هزینه خرید آبگرمکن دیواری معملا درصد زیادی از بودجه خانواده شما را مصرف می‌کند. با وجود این هزینه، آبگرمکن‌های دیواری معمولاً تا زمانی که خراب نشوند، نادیده گرفته می‌شوند و شما را بدون داشتن آب گرم برای مدتی رها می‌کنند. اگر آبگرمکن دیواری شما به پایان عمر مفید خود نزدیک شده است و فکر می‌کنید قبل از ایجاد یک فاجعه، آن را جایگزین کنید، خوشحال خواهید شد که بدانید انتخاب‌های بهتری برای خرید دارید، به شرط آن که نکاتی را در نظر بگیرید. در این مقاله با شرکت نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید تا در این مورد بیشتر شما را راهنمایی کنیم.

5 نکته مهم که باید هنگام خرید آبگرمکن در نظر بگیرید

خرید آبگرمکن دیواری کاری نیست که اغلب اوقات انجام دهید. بنابراین، اگر وقت آن است که آب گرمکن قدیمی خود را را جایگزین کنید، مسلما می‌خواهید درست آن را انجام دهید تا مدتی طولانی برای شما کارایی داشته باشد. اگر به دنبال آبگرمکن دیواری جدید برای خانه یا محل کار خود هستید، قبل از اینکه چه چیزی بخرید، پنج عامل مهم زیر را در نظر بگیرید.

درباره آبگرمکن های خورشیدی، مزایا و معایب آنها و سیستم آبگرمکن خورشیدی پسیو یا غیرفعال چه می دانید؟

آبگرمکن دیواری

۱- منبع سوخت

در رایج‌ترین آبگرمکن‌های دیواری مسکونی، گاز یا برق، به عنوان منبع سوخت آن‌ها کار محسوب می‌شود. اگر آبگرمکن فعلی شما دارای سوخت گاز است، حتماً تأیید کنید که آیا از گاز طبیعی استفاده می‌کند یا گاز پروپان (Propane). بخاری‌های گازی عموماً از قیمت بالاتری برخوردار هستند و برای سلامتی و ایمنی نیاز به تهویه ویژه دارند. با این حال، آن‌ها هزینه‌های آینده را در طول زمان با هزینه عملکردی پایین‌تر جبران می کنند. مدل‌های برقی معمولا هزینه کم‌تری دارند اما عموما هزینه عملکردی بالاتری دارند؛ به این معنی که پرمصرف ترند. نکته اصلی این است که بدانید استفاده از چه منبعی در منزل شما از چه منبعی مناسب است تا بتوانید جایگزینی درستی را برای آبگرمکن فعلی خود خریداری کنید.

۲- اثربخشی انرژی

اکنون مهم نیست که کدام منبع سوخت را انتخاب کنید؛ یک آبگرمکن دیواری می تواند سومین مصرف کننده انرژی در خانه شما باشد. بنابراین، شما می خواهید در صورت امکان واحد جدیدی را انتخاب کنید که از نظر مصرف انرژی کارآمد باشد. خوشبختانه، تمام آبگرمکن های دیواری جدید برای رعایت استانداردهای دقیق انرژی سیستم فدرال از درجه بالایی از راندمان انرژی برخوردار هستند. به دنبال رتبه بندی EF (فاکتور انرژی) باشید. این رتبه بندی نشان می‌دهد که چگونه تبدیل یک واحد انرژی به واحد گرما به صورت کارآمد و مفید تبدیل شده و چقدر انرژی گرما در زمان ذخیره تلف می‌شود. این عدد همیشه به صورت اعشاری بیان می‌شود، بنابراین، EF 1.0 به این معنی است که 100 درصد از انرژی بخاری به آب گرم تبدیل می‌شود. هرچه این ضریب انرژی بالاتر باشد، آبگرمکن کارآمدتر است.

