پنل های عایق ساختمانی (PSIs) پنل های مهندسی شده ای هستند که برای ساخت دیوارها، سقف ها و کف استفاده می شوند. این پنل ها به عنوان جایگزینی برای روش های ساخت و ساز با استفاده از الوار و عایق بندی فریم های سنتی می باشند که  بسیار بادوام، قوی و با صرفه اقتصادی هستند. در ادامه با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید تا از مزایای پنل های عایق ساختمانی (PSIs) نسبت به عایق بندی فریم سنتی و انواع آن مطلع گردید.

پنل های عایق ساختمانی (PSIs) چیست؟

پنل های عایق ساختاری معمولاً از یک لایه عایق فوم سفت بین دو سطح ساختاری مانند oriented strand board (OSB) تشکیل شده اند، این پنل ها در اندازه و ابعاد مختلف تولید می شوند و ضخامت آنها بین 4 تا 8 اینچ است. SIP ها همچنین در سایزهای بزرگتر برای کارهای سفارشی تولیدمی شوند، اما ممکن است برای نصب به جرثقیل احتیاج داشته باشند. پوشش داخلیSIP ها نیز مطابق نیازمندی مشخصات پروژه در نظر گرفته می شود.

پنل های عایق ساختمانی (PSIs)

تاریخچه پنل های عایق ساختمانی (PSIs)

پانل های عایق ساختاری در دهه 1930 برای اولین بار توسط سرویسForest آمریكادر آزمایش های حفظ منابع طبیعیمعرفی شدند.  SIP ها در دهه 1970 زمانی که تولید کنندگان شروع به بازاریابی این محصولات به عنوان جایگزینی مناسب برای روش های استاندارد قالب بندی با استفاده از چوب کردند، در بازار ساخت و ساز تجاری محبوبیت پیدا کرد.  با این حال این روش همچنان محبوبیت کمتری نسبت به فریم چوب دارد، اما به مراتب دارای مزایای بیشتری در طراحی ساختمان های تجارییا مسکونی است.

انواع پنل پنل های عایق ساختمانی (PSIs)

این متد ساخت یکی از بهترین انتخاب ها در اندازی گیری SIP ها است؛ چرا که کنترل کیفیت در طول ساخت، عملکرد و طول عمر پنل ها را تعیین می کند. مهمترین نکته در هنگام استفاده و اتصال این پنل ها، درک چگونگی چسباندن مواد عایق است.

متداول ترین انواع پنل های عایق ساختمانی (PSIs) عبارتند از:

پانل های عایق پلی استایرن انبساطی : اکثریت قریب به اتفاق SIP ها با استفاده از عایق بندی کف فوم پلی استایرن (EPS)، نوعی عایق closed-cell تولید می شوند.این نوع عایق ها هنگام استفاده در پنل های عایق ساختاری، دارای R-value، R-4 تا R-5 در هر اینچ ضخامت می باشند و مقدار کل R برای این پنل ها می تواند به اندازه 13.8 اینچ باشد.

پنل های عایق ساختمانی (PSIs)

پانل های عایق پلی اورتان یا پلی ایزوسیانورات: SIP های پلی اورتان و پلی ایزوسیانورات دارای ارزش R اسمی در حدود R-6 تا R-7 در هر اینچ ضخامت هستند. این تابلوها معمولاً به صورت پانل های با ضخامت 3.5 اینچ برای دیوارها ساخته می شوند. این نوع پنل SIP نسبت به پنل های EPS گران تر است، اما در برابر آب و آتش مقاوم تر است و از ارزش R بالاتری نیز برخوردار است. هنگامی که از اشکال مایع پلی اورتان استفاده می شود،مقدار اولیه R کاهش می یابد ، اما پنل نیز قوی تر می شود. چرا که مقدار اولیه کف مایع حاوی ماده دمنده ای است که می تواند با گذشت زمان کاهش پیدا کند، اما با سخت شدن ، پیوندی بسیار محکم به پوسته های بیرونی ایجاد می شود.

پنل های Compressed straw-core insulated: این نوع پنل ها به دلیل تولید شدن از بازیافت و زباله های تجدید پذیر، با محیط زیست سازگار تر هستند، اما میزان R آنها نسبت به انواع دیگر SIP ها، پایین تر است.

مزایای پنل های عایق ساختمانی (PSIs)

پنل های عایق ساختمانی (PSIs) دارای مزایای فراوانی در تمامی سطوح طراحی و ساخت ساختمان و حتی تکمیل یا بازسازی فریم های سنتی برای معماران، طراحان، سازندگان و ساکنان ساختمان می باشند. این نوع پنل ها دارای کاربردهای زیادی برای استفاده در دیوارهای داخلی و خارجی، کف و سطح بام می باشند و از نظر ساختاری نسبت به فریم چوب سنتی قوی تر هستند. از جمله مزایای دیگر استفاده از این عایق ها می توان به کارآمدی میزان انرژی مصرفی در مقابل با فریم سنتی اشاره کرد. پنل های عایق ساختاری را همچنین می توان با با سایر مصالح ساختمانی مانند آجر ، بلوک ، سنگ ، کاشی ، تخته سنگ ، چوب ، فولاد و شیشه ترکیب کرد