فایبرگلاس یک ماده پلاستیکی است که از ذرات شیشه ای کوچک ساخته شده است و به رشته های نازک از مواد شکل داده شده است که باعث تقویت محصولات پلیمری یا عایق بندی آنها می شود. فایبرگلاس، که در سال 1938 توسط Russell Games Slayter برای شرکت Owens-Corning اختراع شد، مرجعی معمولی است که از اصطلاح عمومی “فایبرگلاس” استفاده می شود، و به عنوان ماده صورتی رنگ و پفکی شبیه به پشمک که به عنوان عایق در آن استفاده می شود، در سراسر آمریکا شناخته شده است، و در 90 درصد ساختمانهای این کشور به کار رفته است. از آنجا که نگرانی های بهداشتی در طی قرن بیستم در مورد آزبست یا پنبه نسوز افزایش یافته و منجر به ممنوعیت عمومی آن و از بین رفتن عایق در بسیاری از کشورهای جهان شده است، تولید فایبرگلاس به طور پیوسته افزایش یافته و استفاده از آن در بسیاری از کاربردها جایگزین آزبست شده است. نگرانی های آزبست شامل آلودگی هوای ذرات ناشی از آن است که باعث بیماری های ریوی مانند آزبستوز، سرطان ریه و سایرین می شود. با این حال، اکنون با وجود مقادیر بیشتر عایق فایبرگلاس در سراسر کشور، نگرانی های بیشتری درباره خطرات احتمالی مربوط به سلامتی بخاطر آن وجود دارد. به همین جهت، نکات ایمنی برای فایبرگلاس، مورد توجه قرار گرفته است. با شرکت نوآوران تجهیزرات عایق ایریک همراه باشید تا در رابطه با این نکات بیشتر بدانید.

نکات ایمنی برای فایبرگلاس

مواد عایق فایبرگلاس

فایبرگلاس از چیست؟ فایبرگلاس یک ماده مصنوعی است. این ماده شامل یک ماتریکس پلاستیکی است که اغلب از یک پلیمر ترموستینگ مانند رزین اپوکسی، رزین پلی استر، وینیل استر یا ترموپلاستیک ساخته می شود. این ماتریکس با الیاف شیشه تقویت شده است. ماده اولیه این الیاف سیلیس است، نوعی پلیمر اکسید سیلیکون که نقطه ذوب ندارد و مدت هاست که از خاصیت سختی آن استفاده می شود. سیلیس معمولاً در ماسه و کوارتز است و برای ایجاد انواع شیشه از جمله شیشه پنجره، لیوان و فیبرهای نوری و الیاف بصری استفاده می شود. فایبرگلاس انواع مختلفی دارد که بر اساس ترکیبات شیمیایی آنها تقسیم بندی می شوند. از جمله:

  • E-glass
  • A-glass
  • E-CR glass
  • C-glass
  • D-glass
  • R-glass
  • S-glass

عایق فایبرگلاس غالباً به صورت پتو یا تراکم کمتری می آید. همچنین می تواند به عنوان تخته های سفت و سخت و عایق گرد و غبار در دسترس باشد. نسبتاً ارزان و نصب آن آسان است.

درباره دلیل انجام عایق کاری و انواع عایق ها مثل عایق حفره ای و عایق پتویی انعطاف پذیر، بیشتر بدانید.

موارد ایمنی برای فایبرگلاس

آزمایشات زیادی در مورد عوارض جانبی شیشه فایبرگلاس توسط آژانسهای دولتی و آزمایشگاههای خصوصی انجام شده است ، با به وجود آمدن نتایج متنوع که به توافق عمومی در مورد خطرات احتمالی فایبرگلاس، نرسیده است. اما آیا فایبرگلاس خطرناک است؟ تنها حقیقت مورد تأیید این است که فایبرگلاس تحریک کننده است. واقعیتی که بلافاصله هنگام دست زدن به عایق صورتی رنگ متداول در خانه ها آشکار می شود. تماس با فایبرگلاس پنبه ای عایق می تواند باعث سوزش پوستی مانند قرمزی و خارش و همچنین مشکل در بینایی و تنفس شود. به طور کلی، این تحریکات هنگامی که تماس با فایبرگلاس قطع می شود فروکش می کنند. با این حال، نگرانی ها همچنان ادامه دارد مبنی بر اینکه فایبرگلاس ممکن است مشکلات جدی تر را ایجاد کند.

