روف گاردن يا بام سبز يا گرين روف، به تازگي در شهرهاي بزرگ و پرهياهو به منظور بهبود كيفيت هوا و افزايش فضای سبز شهری در پشت بام ساختمان ها و آپارتمان ها، ايجاد مي شود. برای ایجاد بام های سبز باید عایق مناسبی با حداقل جذب آب و مقادیر بالای R  در نظر گرفت. گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک در ادامه این مقاله به عایق کاری روف گاردن پرداخته است.

روف گاردن

روف گاردن يا سقف سبز سطح پوشيده از فضاي سبز به صورت جزيي يا كامل در پشت بام منازل است. ساخت اين پشت بام هاي سبز علاوه بر زيبايي محيط داراي مزاياي زيادي براي شهر نيز مي باشد، از اين رو در ادامه به چندين مورد از مزاياي روف گاردن اشاره شده است:

بهبود كيفيت هوا

 کاهش بیش از حد گرمایش سقف ها

كم كردن سرعت تخليه آب باران

عايق حرارتي مناسب براي ساختمان

کاهش سر و صدا

گیاهان برای رشد به آب احتیاج دارند، بنابراین سقف سبز به باید به گونه ای طراحی شود كه از نفوذ رطوبت آب به داخل ساختمان جلوگيري كند.

عایق کاری روف گاردن

ساخت و عایق کاری روف گاردن

ساخت و عایق کاری روف گاردن با سه روش ساخت باغ كانتينر در تراس، استفاده از تخته هاي مرتفع چوبي و بتني براي رشد گياهان و ساخت كل سقف يا بخشي از آن قابل انجام است.

براي ايجاد روف گاردن در كل سقف بايد لايه هاي متفاوتي را ايجاد كنيد. اولين لايه براي ساخت روف گاردن لايه ضد آب است، لايه ضد آب در برابر يخ زدگي و جذب رطوبت مقاوم است.

لايه دوم عايق است، اين لايه بيشتر از  تخته های پلی استایرن اکسترود شده XPS، پنل های PIR یا فوم پلی اورتان ساخته شده است. پنل هاي PIR به عنوان لایه های عایق در روف گاردن بسیار مناسب می باشند؛ چرا که دارای شیارهای مخصوص در لبه ها است و باعث می شود آب باران به راحتی به سیستم فاضلاب منتقل شود.

عايق فوم پلی استایرن اکسترود شده

فوم پلی استایرن اکسترود شده با ساختار و قابلیت های منحصر به فرد خود، نیاز به ساخت سقف های سبز را برآورده می کند. این فوم اکسترود شده در قسمت بالای سقف بتنی قرار می گیرد و یک سد حرارتی مقاوم ایجاد می کند. روی این عایق می توان از سنگفرش، ماسه و خاک استفاده کرد و مکانی زیبا و دلنشین برای تفریح ساکنین ایجاد نمود.

فاضلاب

پس از ساخت لایه عایق باید از لوله های فاضلاب را برای تخلیه سریع آب باران از لایه پوشش گیاهی و همچنین جمع آوری آب اضافی استفاده كرد.

لایه ژئوتکستایل

از لایه ژئوتکستایل برای جدا کردن لایه فاضلاب و گیاهان در حال رشد در خاک استفاده می شود. اين لايه همچنين از رسوب خاک و سایر ذرات ریز که باعث مسدود شدن سیستم فاضلاب مي شود، جلوگیری می کند.

لایه پوشش گیاهی

لایه گیاهی به معنای محیطي مناسب براي رشد (خاک) است، سطحی که گیاهان و فضای سبز را در آن پرورش می دهید باید دارای گردش هوای مطلوبی باشد و باید از نفوذپذیری آب برخوردار باشد. آماده سازی خاک با توجه به گیاهانی که در حال رشد هستید انجام می شود.

عایق کاری روف گاردن

هزینه های نصب و نگهداری سقف های سبز

هزینه برآورد شده برای نصب و نگهداری سقف سبز با توجه به نوع آن متفاوت است. به طور مثال هزینه های ایجاد و نگهداری از یک پشت بام سبز شخصي به اندازه یک دهم تا یک سوم با هزينه‌ هاي يك پشت بام عمومي، متفاوت است.  نگهداری معمولی  از روف گاردن شامل لقاح، آبیاری، کنترل علفهای هرز و در صورت لزوم کاشت مجدد مي باشد.

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک با حرفه ای ترین و برترین نصابان مناسب برای عایق کاری روف گاردن به شما عزیزان در ایجاد هر چه زیباتر ساختن محیط اطرافتان کمک می کند. این گروه با استفاده از مواد مناسب و استاندارد، بهترین نوع از این عایق را تولید و نصب می کند. از این رو می توانید جهت دریافت راهنمایی و قیمت با همکاران ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک تماس فرمایید.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید صمیمانه از شما متشکریم در صورت هر گونه سوال در زمینه انتخاب بهترین عایق برای روف گاردن با ما در تماس باشید.