گرم کردن زیر زمین یکی از بزرگترین دغدغه های امروزی است؛ چرا که رطوبت داخل زمین، همانطور که می دانید کف را سردتر می کند. علاوه بر آن عایق نبودن دیوارها و جداره ها باعث به هدر رفتن انرژی و گرما می شود. برای گرم کردن زیر زمین 2 گزینه بهینه سازی بهره وری انرژی و افزودن منابع جدید گرما وجود دارد. در ادامه با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد هر یک از این 2 روش کسب نمایید.

راه حل های استاندارد

راه حل هایی که معمولاً برای گرم کردن زیر زمین توصیه می شود عبارتند از عایق کاری دیوارها، بالا بردن کف زمین و اضافه کردن سیستم های گرمایش از طریق نصب گرم کن تابشی کف یا اصلاحات در سیستم اصلی ساخت HVAC.

برای قابل استفاده بودن، زیرزمین نیاز به یک منبع گرمایش فعال می باشد. سیستم گرمایش تابشی از کف، یکی از بهترین گزینه ها است، اما متاسفانه هزینه نصب و برق ماهیانه آنها بسیار گران می باشد. به طوریکه اصلا نباید تعجب کنید که قبض سالانه برق شما بیشتر از حد متعادل در طول سال شود. برای سیستم های هیدروپونیک که با گردش لوله های آب گرم در کف ساختمان کار می کنند، هزینه سالانه پرداخت برق کمتر می شود اما نصب آن بسیار پر هزینه است.

در اکثر موارد، بهترین راه حل برای گرمایش خانه ها سیستم مجرای HVAC موجود در منزل و زیرزمین خواهد بود. این یک پیشنهاد ارزان قیمت نیست، اما بسیار قابل قبول تر از گزینه های دیگر است. مشروط بر اینکه دستگاه گرمایش خانه شما از ظرفیت کافی برای تحمل بار گرمای اضافی برخوردار باشد.

دومین روش برای گرم کردن زیر زمین، عایق کاری دیوارها و کف ها است. برای دیوارها، این کار معمولاً با تیرچه بلوک های بتونی با ورقه های نازک فولادی (stud)، پر کردن حفره های stud با عایق کاری و کشیدن تیغه یا روکش انجام می شود. کف نیز معمولاً با روشی مشابه عایق کاری می شود، برای پوشش کف معمولا از نوارهای اسلیپر استفاده شده و روی آن کف پوش می گذارند.

راه حل بهتر


سرما در زیرزمین به دلیل هدر رفتن گرما در سطوح بالایی و پنجره ها، مجاری، دریچه ها، لوله ها، فضاهای اطراف، تیر آهن های بین دیواره ها، بالای در و پنجره ها و اتاق های غیر مطبوع می باشد. در صورتیکه بتوانید این مکان ها را به درستی عایق کنید، سرما و هدر رفتن انرژی برطرف خواهد شد. برای صرفه جویی در مصرف انرژی از ابزار و لوازمی همچون دوربین حرارتی، عایق اکسترود شده، عایق فایبرگلاس نبرد، فوم اسپری درزگیر، کانال عایق و فلاپ های دریچه صرفه جویی در انرژی می توانید استفاده کنید.
دوربین حرارتی

دوربین حرارتی در موارد مختلفی همچون بررسی نقاط اتلاف انرژی، گرمای بیش از حد در اتصالات برقی، سیستم های خنک کننده، عایق بندی درست ساختمان و نشتی لوله به شما کمک می کند تا مشکلات ساختمان خود را به درستی تشخیص داده و برطرف نمایید.

عایق تیرچه بین دیوارها و بالای در و پنجره

احتمالاً تیرچه بین دیوارها و بالای در و پنجره بدون عایق بزرگترین مشکل در هدر رفتن انرژی است. چرا که تیرچه بین دیوارها و بالای در و پنجره ها قاب بیرونی پایه بتونی به شمار می روند و از این رو نیاز به عایق درونی دیوارها و لبه ها برای جلوگیری از ورود هوای سرد به داخل دارند. برای عایق بندی این فضاها، قطعات عایق 1/2 اینچی از ضخامت فوم اکسترود شده را برش دهید، آنها را در قسمت تیرچه ها و بالای در و پنجره ها قرار دهید و شکاف های اطراف کف را با یک درزگیر فوم اسپری عالی ببندید.

عایق بندی سقف

یکی دیگر از مواردی که برای گرم کردن زیر زمین لازم است، عایق بندی سقف اتاق ها و زیر زمین است. عایق بندی سقف زیرزمین در زیر فضاهایی نظیر گاراژ یا ایوان گرما را حفظ می کند و مانع از به هدر رفتن می شود.

خدمات شرکت نوآوران تجهیزات عایق آیریک

جهت اطلاع  بیشتر از انواع عایق های سقف و دیوارها و انتخاب بهترین عایق برای گرم کردن زیر زمین و بهینه سازی انرژی با شماره 09120614437 تماس بگیرید تا  کارشناسان و همکاران ما در شرکت آیریک شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.