درزگیرها موادی هستند که برای جلوگیری از عبور مایعات یا حتی هوا از سطح یا اتصالات یا دهانه‌ها در سطوح مختلف استفاده می‌شوند. نوعی مهر و موم و درزبندی و عایقکاری در ساخت و ساز ساختمان است که به منظور مسدود کردن گرد و غبار، صدا و انتقال حرارت نیز استفاده می‌شود. درزگیرها ممکن است ضعیف یا قوی، انعطاف‌پذیر یا سفت، دائمی یا موقتی باشند. درزگیرها در واقع چسب نیستند، اما بعضی از آن‌ها دارای خصوصیات چسبندگی هستند و به آن‌ها سیلانت یا چسب‌های ساختاری گفته می‌شود. در این مقاله شرکت نوآوران تجهیزات عایق آیریک به شما عزیزان نوعی از این درزگیرها را که خاصیت چسبندگی دارد با نام چسب ماستیک درزگیر معرفی خواهد کرد با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید:

عایقکاری ارزان خانه چگونه ممکن است؟

چسب ماستیک درزگیر

چسب ماستیک و کارایی هایی آن

چسب ماستیک درزگیر نوعی درزگیر مایع است که در حالت الاستیک ترمیم می‌کند، بنابراین باعث می‌شود در هنگام نگه داشتن دو سطحی که به هم وصل شده‌اند انعطاف‌پذیری خوبی داشته باشد. ماستیک معمولاً در پروژه‌های ساختمانی به عنوان چسب و درزگیر استفاده می‌شود. چوب، آلومینیوم، شیشه، سنگ مرمر و انواع تخته همه کاربردهای استاندارد برای درزگیر ماستیک هستند. بیشتر پیمان‌کاران برای اتصال پنجره‌ها به سازه‌ها از چسب ماستیک درزگیر استفاده می‌کنند. ترک‌های اطراف وان و انواع بسیاری از سنگ تراشی‌ها را می‌توان با درزگیر ماستیک نیز آب‌بندی و ترمیم کرد. بام و سازه‌های آجری به خوبی به درزگیرهای ماستیک پاسخ می‌دهند و حتی در وسایل نقلیه مانند اتومبیل و قایق نیز از چسب ماستیک درزگیر استفاده می‌شود، تا سطوحی عاری از گرد و غبار ایجاد شود. عمر چسب ماستیک‌های درزگیر معمولاً حدود 5 سال است البته قبل از استفاده مجدد برای اطمینان از ادامه کارایی. نمونه‌هایی از کاربردهای درزگیر ماستیک عبارتند از:

 • استفاده در کاشی‌های سقفی، دیوار و کف.
 • استفاده در پنل‌های تخته سه لا.
 • به عنوان یک درزگیر مشترک برای پنجره‌ها و درها.
 • درزگیری ناحیه اطراف وان و سایر وسایل بهداشتی.
 • به عنوان پرکننده ترک‌های سنگ تراشی و بتن.
 • به دلیل داشتن خاصیت ضد آب، استحکام در برابر دما و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش می‌توان در خارج از ساختمان نیز از آن استفاده کرد. همچنین قادر به مقاومت در برابر خوردگی است که باعث می‌شود آن را برای استفاده با فلزات مناسب کند.
چسب ماستیک درزگیر

مزایا و معایب چسب ماستیک درزگیر

مزایا

 1. یکی از ویژگی‌های مثبت چسب ماستیک درزگیر این است که در عین حفظ فرم سفت و سخت آن در لایه زیرین، فرم بیرونی بسیار صافی دارد.
 2. هنگام استفاده از این نوع درزگیرها، نیاز به پوشش سطح نیست. هرچه هم این چسب درزبند با ضخامت بکار رفته باشد، اما به راحتی به هر سطحی میچسبد. مهم است که ناحیه‌ای که این درزگیر به آن آغشته می‌شود، مانند هر چسب درزگیر دیگر موجود در بازار، تمیز و خشک باشد.
 3. درزگیر ماستیک می‌تواند به دلیل کیفیت ضد آب بودن در خارج از منزل نیز مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال می‌توان برای جلوگیری از نشت آب از کانال و ناودان آب در خارج از ساختمان منزل استفاده کرد.
 4. همچنین برای مناطقی که تحت تاثیر دمای بالا یا پایین قرار دارند از قبیل دریچه‌های بخاری یا منافذ خشک، مورد حمایت قرار می‌گیرد و حاوی مهارکننده‌های ماوراء بنفش است تا از تأثیرات مضر خورشید جلوگیری کند. درزگیرهای مختلف دیگر برخلاف درزگیر ماستیک، نور خورشید باعث ضعیف شدن آن‌ها می‌شود. این باعث می‌شود گزینه مناسبی باشد برای استفاده در پشت بام‌ها یا هر سطحی که دائما در معرض نور خورشید است. بیشتر درزگیرهای ماستیک نیز با فلز خوب کار می‌کنند و جور درمی‌آیند، زیرا با گذشت زمان دچار خوردگی نمی‌شوند.
 5. همچنین به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری درزگیر ماستیک، در مناطقی با لرزش و گرمای خفیف مانند لوله‌های گرمایش عملکرد خوبی دارد.

معایب

 1. چسب درزگیر ماستیک، برای مناطقی که دارای حرکات اتصالی خیلی زیاد هستند یا هر چیزی که قرار باشد در مسیر طولانی منتقل شود، توصیه نمی‌شود.
 2. این درزگیر تحت فشار مداوم بر روی آن خوب کار می‌کند، اما تحت حرکت مداوم نه. در واقع، گرچه ماستیک معمولاً در برابر فشارهای اعمال شده مقاومت می‌کند، اما به اندازه کافی انعطاف‌پذیر نیست که بتواند حرکات بزرگ را تحمل کند.
 3. همچنین در صورت ضخیم بودن مقدار آن، بهتر عمل می‌کند و در صورتی که فقط به استفاده یک لایه نازک از آن نیاز دارید  توصیه نمی‌شود. درزگیرهای دیگر انتخاب بهتری برای آن دسته از تعمیرات هستند.

آیا می دانید عایق الکتریکی و عایق حفره ای چه هستند؟