به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی ذخیره آن و نیز کاهش هزینه ها انواع روش ها عایق کاری با استفاده از متریال مناسب می تواند راه کاری بسیار مناسب باشد. انواع عایق کاری ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و … می تواند هم به استحکام ساختمان کمک کند و هم هزینه ها را به طرز چشم گیری کاهش دهد. در صنعت نیز استفاده از عایق کاری به هر دو منظور انجام میوشد و در صنایع مختلف ازانواع عایق های صنعتی استفاده می شود. در این مقاله تصمیم گرفته ایم در مورد عایق صنعتی مطالبی را برای شما عزیزان بیان کنیم. لطفا با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

آشنایی با انواع عایق صنعتی

عایق صنعتی انواع مختلفی دارد، اما معروف ترین نوع عایق های صنعتی عایق هایی هستند که از الیاف یا فیبر تشکیل شده اند، که به اصطلاح به آن ها عایق های الیافی یا عایق های فیبری می گویند. عایق های پشم سنگ و پشم شیشه از جمله عایق های صنعتی به حساب می آیند. این نوع عایق ها از الیاف بسیار ریزی تشکیل شده ان که ذرات آن در هوا معلق می شود و به هنگام نصب آن حتما باید توجه داشته باشید که از ماسک و دستکش استفاده کنید، چرا که ممکن است بر اثر اصابت این مواد با پوست شما دچار حساسیت پوستی و یا مشکلاتی این چنین شوید.

عایق صنعتی

یک نوع دیگر از عایق صنعتی ، عایق گرانول است. این نوع عایق ها دارای دانه های پودری هستند و به صورت پاششی در فضای مورد نظر به کار برده می شود و با ایجاد فضایی متخلخل، در سطوح مورد نظر به عنوان عایق عمل می کند.

نوع دیگری از عایق صنعتی که حالت اسفنجی دارد و به صورت ذرات شیشه ای هستند که از جنس پلاستیک می باشد، و پلی استایرن نام دارد. از این نوع متریال عایق نیز برای عایق کاری بخش های مختلف و در صنایع مختلف استفاده می شود.

اگر در مورد دوام و عمر مفید این نوع عایق ها بپرسید باید بگوئیم که میزان دوام عایق های پلی استایرن بستگی دارد به اینکه چگونه از آن مراقبت شود تا دچار آسیب نشود. همچنین بستگی دارد به اینکه درهنگام نصب کلیه ی مرانب نصب را در نظر گرفته اند یا نه. در صورتی که هنگام نصب به عایق پلی استایرن آسیبی نرسیده باشد و مراحل نصب به درستی و با دقت اجرا شده باشد به مدت چندین سال می توان از آن استفاده کرد.

نوع دیگر عایق صنعتی که به صورت پیش ساخته در بازار وجود دارد و دارای صفخات بسیار انعطاف پذیری می باشد، عایق های فیبری یا سلولزی می باشد. عایق فیبری به صورت پتویی نیز در بازار وجود دارد. این نوع عایق ها از جمله متریال عایقی می باشد که بسیار مقرون به صرفه می باشد.

عایق صنعتی

عایق صنعتی در کجاها کاربرد دارد؟

همانطور که گفته شد، با استفاده از انواع روش های عایق کاری می توان در مصرف انری صرفه جویی کرد و از آنجا که در صنعت نیز از راه های مختلف انرژی به هدر می رود، پیدا کردن راه ها و روشهایی که منجر به کاهش مصرف انرژی بشود می تواند بسیار کار آمد و مفید واقع شود. البته ناگفته نماند که عایق کاری صنعتی بسیار هزینه بر است، اما از سوی دیگر این عایق صنعتی می تواند باعث کاهش هزینه ها شود.

از عایق صنعتی در ساختمان ها و مجتمع های تجاری بزرگ، در عایق کاری سقف و دیوارکارخانه ها، موتورخانه ها و … برای عایق کاری سوله و نیز عایق کاری لوله ها در خطوط انتقال نفت و گاز و … استفاده می شود.

نکته ای که باید در مورد عایق صنعتی در نظر داشته باشید این است که از آنجا که این نوع عایق ها در محیط های صنعتی با انواع مختلف مواد صنعتی ممکن است تماس پیدا کند از جمله ترکیبات اسیدی و شیمیایی، همچنین ممکن است صدمات مکانیکی به آن ها وارد شود، باید از پوشش حفاظ مخصوص برای آن ها استفاده کرد.