به طور کلی استفاده از عایق صوتی برای جذب صدا تنها یکی از تکنیک های بسیاری عالی برای بهبود آکوستیک معماری یک ساختمان است. تکنیک های دیگری نیز وجود دارد که به جذب و ممانعت از عبور صدا کمک می کند. بسیاری از این تکنیک ها به عنوان راه حل های فردی موثر هستند . در این مقاله با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با راه های بهبود معماری آکوستیک ساختمان آشنا کنیم.

راه های بهبود معماری آکوستیک ساختمان را بشناسید

در این بخشاز مقاله برای شما عزیزان خواهیم گفت که چگونه می توان از لحاظ صوتی فضای بهتری درون ساختمان ایجاد کرد تا فضای داخل از آرامش بیشتری برخوردار شده و میزان نویز و آلودگی های صوتی به حداقل برسد.

بهبود معماری آکوستیک ساختمان

کنترل نویز در پارتیشن های دیواری

پارتیشن های دیواری فضاهای جداگانه ای در ساختمان هستند که لازم است نویز در آن ها کنترل شود. رایج ترین روش برای افزایش کنترل نویز در پارتیشن های دیوار ، استفاده از عایق است. عایق ها از مقاومت لازم در برابر عبور امواج صوتی برخوردارند. علاوه بر این، پر كردن حفره های دیوار با عایق هایی مانند فایبرگلاس یا پشم سنگ نیز بسیار حائز اهمیت است.

همچنین به آب بندی دیوار نیز توجه کنید. شما باید از آب بندی مناسب دیوار اطمینان حاصل کنید.

عایق جاذب صدا برای سیستم های سقفی معلق

با اضافه کردن پانل های سقفی پیش ساخته از مواد کامپوزیتی که معمولاً از فیبر معدنی یا الیاف شیشه تشکیل شده است ، می توان سیستم های سقفی پیشرفت که عایق صوتی هستند نیز ایجاد کرد.

عایق صوتی انعکاس صدا را جذب می کند

دیوارها ، سقف ها ، کف و اثاثیه می توانند صدای هوا را مانند صدای و موسیقی منعکس کنند. آنها همچنین می توانند صداهای ضربه مانند پله ها را روی زمین منتقل کنند. بازتاب ناخواسته صدا هنگامی رخ می دهد که لرزش های ناشی از هوا به یک سطح انعکاس آکوستیک از رسانه دیگری مانند دیوار ، سقف یا کف برخورد می کنند و صدا را به داخل اتاق باز می گردانند. 

استفاده از عایق صوتی به جذب صدا برخلاف بازتاب آن در داخل اتاق کمک می کند؛ به این ترتیب که بخشی از صدای جذب شده به گرما تبدیل می شود و بخشی از آن به داخل عایق جذب می شود.

بهبود معماری آکوستیک ساختمان

تخته های عایق آکوستیک

یک روش آسان برای کنترل صدا از طریق کاربرد پانل های عایق صوتی می باشد. این پانل ها از فایبرگلاس یا سایر مواد جذب کننده صوت تشکیل شده اند که آن ها را به دیوارها یا سقف ها متصل می کنند تا به کنترل صدا کمک کنند. به طور کلی ، هر چه سطح بیشتری از ساختمان با مواد جاذب صدا پوشیده شود ، نویز قابل برگشت به میزات بیشتری کاهش می یابد.

 یک مثال یک سالن ورزشی را در نظر بگیرید. حتی اگر منبع صدا متوقف شود ، سطوح سخت باعث بازگرداندن صدا می شوند. استفاده از پانل های صوتی در سالن های ورزشی می تواند با انتشار صدا به جلوگیری از وقوع انعکاس صوت کمک کند.

برای تقویت خاصیت آکوستیک ساختمان از عایق مقعر یا محدب استفاده کنید

شکل یک اتاق و عایق مربوط به آن می تواند تاثیری در نحوه حرکت صدا داشته باشد. سطوح مقعر تمایل دارند صدا را به یک نقطه کانونی منتقل کنند ، در حالی که سطوح محدب صدا را در جهت های مختلف پخش می کنند. پس بسته به نوع سطوح می توانید از نواع عایق های مقعر و محدب استفاده کنید.

سخن آخر

استفاده از عایق صوتی می تواند کیفیت صدا را در ساختمان تا حد زیادی بهبود بخشد و در کنار آن تکنیک های جداسازی و پوشاندن سطوح می توانند صدای انعکاس صداهای ناخواسته را به حداقل برسانند و محیطی دلپذیر و آرام ایجاد کنند.

وستان عزیز، از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. لطفا با ما تماس بگیرید و سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.