افراد علاقه مند به فعالیت در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی، بیشتر از سایر افراد با انواع عایق و روشهای عایق کاری ساختمان های مسکونی، تجاری و … آشنا هستند. اگر شما دوست عزیز هم جز این گونه افراد هستید، قطعا انواع متریال عایق از جمله پشم شیشه و پشم سنگ را می شناسید. آیا تا کنون در مورد پشم سرامیک شنیده اید؟ آیا مایلید تا در مورد این نوع متریال عایق نیز اطلاعاتی بدست آورید؟ پس با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

درباره عایق پشم سرامیک چه می دانید؟

این سوال ممکن است که برای بسیاری از شما عزیزان پیش آمده باشد که چرا از اصطلاح “پشم” برای این گونه عایق ها استفاده می کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوئیم که به طور کلی پشم، به معنای الیافی است که به صورت یکجا و مرتب در اندازه های مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته است و به دلیل اینکه این در ساخت برخی از متریال عایق از این نوع الیاف استفاده می شود، در نامگذاری آن ها از این اصطلاح استفاده می شود. و اما عایق پشم سرامیک… در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با این نوع متریال عایق آشنا کنیم.

پشم سرامیک

آشنایی با عایق پشم سرامیک

پشم سرامیک نوعی متریال عایق بسیار مقاوم در برابر گرما و حرارت است که دارای ویژگی های بسیار فوق العاده از لحاظ فنی می باشد و در صنایع مختلف به عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. الیاف سرامیک از جنس آلومینیوم سیلیکات و اکسید سیلیس می باشد که دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی نیز می باشد. در حقیقت این مواددر حرارت بالا ذوب می شود و این مواد مذاب به یکسری الیاف تبدیل می شود.

الیاف سرامیک خاصیت دیگری نیز دارد که می توان از آن به عنوان عایق صوت هم استفاده کرد. این نوع متریال عایق خاصیت آکوستیکی دارد و لایه های نازکی از آن در بدنه خودرو به عنوان عایق وت مورد استفاده قرار می گیرد.

عایق پشم سرامیک خاصیت ضد حریق نیز دارد و در بسیاری از ساختمان های مسکونی، تجاری و … به عنوان عایق ضد حریق استفاده می شود.

عایق پشم سرامیک دارای چه مزیت هایی می باشد؟

از آنجا که این نوع عایق از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است برش آن نیز بسیار آسان است و این کار نصب عایق را به شدت آسان ساخته است. این یکی از مهم ترین مزایای عایق پشم یرامیک است.

از دیگرمزایای عایق پشم سرامیک این است که از آنجا که این نوع عایق از مقاومت حرارتی بالایی برخودرار است و در برابر انتقال گرما از خود مقاومت بسیار زیادی نشان می دهد، یکی از مناسب ترین گزینه ها برای استفاده به عنوان عایق حرارتی می باشد.

قیمت عایق پشم سرامیک بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.

این سه مورد از مهم ترین مزایای عایق پشم سرامیک می باشد. در ادئامه به زمینه های کاربردی عایق پشم سرامیک اشاره خواهیم کرد.

پشم سرامیک

کاربردهای عایق پشم سرامیک

  • در کوره های صنعتی برای عایق کاری سقف
  • در صنایع خودروسازی
  • به عنوان پارچه های نسوز برای دوخت لباس های ضد حریق
  • قابل استفاده در دماهای بسیار بالا به عنوان عایق حرارتی

نکات ایمنی که هنگام نصب عایق پشم سرامیک باید رعایت شود

از آنجا که این نوع متریال عایق از الیافی تهیه شده اند که هنگام برش ذرات آن ها در هوا پخش می شود، رعایت یکسری نکات ایمنی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد بسیار لازم و ضروری می باشد.  

  • اول از همه سعی کنید پیش از هر چیز درب ها و پنجره ها را در فضای مورد نظر باز کنید.
  • از ماسک و عینک و دستکش مخصوص استفاده کنید.
  • ·       پس از اتمام کار دست های خود را با آب سرد شستشو دهید.

نکته ی بسیار پر اهمیت دیگر در مورد عایق های پشم سرامیک این است که نقش این نوع عایق ها کمک به مصرف بهینه ی انرژی می باشد و از این رو باعث کاهش مصرف سوخت های فسیلی می شود که این باعث کاهش آلودگی هوا می شود و در نتیجه این نوع عایق ها سازگار با محیط زیست می باشد.