۳- دوام و طول عمر

یک آبگرمکن دیواری معمولا نسبت به مدل‌های سنتی و خمره‌ای دوام بیشتری دارند. طول عمر آن‌ها حدود 20 سال است، در مقایسه با 10 تا 15 سالی که برای آبگرمکن‌های معمولی دیگر تخمین زده شده است. علاوه بر این، اجزای آبگرمکن دیواری عموما قطعه قطعه است، بنابراین، اگر اشکالی در آن به وجود بیاید، می‌توان قسمت خراب را به راحتی تعویض کرد. در صورت بروز مشکل، شما را مجبور به تعویض کل واحد نمی‌کند. پس نیاز است که هنگام خرید آبگرمکن، این نکات را چک کرده و یک آبگرمکن دیواری مناسب و با خصوصیات دوام بیشترخریداری کنید.

۴- انواع واحدها

اگر به طور مرتب از آب گرم بسیار زیادی استفاده نمی‌کنید، و مصرف آب شما مثل دیگر خانواده‌ها و حتی کمی بیشتر است، می‌توانید یک آبگرمکن بدون تانک یا دیواری بخرید تا از تمام خانه خود مراقبت کنید. خانواده‌هایی که نیازهای بیشتری دارند می‌توانند چندین واحد را برای گرم کردن آب در خانه متصل کنند. گزینه دیگر نصب آبگرمکن‌هایی است که آب گرم را برای یک سینک یا دوش به طور اختصاصی تأمین می‌کند.

از آنجا که در این آبگرمکن‌ها مخزنی برای ذخیره سازی وجود ندارد، می‌توان یک آبگرمکن بدون تانک یا مخزن را روی یک دیوار نصب کرد و از فضای آزاد زیر آن استفاده کرد. لازم است که مدل‌های گازی به خارج از محیط بسته خانه منتقل شوند، اما بسیاری از آن‌ها قابلیت تهویه مستقیم را دارند. بنابراین، آب می‌تواند به صورت عمودی از طریق سقف یا به صورت افقی در راستای دیوارخانه جریان پیدا کند.

آبگرمکن دیواری

۵- مکان و فضای شما، تفاوت ایجاد می کند

آبگرمکن‌های بدون تانک و دیواری که در این مقاله مد نظر ما است، معمولاً فضای بسیار کمی را در مقایسه با گزینه‌های مخزن‌دار سنتی اشغال می‌کنند. شما باید در نظر بگیرید که آبگرمکن چقدر نیاز به افزایش دمای آب ورودی دارد، زیرا این امر بر قابلیت GPM ( تعداد گالن‌های آب گرم که در هر دقیقه تولید می‌شود) آن تأثیر می‌گذارد. دمای آبی که وارد خانه شما می‌شود ممکن است براساس اقلیمی که در آن زندگی می‌کنید، گرم‌تر یا سردتر باشد.

آب داغ مورد استفاده شما معمولاً تا 120 درجه گرم می‌شود. بنابراین، می‌تواند اختلاف دمای قابل توجهی بین آب ورودی و آنچه از شیر آب خارج می‌شود وجود داشته باشد. حداکثر و ماکزیموم GPM برای یک واحد ممکن است 8 یا 9 باشد، اما اگر این واحد باید زمانی را صرف کند تا دمای آب را 70 درجه افزایش بدهد، می‌تواند GPM را به نصف کاهش دهد. اطلاعات کارخانه‌ای، GPM را در دماهای مختلف ورودی آب فراهم کرده است، بنابراین، حتما این نکته را موقع خرید در نظر بگیرید.

پیدا کردن اندازه مناسب آبگرمکن دیواری می‌تواند مشکل باشد. شما باید حداکثر نیاز آب گرم خانه خود را تخمین بزنید. بنابراین، ممکن است به واحدی احتیاج داشته باشید که بتواند آب گرم کافی را همزمان برای دوش آب گرم حمام و ماشین لباسشویی فراهم کند. آبگرمکن‌های دیواری قابلیت انعطاف‌پذیری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی را دارند. اگر به فکر خرید یکی از آ‌ن‌ها هستید، با یک لوله‌کش یا نماینده تولید کننده محصول مشورت کنید تا اندازه و سبک مناسب خانه خود را پیدا کنید.

  • توجه کنید همیشه هنگام انتخاب نصب آبگرمکن دیواری، به هنگام خرید این پنج عامل را با دقت در نظر بگیرید. شرکت نوآوران تجهیزات عایق آیریک با کمال میل در این مورد در کنار شما خواهد بود و در صورت بروز مشکل صادقانه شما را راهنمایی می‌کند.