همانطور که می دانید نم و رطوبت از عوامل تاثیر گذار در تخریب ساختمان ها به شمار می آید و استفاده از عایق های رطوبتی در این زمینه می تواند بسیار کارساز باشد. همچنین استفاده از ایزوگام نیز یکی از راه های مقابله با ورود رطوبت به ساختمان می باشد که از ملزومات عایق کاری ساختمان می باشد. در مقاله ی قبلی در مورد موانع بخار برای شما مطالبی را عنوان کردیم و گفتیم که استفاده از موانع بخار در کنار عایقهای رطوبتی تا چه حد می تواند در جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به داخل ساختمان تاثیرگذار باشد. در این مقاله نیز با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با مهم ترین نکات برای نصب موانع بخار در ساختمان آشنا نمائیم.

گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک در زمینه ی نصب انواع عایق های ساختمانی با به کارگیری نصابان کارآزموده و مجرب، آماده ی خدمت رسانی به شما می باشد.  

نصب موانع بخار

با مهم ترین نکات در مورد نصب موانع بخار در ساختمان ها آشنا شوید

اگر برای نصب موانع بخار از نوعی از این متریال استفاده می کنید که گواهی ضمانت آنها بر اساس شیوه های محلی صادر شده اند، باید هنگام نصب این نکات را در نظر داشته باشید.  

  • ساختمانها باید قبل از آی بندی توسط نصب موانع بخار، باید از استانداردهای لازم برای تهویه مناسب استفاده کنند. ساختمان های مسکونی یا دفاتر مدرن که به شدت به منظور مصرف بهینه ی انرژِ عایق کاری شده اند،  باید دارای مبدل های حرارتی هوا به هوا بوده و یا از روش های تهویه مناسب هوا در آن ها استفاده شده باشد.
  • هرگز از موانع بخار نفوذناپذیر استفاده نکنید. در واقع استفاده از روش های نصب موانع بخار که باعث خشک شدن بخار در داخل ساختمان می شوند، بسیار بهتر از استفاده از روش هایی است که تلاش می کند از ورود بخار به داخل ساختمان جلوگیری کند.
  • موانع بخار معمولا برای نصب در هر وجه از دیوارها بسیار مناسب است، چرا که در این صورت این وجوه دیوارها هستند که دارای دمای گرم تر بوده و همچنین رطوبت بیشتری را به خود جذب می کند. این بخش های دیوار معمولا در شرایط آب و هوایی سرد، مربوط به بخش داخلی سطوح دیوارها و در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب، مربوط به سطوح خارجی دیوارها می باشد.
  • برای نصب موانع بخار در دیگر فضاهای موجود در ساختمان استفاده از  رنگ ها با پایه ی روغن و همچنین استفاده از رنگ های ضد بخار لاتکس می تواند به عنوان موانع بخار به خوبی عمل کند.
نصب موانع بخار
  • برای نصب موانع بخار در فضاهایی که دارای تهویه هوا  می باشد، هرگز از عایق های نفوذناپذیری مانند پلی اتیلن یا وینیل استفاده نکنید. استفاده از این نوع متریال عایق منجر به ایجاد کپک دربرخی از نقاط مستعد در ساختمان می شود و به سایر مشکلات مربوط به پائین آمدن کیفیت در ساختمان منجر می شود.
  • از نصب موانع بخار در دو طرف سازه خودداری کنید. دیوارها و حفره های سقفی باید قابلیت خشک شدن در یک جهت را داشته باشند. اگر در یک طرف ساختمان برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از موانع بخار استفاده می شود، در سمت دیگر استفاده نشود.
  • تمام ترک ها و سوراخ های دیواری را برای جلوگیری از ورود هوا مهر و موم کنید. در صورت استفاده از ورق های پلی اتیلن ، از نوار مخصوص آب بندی استفاده کنید. مسدود کردن کامل هوا در محل، برای نصب یک مانع بخار مطلوب ضروری است، و همچنین بهره‌وری انرژی دیوار را به حداکثر خواهد رساند.
  • از درزگیرهای آکوستیک فوم اسپری برای درزگیری فضاهای باز کنار جعبه ی برق، پریزهای برق و … استفاده کنید.

این ها مهم ترین نکاتی بود که برای نصب موانع بخار باید آن ها را در نظر داشته باشید. در صورتی که با هر گونه سوال یا مشکلی مواجه شده اید با ما تماس بگیرید و سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.