قطعا اگر شما جز گروهی از افراد جامعه باشید که به چگونگی مصرف انرژی اهمیت می دهند، با انواع عایق های حرارتی، رطوبتی، پشم سنگ و … آشنا یی دارید و می دانید که استفاده از انواع عایق در بخش های مختلف ساختمان تا چه حد می تواند در میزان مصرف انرژی صرفه جویی کند و به این ترتیب از به هدر رفتن آن جلوگیری کند. آیا تا کنون نام عایق K-Flex را شنیده اید؟ تا چه حد با آن آشنایی دارید؟در این مقاله با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با عایق K-Flex آشنا نمائیم.

با عایق K-Flex آشنا شوید؟

یکی از انواع عایق های ساختمانی که جایگزین بسیار خوبی برای عایق های قدیمی محسوب می شود، عایق K-Flex است. به عایق K-Flex الاستومری کافلکس نیز گفته می شود و در صنایع مختلف و تاسیسات به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. آیا می دانید چرا این عایق های K-Flex می تواند جایگزین مناسبی بریا عایق های قدیمی تر چون پشم شیشه باشد؟ به این علت که این نوع عایق ها دارای ویژگی های منحصر به فرد می باشد و به علاوه نصب و استفاده از آ ندر بخش های مختلف و با ضخامت های مختلف بسیار آسان و راحت است.

عایق K-Flex

به طور کلی دو نوع عایق K-Flex وجود داد که عبارتند از :

  • عایق K-Flex رولی الاستومری
  • عایق K-Flex لوله ای الاستومری

در ادامه به ذکر توضیحات بیشتری در مورد این دو نوع عایق K-Flex خواهیم پرداخت.

آشنایی با عایق K-Flex رولی الاستومری

این نوع عایق ها دارای انعطاف بسیار زیادی است و یک پوسته دارد که بسیار هم محکم است و در برابر پارگی، برخورد با اجسام تیز و قرار گرفتن تحت فشار و شرایط سخت، بسیار مقاوم است. این نوع عایق ها نیز با توجه به این که برای چه منظور مورد استفاده قرار گیرند در انواع مختلفی تولید می شود. انواع عایق K-Flex رولی الاستومری عبارتند از :

  • عایق الاستومری رولی با روکش پروتکت بلک
  • عایق الاستومری رولی پشت چسبدار
  • عایق الاستومری رولی ساده
  • عایق الاستومری رولی پشت چسبدار با روکش آلومینیوم
  • عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیوم

ممکن است بپرسید که چرا از عایق الاستومری یا K-Flex استفاده کنیم و فرق آن با عایق های پشم شیشه در چیست؟

برای پاسخ به این سوال در ادامه به مقایسه ی عایق K-Flex  و پشم شیشه خواهیم پرداخت.

عایق الاستومری با عایق پشم شیشه چه تفاوت هایی دارد؟

عایق الاستومریک یا K-Flex ، بدلیل ساختاری که دارد، مقاومت بالایی در برابر رطوبت، بخار آب ، آلودگی و گرد و خاک دارد اما عایق پشم شیشه بدلیل ساختار متخلخل خود، در مقابل رطوبت و نفوذ بخار و آب ،مقاومت پایینی داشته و با نفوذ رطوبت و بخار آب به درون عایق، از میزان مقاومت آن کاسته می گردد.

عایق K-Flex

از لحاظ سازگاری با محیط زیست، عایق الاستومریک یا K-Flex به دلیل مواد موجود در آن نسبت به پشم شیشه با محیط زیست سازگارتر است. در حالی که شاید شما نیز تا کنون بارها عوارض تماس پشم شیشه با پوست بدن خود را تجربه کرده باشید. همچنین پشم شیشه یکی از عوامل ابتلا به سرطان ریه می باشد. بنابراین توصیه می شود عزیزانی که در صنعت عایق کاری با پشم شیشه سر و کار دارند، باید جوانب احتیاط را رعایت نموده و حین کار، از ماسک و لباس مخصوص استفاده نمایند.

آشنایی با عایق K-Flex لوله ای الاستومری

عایق K-Flex لوله ای الاستومری در دو نوع مختلف ساده و با روکش آلومینیوم به بازار عرضه شده است.

عایق الاستومری لوله ای ساده

عایق الاستومریک لوله ای ساده، در برابر قارچ و کپک بسیار مقاوم است. همچنین به عنوان نوعی عایق برای جلوگیری از به هدر رفتن انرژی در ساختمان های مسکونی و تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین جهت عایق کاری لوله کشی ها از این نوع عایق استفاده می شود.

عایق الاستومری لوله ای با روکش آلومینیوم

بسیار انعطاف پذیر و سبک است. به عنوان یک عایق جهت جلوگیری از اتلاق انرژی و حرارت در سیستم های گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع عایق الاستومری لوله ای با روکش آلومینیوم برای عایق کاری لوله کشی ها و خطوط انتقالات سیالات نیز استفاده می شود.