یخ زدگی لوله‌های آب در زمستان یک خطر جدی برای تمامی ساختمان‌ها است. هنگامی که آب در لوله منجمد  و سپس منبسط می‌ شود فشار بیش از 2،000 پوند در اینچ مربع به لوله وارد شده و باعث منفجر شدن یا به اصطلاح ترکیدگی لوله آب می شود. از جمله خسارت های ترکیدگی لوله آب می توان به ایجاد نم و رطوبت ، تخریب دیوار، سقف و … اشاره کرد. استفاده از انواع عایق و عایق کاری لوله ها، راهی برای جلوگیری از ایجاد مشکات ناشی از یخ ردگی لوله در ساختمان ها است. در ادامه با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید تا از روش های جلوگیری از یخ زدگی لوله آب و رفع یخ زدگی مطلع گردید.

مکان قرار گیری لوله های مستعد یخ زدگی

هنگامی که در هوای بسیار سرد شیرآب را بازکنید و هیچ آبی از آن بیرون نیاید یا فشار آن بسیار کم باشد، احتمالا قسمتی از لوله دچار یخ زدگی شده است. بنابراین باید طبق موارد ارائه شده در ادامه سریعا اقدام نمایید:

یخ زدگی لوله آب

آب را از فلکه ی اصلی شیر ببندید

شیر آبی را که لوله ی آن دچار یخ زدگی شده را باز کنید، (در صورتیکه از محل یخ زدگی لوله اطلاع ندارید، لولهراازپشتشیرآبتا جایی که هوای سرد به داخل لوله رخنه می کند، دنبال کنید. از جمله مکان هایی همچوندیوارخارجی)

برای جلوگیری از خطرات یخ زدگی لوله آب باید اقدامات پیشگیرانه ای انجام داد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

شیرآب را در طول سردترین ساعت روز یا شب کمی گرم کنید. آب در حال حرکت مداوم باعث می شود لوله هاکمی بالاتر از نقطه انجماد قرارگرفته و از انجماد آنها جلوگیری شود.

  • درهای کابینت را بازکنید تا هوای گرم از اتاق به لوله های داخل کابینت برسد.
  • لوله هایی را که در معرض هوای سرد (لوله های رو کار)، زیرزمین، اتاق زیر شیروانی و دیواره های خارجی قرار دارند را با عایق فوم  یا پشم شیشه بپوشانید.
  • اطمینان حاصل کنید که عایق فوم بدون هیچ درز و شکافی، فضای لوله را کاملا پوشش داده باشد. از داکت برای اتصال بین عایق لوله مفصل و زانو‌ استفاده کنید. (عایق صرفا انتقال حرارت را کند می کند و در صورت سرد بودن هوا، مانع از یخ زدن لوله نمی شود.) این کار را می توانید به گروه متخصصین ما در عایق آیریک بسپارید.
  • شلنگ آب متصل به شیر آب فضای باز را، جدا کنید و در صورت ضد یخ نبود شیر آب، قسمت بیرونی لوله و شیرآب را تخلیه کنید.
  • درب پارکینگ را در سرمای شدید حتما بسته نگهدارید.
یخ زدگی لوله آب

چگونه لوله های یخ زده را ذوب کنیم تا یخ زدگی لوله آب بر طرف شود

قطع آب: محل اصلی قطع شیرآب را پیداکنید و قبل از تلاش برای ذوب کردن لوله های یخ زده،فلکه اصلی آب را پیدا کرده و به آن دسترسی داشته باشید.

لوله منجمد شده ازگرما: برای ذوب لوله های یخ زده که هنوز در حال انفجار نیستند، از سشوار،لامپ گرما، نوارگرمای برقی یا بخاری قابل حمل استفاده کنید. برای جلوگیری از آسیب به لوله ها، به مرور لوله ها را گرم کنید که مشکلی ایجاد نشود.

شیرآب باز: شیرآب لوله را قبل از ذوب شدن لوله یخ زده بازکنید تا آب از طریق لوله عبورکند و هرگونه فشار داخلی در لوله کمتر شود.

توجه داشته باشید که در هنگام یخ زدگی لوله آب از نگه داشتن حرارت روی آنها، باز نگه داشتن تمامی درهای داخلی، آب بندی سوراخ ها و ترک ها، اضافه کردن عایق اضافی و بستن سوپاپ تغذیه شلنگ ها اکیدا خودداری نمایید.

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک با حرفه ای ترین و برترین نصابان به شما در نصب، نحوه ی عایق کاری و نوع عایق مورد نظر به منظور انتخاب بهترین روش عایق کاری ساختمان های مسکونی و تجاری و کارخانه ­ها کمک می کند. این گروه با استفاده از مواد مناسب و استاندارد، بهترین نوع از این عایق را تولید می کنند.آیریک راه حل های نصب فنی و پیشرفته ای را در تمامی صنایع و محیط ها متناسب با مشکلات آنها و راه های مقابله با آتش، مصرف انرژی، آلودگی صوتی، حرارت، نفوذ آب و رطوبت و یخ زدگی لوله آب ارائه می دهد. از این رو می توانید جهت دریافت راهنمایی و قیمت با همکاران ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک تماس فرمایید.