سیستم عایق کاری بام وارونه یا IRMA رایج ترین نوع سقف است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم نوعی سقف مسطح است که در آن لایه ضد آب در زیر عایق حرارتی قرار دارد. یکی از مهمترین مزایای روش سقف معکوس این است که غشاء عایق از انبساط و انقباض ناشی از نوسانات هوا مانند یخ زدگی و اشعه نور خورشید محافظت می کند. به منظور آشنایی بیشتر با سیستم عایق کاری بام وارونه با گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک همراه باشید.

عایق کاری بام وارونه

عایق کاری بام وارونه

لایه ضد آب به طور معمول یک غشای مایع است که روی اسلب بتن قرار می گیرد و تخته های عایق روی آن گذاشته می شوند، سپس روی آن را با اسلب سنگ فرش یا شن می ریزند که در اثر افزایش باد یا آب حرکت نکنند ( غشاء ضد آب معمولاً مستقیماً به ساختار سقف، به طور معمول سقف بتونی، چسبیده است). آب باران از بین لایه عایق رطوبتی و لایه های بالایی به سمت ناودان، عبور می کند.

برای استفاده از این تکنیک باید، هنگام محاسبه مقدار U پشت بام، به وجود مقداری رطوبت در زیر تخته ها توجه نمود. این ملاحظات باید به منظور کاهش نفوذ رطوبت به زیر لایه عایق در نظر گرفته شود؛ چرا که در صورت تداوم می تواند مشکلاتی همچون خطر میعان بخار آب را به وجود دارد.

سقف های معکوس تبدیل به یک جایگزین محبوب برای سقف های معمولی شده اند زیرا دارای مزایای زیادی از جمله، عمر طولانی مدت و صرفه جویی در هزینه می باشند. سقف های معکوس به گونه ای طراحی شده اند که دارای حداقل عمر 40 ساله می باشند.

در سال 1960، دانشگاه ایالتی میشیگان (MSU) جزء اولین ساختمان هایی بود که از این فناوری در سیستم های بام خود استفاده کرد. سقف های IRMA این دانشگاه به مدت 50 سال در تمامی شرایط آب و هوایی نظیر برف، باران و نور مستقیم خورشید همچنان، بدون هیچ مشکلی مقاوم و پایدار هستند.

سیستم IRMA همچنین یکی از گزینه های مناسب برای استفاده در روف گاردن است. این راه کار در حال تبدیل شدن به یکی از کاربردهای محبوب در بین معماران، سازندگان و صاحبان آپارتمان است.

بیشتر بدانید

عایق کاری و آبندی روف گاردن

مصالح استفاده شده در عایق کاری بام وارونه

از جمله مواد بکار رفته در عایق بام وارونه EPS و XPS می باشند که در برابر رطوبت مقاوم هستند. XPS برای عایق کاری ضد آب و سیستم های سقفی که عایق در بالای غشاء سقف قرار دارد مورد استفاده قرار می گیرد (IRMA یا مونتاژ غشاء سقف معکوس) و بسیار رایج تر است.

از مفهوم IRMA برای عایق کاری دیوارهای ساختمان نیز استفاده می شود، جایی که عایق پلی استایرن روی یک غشای رطوبتی قرار می گیرد و سیستم روکش آن روی لایه عایق نصب شده است.

استفاده از عایق EPS و XPS در ساخت و ساز ساختمان، انعطاف پذیری، سازگاری و راندمان حرارتی زیادی را برای استفاده در یک ساختمان ارائه می دهد. انتخاب بین این دو به استفاده خاصی بستگی دارد. انتخاب نوع مناسب برای عملکرد مناسب عایق کاری بسیار مهم است.

عایق کاری بام وارونه

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک

گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک با حرفه ای ترین و برترین نصابان عایق مناسب برای نصب عایق بام وارونه به شما در ایجاد هر چه ایمن تر ساختن محیط اطرافتان کمک می کند. این گروه همچنین با توجه به شرایط و نوع نیاز شما، بهترین نوع عایق را به شما پیشنهاد می دهد. از این رو می توانید جهت دریافت راهنمایی و قیمت با همکاران ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق آیریک تماس فرمایید.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید صمیمانه از شما متشکریم در صورت هر گونه سوال در زمینه انتخاب بهترین نوع عایق و نصب عایق بام وارونه با ما تماس بگیرید.