خوردگی عبارتست از خراب شدن یک ماده به علت حمله شیمیایی یا الکتروشیمیایی به آن. خوردگی فلز در شرایطی که در رطوبت و مکان نمناک قرار گیرد می تواند توسط انواع مکانیزم خوردگی که بر یکپارچگی ماده اثر گذار است، صورت گیرد. در این مقاله با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا با انواع خوردگی آشنا شوید.

انواع خوردگی در متریال ساختمانی را بشناسید

شاید تا کنون شنیده باشید که در تخریب برخی از قسمت های ساختمان صحبت از خوردگی و خرابی در آن محل است ولی ممکن است دانید که خرابی دقیقا به چه مشکلی در ساختمان ها اتلاق می شود. در این بخش از مقاله انواع خرابی را برای شما خواهیم گفت. همچنان با ما همراه باشید.

انواع خوردگی

خوردگی کلی

یکی از متداول ترین نوع خوردگی، خوردگی کلی است که در آن سطح فلز به طور یکنواخت از بین می رود و فلز رفته  رفته نازک و نازک تر می شود و در نهایت یکپارچگی ساختاری خود را از دست می دهد.

خوردگی گالوانیک

یکی دیگر از انواع خوردگی ، خوردگی گالوانیک می باشد. معمولا بین دو فلز متمایز یا رساناهای غیر فلزی یک اختلاف پتانسیل الکتروشیمیایی وجود دارد، زمانی که آن ها در یک الکترولیت به طور الکتریکی به یکدیگر متصل می شوند.

حتما بخوانید :

پوشش رول آلومینیوم چیست؟

جلوگیری از شوره زنی یا سفیدک زدن بتن

یک الکترولیت جریان الکتریکی بین دو رسانا ایجاد می کند. در نتیجه هنگامی که این دو در حال اتصال نیستند، آند دچار خوردگی بیشتری می شود و کاتد آهسته تر دچار خوردگی می شود که به آن خوردگی گالوانیک می گویند.

خورگی موضعی

گاهی شرایط موجود در یک محل باعث حمله ی عوامل تخریب به آن جا می وشد و آن محل را دچار آسیب و خوردگی می کند. به طور مثال وجود گودال در سطح فلز که به شدت پیشروی می کند، درز یا شکاف و خرابی میکروبیولوژیکی همه  به عنوان خرابی موضعی در نظر گرفته می شود.

ترک یا شکاف محیطی

برخی از انواع خوردگی بر اثر تاثیر هم افزایی محیط شیمیایی و شرایط مکانیکی خود فلز  به وجود می آید. فرسودگی و خوردگی بر اثر فشار، دو نوع از انواع خوردگی بر اثر تاثیر دو سطح از فلز بر روی یکدیگر می باشد.

انواع خوردگی

ترک خوردگی براثر فشار

ترک خوردگی نیز یکی دیگر از انواع خوردگی است که بیشتر موادی که مستعد شکنندگی هستند و تحت فشار قرار می گیرند دچار این نوع خوردگی می شوند. این نوع ترک خوردگی اندکی پنهانی است چرا که در ابتدا فلز دچار ترک های ریزی می شود و پس از مدتی این ترک ها در سطح فلز پخش می شود  و معمولا قبل از آن هیچ مشکلی از خود بروز نمی دهد ولی پس از مدتی ممکن است به طور غیر منتظره خطرآفرین شود.

خوردگی بر اثر فرسودگی

فرسودگی که یکی از انواع خوردگی محسوب می شود به طور طبیعی در فلز به وجود می آید و فلز به مرور زمان خاصیت رسانایی خود را از دست می دهد.

خوردگی بین دانه ای

این نوع خوردگی به صورت یک حمله ی انتخابی در سطح فلز اتفاق می افتد. قرار گرفتن فلز در شرایط مختلفی می تواند منجر به این نوع خرودگی شود. به دلیل فرایندهای مکانیکی گرمایی، اجزا فلز ممکن است دچار خوردگی شود و این خوردگی به بخش های دیگر فلز نیز منتقل شود.

در مواردی که نام برده شد، انواع خوردگی را برای شما عزیزان به همراه توضیحات مختصری در مورد هر کدام از آن ها بیان کردیم. اما راه کارهایی نیز برای جلوگیری از انواع خوردگی وجود دارد که در مقالات آتی خواهیم گفت. پس به منظور آگاهی از نحوه ی جلوگیری از انواع خوردگی در فلزات ما را در مقالات آتی دنبال کنید.

از اینکه همواره ما را مورد لطف و توجه خود قرار می دهید از شما بسیار ممنون و سپاسگزاریم.