آیا می دانید اهمیت عایق کاری لوله ها در چیست و چرا باید لوله ها را عایق کاری کرد؟ اصلا برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها چه باید کرد؟ اگر به دلیل عدم عایق کاری صحیح لوله ها دچار یخ زدگی شدند، چگونه لوله ها را باز کنیم؟ در این مقاله با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با روش های بازکردن لوله های یخ زده آشنا نمائیم.

این مسئله که بتوان پس از یخ زدگی لوله ها، هر چه سریع تر آن ها را باز کرد، از اهمیت بسیاری برخوردار است، چرا که لوله های یخ زده می تواند خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. به این دلیل مقاله ای که پیش رو دارید را تهیه و تنظیم نموده ایم تا شما را با راه ها و روش های بازکردن لوله های یخ زده آشنا کنیم.

آشنایی با راه های بازکردن لوله های یخ زده

در این بخش از مقاله نکاتی در مورد بازکردن لوله های یخ زده را برای شما بیان خواهیم کرد.

بازکردن لوله های یخ زده

سعی کنید محل دقیق لوله ی یخ زده را بیابید

برای باز کردن لوله های یخ زده ابتدا باید محل یخ زدگی لوله را تخیص دهید. برای این منظور شیرالات موجود در محل را باز کنید. اگر آبی از آن خارج نشد، یا فقط مقدار بسیار کمی آب از آن بیرون بیاید، احتمالا لوله ی منتهی به شیرآب دچار یخ زدگی شده است. این نکته را بدانید که اگر یکی از لوله ها یخ بزند، احتمال اینکه سایر لوله ها دچار یخ زدگی شود نیز وجود دارد.

اگر لوله ها در زیر سینک آشپزخانه قراردارند، یا در زیرزمین واقع شده اند یا در امتداد فضاهای بیرونی ساختمان قرار گرفته اند، ممکن است شما بتوانید بخش های یخ زده ی لوله را ببینید. معمولا لوله ای که دچار یخ زدگی می شود، ممکن است بر روی آن برآمدگی دیده شود.

شیر آب را باز کنید

قبل از اینکه برای بازکردن لوله یخ زده اقدام کنید، توصیه می شود که منبع اصلی آب را باز کنی تا به محض ذوب شدن آب داخل لوله، آب بتواند از  آن خارج شود؛ که این باعث کاهش فشار وارد شده به لوله می شود.

فرایند باز کردن لوله ی یخ زده را از کجا آغاز کنیم؟

این را بدانید که همیشه باید فرایند باز کردن لوله های یخ زده را از محلی در نزدیکی شیرآب آغاز کنید و سپس به سمت محل یخ زدگی در لوله پیش بروید. در این صورت می توانید اطمینان حاصل کنید که یخ های ذوب شده و بخار آب از طریق شیر آب می توانند به خارج، هدایت شوند.

بازکردن لولهه ای یخ زده

اگر لوله های یخ زده در محلی واقع شده باشد که به راحتی بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید، گزینه های مختلفی برای بازکردن لوله های یخ زده وجود دارد که میتوانید از آن ها استفاده کنید. در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

را ه ها و روش های بازکردن لوله های یخ زده که در معرض دید هستند

استفاده از سشوار

یکی از ساده ترین راه های باز کردن لوله های یخ زده ، استفاده از سشوار  است. شما به سادگی می توانید گرم کردن لوله ها را از محل نزدیک به شیر آب شروع کنید.

استفاده از هیتر یا بخاری های برقی قابل حمل

در این روش باید دستگاه را در محلی نزدیک به لوله یخ زده قرار دهید که گرما بتواند به لوله یخ زده برسد. این گرمای غیر مستقیم باعث گرم شدن لوله و ذوب شدن یخ می شود.

توجه کنید که در استفاده از سشوار و هیتر برقی، جوانب احتیاط را رعایت نمائید و دستگاه را کاملا از آب دور نگه دارید.

از اینکه تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید از شما بسیار ممنون و سپاسگزاریم. امید است آنچه گفته شد مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.