مانند فایبرگلاس، آزبست نیز یک فیبر سیلیکات است. با این حال، به طور طبیعی اتفاق می افتد. آزبست قادر است تا فیبرهای قابل تنفسی را در هوا و با بعضی از ذرات به عرض 0.01 میکرومتر پهن کند (در مقایسه با عرض معمولی موهای انسان با عرض 17 تا 181 میکرومتر). وقتی کسانی که به طور مستقیم با آزبست کار می کنند، این الیاف میکروسکوپی را استنشاق می کنند، ذرات آزبست به دلیل داشتن صفحات شکاف دار بر روی شکل ذرات، در دستگاه تنفسی و ریه ها قرار می گیرند. در مدت زمان طولانی، ایجاد این ذرات می تواند در تنفس به شکل سرطان ریه ویک نوع ذات الریه (بیماری ریه در اثر استنشاق ذرات کوچک) دربیاید. استفاده از آزبست به دلیل مقررات در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر متوقف شده است، اما بسیاری از ساختمانهای قدیمی هنوز مقادیر قابل توجهی از این ماده را به عنوان عایق بندی استفاده می کنند.

بیش از 30،000 محصول تجاری حاوی فایبرگلاس هستند. با این حال، برخی نگران این هستند که ذرات فایبرگلاس ممکن است به همان شیوه آزبست رفتار کند و ممکن است ثابت شود که برای انسان سرطان زا است. مطالعات، از جمله تحقیقات انجام شده توسط دکتر مارل اف. استنتون (Dr. Mearl F. Stanton) از انستیتوی ملی سرطان بین سالهای 1969 و 1977، نشان داد که ذرات فایبرگلاس برای حیوانات سرطان زا هستند. مطالعه دکتر استنتون نشان داد كه الیاف فایبرگلاس به عنوان ماده سرطان زا در موشها عمل می كنند و منجر به این نتیجه می شوند كه احتمالاً اثرات مشابهی در انسان نیز مشاهده شود. اما تحقیقات قطعی در این زمینه انجام نشده است.

نکات ایمنی برای فایبرگلاس

آیا فایبرگلاس ایمن است؟

در حالی که وزارت بهداشت، درمان و خدمات انسانی آمریكا در سال 1994 گزارشی را منتشر كرد و بیان داشت كه فایبرگلاس “پیش بینی می شود یك سرطان زا باشد”، آنها این بیانیه را رد كردند كه این امر در مورد قرار گرفتن افراد در معرض مصرف عمومی صدق نمی كند.

هنگام نصب فایبرگلاس یا در هنگام تماس با آن در حین انجام تعمیرات منزل باید از تجهیزاتی مناسب برای رعایت کردن نکات ایمنی برای فایبرگلاس استفاده شود تا از استنشاق یا تحریک فایبرگلاس و از تماس با پوست جلوگیری شود. دستکش، پیراهن آستین بلند، شلوار، ماسک و عینک باید همه پوشیده شوند. عایق نیز باید به درستی بسته شود تا نتواند به داخل منافذ هوا ورود یابد و در سرتاسر خانه یا ساختمان پخش شود. طبق اعلام انجمن ریه آمریکا American Lung Association، نباید آن را در معرض یک محیط شلوغ قرار داد.

در حال حاضر هیچ مدرکی در مورد آسیب های طولانی مدت در اثر استنشاق ذرات فایبرگلاس وجود ندارد به خصوص اگر کارگران هنگام استفاده لباس ایمنی مناسبی داشته باشند.

گزینه های عایق فایبرگلاس چیست؟

در حالی که فایبرگلاس، اگر به درستی از آن استفاده شود، می تواند ایمن تلقی شود، برخی از راه حل های عایق مناسب و سازگار با محیط زیست نیز برای رعایت کردن نکات ایمنی برای فایبرگلاس در دسترس است، مانند موادی مثل فوم، پشم، کنف و… . اگرچه این محصولات فقط سهم کمی از تقاضا در صنعت عایق 9.5 میلیارد دلاری ایالات متحده را تشکیل می دهند، اما انتظار می رود که استفاده از آنها افزایش یابد.