آیا انواع عایق را می شناسید؟ آیا از نقش عایق کاری ساختمان در جلوگیری از به هدر رفتن انرژی آگاه هستید؟ بخش های مختلف ساختمان از جمله کف، سقف و … می توان عایق کاری کرد تا در مصرف انرژی و هزینه ها صرفه جویی شود. نوع دیگر عایق ها، عایق الکتریکی است. این نوع عایق بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور آشنایی بیشتر با عایق الکتریکی با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

آشنایی با عایق الکتریکی

به طور کلی در دنیای الکتریسیته دو دسته مواد وجود دارد: موارد رسانا و مواد عایق. همانطور که می دانید مواد رسانا جریان الکتریسیته را از خود عبور می دهند ولی مواد نارسانا جریان الکتریسیته را از خودد عبور نمی هند. در واقع نه اینکه اصلا عبور ندهند، بلکه به میزان بسیار کمی جریان الکتریسیته از مواد عایق الکتریکی عبور می کند. در عایق کاری الکتریکی ساختمان ها یکی از مواردی که باید در نظر داشت، طول عمر عایق الکتریکی است. آیا می دانید چه عواملی بر طول عمر و میزان عملکرد عایق اسختمان تاثیرگذار است؟ در ادامه با ما همراه شوید تا به شما بگوئیم که چه عواملی در این زمینه موثر است.

عایق الکتریکی

چه عواملی بر طول عمر و میزن عملکرد عایق ساختمان موثر است؟

 • دما
 • رطوبت و نم
 • مواد شیمیایی
 • فشار آسیب های الکتریکی

این ها عواملی هستند که بر نحوه ی عملکرد و میزان ماندگاری یک عایق الکتریکی تاثیر گذارند. این نوع عایق ها از لحاظ شکل و ظاهر نیز به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از : عایق الکتریکی جامد، مایع و گاز.

از منظری دیگر عایق های الکتریکی به دسته تقسیم می شوند، عایق های حرارتی، الکتریکی و مکانیکی. در به کارگیری این عایق ها باید با توجه به ویژگی های این عایق ها در مکان های مختلف و با اهداف عایق کاری مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به ذکر ویژگیهای عایقهای الکتریکی خواهیم پرداخت.

ویژگی های کاربردی عایق های الکتریکی

 • میزان مقاومت این عایق ها در برابر خم شدگی
 • مقاومت عایق الکتریکی در برابر سایش و خراشیدگی
 • میزان ولتاژ عایق
 • تحمل حرارتی عایق الکتریکی

این موارد از مهم ترین ویژگی های عایق های الکتریکی هستند که به منظور سنجش این ویژگی ها در عایق ها، چند نوع تست به عمل می آورند. آیا مایلید تا با این تست ها آشنا شوید؟ همچنان با ما همراه باشید.

عایق الکتریکی

انواع تست مربوط به عایق های الکتریکی کدامند؟

برای به دست آوردن اندازه ی ویژگی های موجود در عایق الکتریکی این تست ها را انجام می دهند:

 • تست مقاومت عایق
 • تست دی الکتریک روغن
 • تست اندیس پلاریزاسیون
 • تست های پات (Hipot)

که در میان این تست ها، ساده ترین آن ها تست اندیس پلاریزاسیون است. درتست روغن میزان قدرت دی الکتریک آن مورد آزمایش و سنجش قرار می گیرد. تست فشار قوی یا (Hipot) مربوط است به تست میزان مقاومت عایق در برابر ولتاژ بالا.

به این ترتیب می توان میزان مقاومت عایق الکتریکی را سنجید و آن را مورد استفاده در صنایع مختلف قرار داد.

در این مقاله سعی کردیم شما را با یکی دیگر از انواع عایق که بیشتر کاربرد صنعتی دارد اشنا کنیم. امید است مطالب ارائه شده مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

دوستان همیشه همراه ایریک، چنانچه پس از مطالعه ی مقالات ما با سوال یا مشکلی مواجه شدید، با ما تماس بگیرید و سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید. همکاران ما در تیم ایریک آماده ی پاسخگوئی به کلیه ی سوالات شما عزیزان هستند.

لطفا با ما در تماس باشید، منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.