عایق کاری سطوح گرم روی سیستم های اگزوز و موتورها همچنان یک مسئله مهم ایمنی و عملیاتی برای تجهیزات و وسایل نقلیه دارای موتور است. مزایای استفاده از پوشش عایق حرارتی در منیفولد موتور، توربوشارژرها و سایر اجزای اگزوز گرم متفاوت است، از محافظت از قطعات الکترونیکی، سیم کشی و شیلنگ های ناشی از نقص به دلیل گرمای بیش از حد گرفته تا محافظت کارگران در برابر سوختگی، حفظ گرمای اگزوز در سطح مورد نیاز برای عملکرد مطلوب کاتالیزور و کاهش صدا می باشد. جهت اطلاعات بیشتر در مورد نوع عایق کاری اگزوز و موتور در ادامه مطلب با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید.

چه نوع عایق کاری اگزوز و موتور مناسب تر است؟!

برای برخی از کاربردهای درجه حرارت بالا که حفاظت از نشت روغن در اولویت قرار دارد، عایق کاری سخت Coat گزینه قطعی است و ممکن است در درازمدت اقتصادی تر باشد.

برای برخی از کاربردهای درجه حرارت بالا که حفاظت از نشت روغن در اولویت قرار دارد ، فضا در حق بیمه است و یک محصول عایق بندی مورد نیاز است ، عایق کاری سخت Coat option گزینه قطعی است و ممکن است در درازمدت اقتصادی تر باشد.

بنابراین، چگونه می توان فهمید که کدام یک از عایق ها مناسب تراست؟ برت هرمان، معاون شرکت فیروین توضیح می دهد که هنگام انتخاب بین عایق های پتویی قابل برداشتنی و پوشش سخت یا هارد کوت، عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود.

آیا مشتری به عایق قابل برداشتنی نیاز دارد؟ آیا محدودیت های فضایی وجود دارد؟ آیا این برنامه به گونه ای است که احتمال روان شدن مایعات در مواد عایق وجود داشته باشد و از این طریق خطر آتش سوزی را ایجاد کند؟

عایق کاری اگزوز و موتور

مزایا و معایب عایق پتویی و هارد کوت

هر دو فناوری مزایا و ضعف های خاص خود را دارند. در مقایسه عایق پتویی آغشته به سیلیکون استاندارد، سطح بیرونی سفت عایق هارد کوت باعث می شود تا در مقابل صدمه ناشی از نشت مایعات، کمتر در معرض پارگی و سوراخ شدن قرار بگیرد. سطح سفت این عایق همچنین دوام هارد کوت را نسبت به عایق پتویی افزایش می دهد.

علاوه بر این، عایق هارد کوت معمولاً فشرده تر از عایق پتوهایی است؛ چرا که این عایق از اجزای خاص تشکیل می شود.

فشردگی یا غلظت ایجاد شده در این فرایند می تواند از اهمیت ویژه ای در محفظه های موتور برخوردار باشد. پل هرمان توضیح می دهد: “در حالی که عایق دائمی مانند Hard Coat دارای مزایای زیادی است، مشکلاتی نیز در آن وجود دارد.”

وی ادامه داد که، در صورتی که بخشی نیاز به سرویس دهی داشته باشد، آن را نمی توان برداشت و روکش باید به کارخانه ارسال شود. بنابراین، عایق های پتویی قابل برداشت برای چندین کاربرد ارائه شده در ادامه مطلب دارای مزیت می باشند.

آنها نیازی به ابزار اضافی یا آموزش نصب ندارند، زیرا طراحی شده اند تا به راحتی نصب شوند.

در صورت نیاز به تجهیزات بازرسی و نگهداری دوره ای، می توان آنها را به روشی ساده برداشت.

طراحی حاصل از عایق پتویی به عنوان یک الگو حفظ می شود که در صورت نیاز به همان قسمت در آینده، می تواند به عنوان مرجع مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین فرایند طراحی مجدد کارآمدتر است و در صورت آسیب دیدن هر عنصر عایق پتویی، به راحتی می توان بخش هایی را برای تعویض آن ایجاد و نصب کرد. حتی اگر عایق پتویی قابل برداشت مستعد جذب مایعات قابل اشتعال باشد، انتخاب و طراحی دقیق مواد می تواند شانس بروز این اتفاق را کاهش دهد.

در آخر، عایق های پتویی معمولاً جذب بهتری نسبت به مواد Hard Coat دارند و همچنین قادر به مقاومت در برابر لرزش می باشند.

عایق کاری اگزوز و موتور

خدمات گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک

مانند بسیاری از فناوری های دیگر، انتخاب مواد و نوع عایق نیز به کاربرد خاص آن بستگی دارد. متخصصان گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک آموزش داده شده اند تا به مشتریان در انتخاب مناسب ترین سیستم عایق کاری برای کاربرد خاص خود کمک کنند. از این رو در صورت هر گونه سوال در زمینه انتخاب بهترین عایق کاری اگزوز و موتور با ما در تماس باشید.