در دهه 1970 میلادی (دوران بحران انرژی) یک ذهنیت قالب در میان افراد وجود داشت که استفاده از روش آب بندی دیوارها و به کار بردن موانع بخار در کنار یکدیگر کافیست و می تواند مانع از عبور هوای گرم شود و مصرف انرژی و هزینه ها را کاهش دهد. که صحت این مسئله بعدها ثابت شد و متوجه شدند که با وجودی که آب بندی دیوارها می تواند مانعه از ورود نم و رطوبت در ساختمان شود اما در نهایت بخار هوا در دیوارها و سقف می تواند مشکلات جدی برای ساختمان به وجود آورد و تنها راه مقابله با آن استفاده از موانع بخار می باشد. در ادامه با گروه نوآران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با لزوم استفاده از موانع بخار در ساختمان آشنا نمائیم.

مباحث مطرح شده در خصوص موانع بخار

مباحث زیادی در خصوص لزوم استفاده از موانع بخار مطرح شده است و نتیجه ای که حاصل شده است، بیانگر این مسئلخ می باشد که وجود موانع بخار در موارد خاص می تواند بسیار کارا و مفید باشد، اما این ازوما یک راه حل کامل نمی باشد.

موانع بخار

به طور مثال در ساختمان هایی که شرایط داخل ساختمان با شرایط خارج آن بسیار متفاوت است، احتمال تشکیل بخار آب درحفره های دیواری وجود خواهد داشت و در چنین مواردی استفاده از موانع بخار می تواند بسیار موثر و مفید باشد.

رطوبت می تواند حرکت کند

بخار آب می تواند از متریال داخل ساختمان عبور کند، که این عبور بخار آب می تواند مستقیم باشد و یا از طریق انتقال دما. اما مطالعات نشان داده است که 98 درصد از بخار از طریق شکاف های بین اجزای ساختمان می تواند حرکت کند. در این موار استفاده از موانع بخار می تواند بسیار کارا و موثر واقع شد و مشکل عبور بخار را حل کند.

توجه داشته باشید که اگر موانع بخار به درستی نصب نشده باشد، میتواند نتایجی بدتر از حالتی ایجاد کند که شمت از این نوع موانع استفاده نکرده باشید.

هدف از نصب موانع بخار

هدف از نصب موانع بخار در ساختمان ها این است که از تجمع بخار و خرابی اجزای ساختمانی جلوگیری شود. اما عدم نصب صحیح موانع بخار می توان باعث حبس شدن بخار در متریال ساختمانی بشود و این نتایج بسیار بدتری به همراه خواهد داشت.

از کجا بدانیم به موانع بخار نیاز داریم؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا محل زندگی ما نیاز به استفاده از موانع بخار دارد یا نه؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوئیم که اگر در شرایط جغرافیایی زندگی می کنید که دارای آب و هوای مرطوب می باشد، استفاده از موانع بخار از ملزومات است.

موانع بخار

در چنین مناطقی علاوه بر موانع بخار داخلی در ساختمان ها، نیاز دارید که از موانع بخار در بخش خارجی ساختمان هم استفاده کنید.

اما به طور کلی در چنین مناطقی وبا است مشخصات آب و هوایی استفاده از موانع بخار نیاز است:

  • در مناطق بسیار سرد، استفاده از موانع بخار پلاستیک پلی اتیلن در بین عایق ماری دیوار بسیار مناسب است.
  • در شرایط آب وهوایی بسیار گرم و مرطوب نیز می توان از مزایای موانع بخار بهره مند شد.
  • دیوارها و طبقات پائین ساختمان ها در شرایطی هستند که می تواند بخار و رطوبت را به داخل ساختمان منتقل کند. بنابریان در این محل ها در ساختمان می توان از موانع بخار استفاده کرد.

مطالبی که عنوان کردیم بیان کننده ی لزوم استفاده از موانع بخار در ساختمان است و همانطور که گفته شد استفاده از موانع بخار در کنار عایق های ساختمانی می تواند در حفظ ساختمان از تجمع رطوبت و خرابی بسیار تاثیرگذار باشد.

گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک ارائه دهنده ی انواع خدمات عایق کاری انواع ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و … با به کارگیری نیروهای مجرب و متعهد، آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.