وقتی ترکیب پارچه نسوز یا نخ نسوز به گوشتان می‌خورد، احتمالا درباره کارایی و ماهیت آن، حدس‌هایی می‌توانید بزنید. این که اصلا پارچه نسوز چیست، چه کاربردهایی ممکن است در صنعت داشته باشد، اصلا اصطلاح پارچه نسوز به معنی آتش نگرفتن آن در هر شرایطی است یا نه و دانستن چه چیزهایی درباره آن جالب است را در این مقاله، شرکت نوآوران تجهیزات عایق آیریک برای شما مطرح خواهد کرد. با ما همراه باشید.

پارچه نسوز یا نخ نسوز چیست؟

پارچه نسوز یا نخ نسوز و یا عایق نسوز صنعتی، همانطور که از اسمشان نمایان است، الیافی هستند که به طور طبیعی از طریق سایر مواد شیمیایی یا الیاف ضد حریق ساخته شده و نسبت به سایرین در برابر آتش مقاوم هستند.

اصطلاح “مقاوم در برابر آتش”، که به عنوان مواد آلی (یعنی حاوی کربن) به کار می‌رود، به کاهش خطر آتش سوزی اشاره دارد، زیرا همه آن‌ها در نهایت تحت شرایط خاصی می‌سوزند. آزمایش‌های بکار رفته در ساختمان، توانایی مقاومت پارچه را در برابر احتراق با اندازه شعله و مدت زمان (در شرایط آزمایشگاهی) اندازه گیری می‌کند. این آزمایشات ویژگی‌های حریق را به هنگام وقوع خطرات بزرگ پیش بینی نمی‌کند. در بسیاری از موارد، با قرار گرفتن در معرض آتش کافی و در معرض نور کافی، پارچه نسوز به شدت می‌سوزد. اما پارچه‌های نسوزی مثل پلی استر، ذاتاً مقاوم در برابر شعله هستند. بنابراین در صورت اعمال آزمایشات مختلف شعله ور نمی‌شود.

پارچه نسوز

پارچه‌های نسوز انواع پرکاربرد گوناگونی دارند از جمله: پارچه‌های سیلیکونی، برزنت نسوز، پارچه‌های فایبرگلس و… . شرکت نوآوران تجهیزات عایق آیریک، در مقاله‌ای دیگر درباره انواع پارچه های نسوز را به صورت مجزا برای مخاطبین خود مطرح کرده است.

درباره پارچه نسوز چه چیزهایی باید بدانیم؟

اولین چیزی که در مورد پارچه‌های نسوز باید بدانید این است که دو نوع اصلی در بین آن‌ها وجود دارد: پارچه‌ها یا الیافی که ذاتا نسوز هستند، و الیافی که به طریق شیمیایی نسوز و مقاوم شده‌اند.

بیایید نگاهی به پارچه‌های نسوز بیاندازیم. قبل از شروع کار، مهم است که توجه داشته باشید که هیچ پارچه ای در واقع نسوز نیست. بسته به مدت زمان آتش گرفتن، آن‌ها می‌سوزند. با این حال، پارچه‌هایی وجود دارند که بیش از سایرین در برابر آتش مقاومت می‌کنند. به عنوان مثال، همه ما می‌دانیم که پنبه به راحتی و سریع می‌سوزد. اما پارچه‌هایی مانند پشم و کولار (Kevlar) به دلیل ساختار فیبری، ذاتاً در برابر شعله مقاومت می‌کنند. یک پارچه پشمی محکم بافته شده بیشتر از پنبه یا کتان روند سوختنش به طول می‌انجامد.

پارچه‌هایی که ذاتاً نسوز هستند، برای استفاده در خانه بسیار مناسب هستند، به خصوص برای مواردی مانند پرده. (این یک راه برای محافظت از منزل و خانواده شما نه تنها در برابر آتش بلکه در برابر مصالح شیمیایی مفید است).

این پارچه‌ها همچنین می‌توانند در چادرهای مسافرتی، الیاف‌های مراقبتی برای سلامتی، پرده‌ها، تارپ‌ها، کاربردهای نظامی، سایبان‌ها، بنرها و… مورد استفاده قرار گیرند.

پارچه نسوز

یافتن تولید کننده مناسب برای محصول نسوزی که می‌خواهید استفاده کنید بسیار ضروری است. به خصوص در مورد آن دسته از پارچه‌های نسوزی که به صورت شیمیایی این خاصیت را پیدا کرده و ذاتا نسوز نبوده‌اند. به همین دلیل شرکت‌هایی وجود دارند که کالاهای متنوعی را ارائه می‌دهند که نه تنها مقاوم در برابر آتش هستند بلکه استانداردهای مهم را نیز رعایت کرده‌اند.

اکنون این پرسش به وجود می‌آید که پارچه‌هایی که از طریق شیمیایی نسوز شده‌اند کدامند؟ در واقع، این نوع پارچه‌ها الیافی هستند که با مواد شیمیایی نسوز روکش شده‌اند.

اگر از این نوع پارچه‌های نسوز ایجاد شده از طریق شیمیایی خریداری کردید، به یاد داشته باشید که با شستن و استفاده از آن، مواد شیمیایی شروع به فرسودگی می‌کنند و یا حتی پوشش نسوز رفته رفته از بین می‌رود. پارچه‌های نسوزی که ذاتا فاکتور مقاوم بودن در برابر آتش را دارند، از این موضوع مستثنی بوده و با شستن و استفاده تحلیل نخواهند رفت.

بنابراین، هنگام خرید پارچه نسوز، نخ نسوز و یا عایق نسوز، چه الیافی که به صورت ذاتی نسوز هستن و چه الیافی که به طریق شیمیایی به این ویژگی مجهز شده اند، به یاد داشته باشید که تولید کننده مناسب و ارائه دهنده خدماتی را انتخاب کنید که اهمیت کیفیت و ایمنی را درک کند.

به شرکت نوآوران تجهیزات عایق آیریک در ارائه خدمات با کیفیت و ایمن، اعتماد کنید. ما همواره به دنبال راحتی امنیت شما هستیم.