگی دارد. می دانید علت چیست؟ علت این است که در صورت وجود رطوبت، چون آب خاصیت رسانایی دارد این باعث می شود که رسانایی حرارتی افزایش یابد و این مانع از عملکرد صحیح عایق می شود. همچنین اگر قدرت دفع رطوبت عایق کم باشد، عایق پس از گذشت مدت زمانی دچار خوردگی می شود. روغن هایدروفوبیک که در ساخت عایق پشم سنگ مورد استفاده قرار می گیرد، مانع از نفوذ رطوبت به درون الیاف می شود و این باعث می شود که عایق پشم سنگ بتواند هم به عنوان یک عایق حرارتی و هم به عنوان یک عایق رطوبتی عملکرد فوق العاده ای داشته باشد. این نیز یکی دیگر از مزیت های پشم سنگ نسبت به عایق های حرارتی و صوتی دیگر است.

در ادامه به بیان مزیت های پشم سنگ نسبت به عایق های حرارتی و صوتی دیگر، اشاره خواهیم کرد.

مزیت های پشم سنگ نسبت به عایق های حرارتی و صوتی دیگر

از جمله مزیت های پشم سنگ نسبت به عایق های حرارتی و صوتی دیگر این است که :

  • پشم سنگ هدایت الکتریکی صفر دارد و به عنوان یک ماده ی نارسانا شناخته می شود.
  • به عنوان یک عایق حرارتی- صوتی در اندازه و ابعاد مختلف قابل تولید است.
  • امکان برش دادن آن آسان و نصب آن نیز بسیار ساده است.
  • دارای وزن بسیار سبکی است و باعث وارد شدن وزن اضافی به ساختمان نمی شود.
  • ماندگاری و مقاومت بسیار بالایی دارد و با مواد شیمیایی تجزیه نمی شود.

موارد ذکر شده از مهم ترین مزیت های پشم سنگ نسبت به عایق های حرارتی و صوتی دیگر است که باعث شده است در بسیاری از موارد عایق کاری ساختمان ها به دیگر متریال عایق ترجیح داده شود.