آیا می دانید عایق پشم شیشه از چه موادی ساخته شده است؟ این عایق ساخته شده از موادی چون : شن و ماسه، شیشه های بازیافتی، سنگ آهک و … است که در معرض دمای بالا قرار می گیرد. پس از آن الیافی تهیه می شود که بسته به موارد کاربرد آن به صورت رولی، فله ای و نیز به صورت سخت و دارای قالب ارائه می شود. استفاده از پشم شیشه برای عایقکاری ساختمان دارای مزیت های زیادی است، اما در این میان برخی تصورات غلط نیز در مورد این نوع متریال عایق وجود دارد که در این مقاله به ذکر آن ها پرداخته ایم. لطفا با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا با تصورات غلط در مورد عایق پشم سنگ آشنا شوید.

بیشتر بخوانید :

عایقکاری ارزان خانه چگونه ممکن است؟

نکاتی مهم برای عایقکاری صوتی ساختمان های نو

تصورات غلط در مورد عایق پشم شیشه

آشنایی برخی ویژگی ها و مزیت های عایق پشم شیشه

عایق پشم شیشه دارای وزن سبکی است و در عین حال دارای چگالی بالا، مقاومت بیشتر و دوام زیادی می باشد. از عایق پشم شیشه هم به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود و هم به عنوان عایق صدا.

به دلیل جنس و نوع بافت عایق پشم شیشه، این متریال عایق قابل تطبیق با سطوح مختلف می باشد.

به طور مثال برای عایقکاری دیوارها، عایق کاری کف ساختمان، عایق کاری حفره دیوارها و … از عایق پشم شیشه می توان استفاده کرد.

عایق پشم شیشه دارای مقاومت حرارتی بسیار بالا یعنی تا 230 درجه سانتیگراد می باشد و به این ترتیب به عنوان یک ماده ی ضد حریق محسوب شده که به عنوان عایقضد حریق نیز از آن استفاده می شود.

عایق پشم شیشه سازگار با محیط زیست بوده و قابل بازیافت نیز می باشد و چنانچه در شرایط خوبی نگهداری شده باشد، می توان مجددا از آن استفاده کرد.

در کل پشم شیشه یک متریال عایق است که در کل جهان از آن استفاده می شود.

برخی تصورات غلط در مورد عایق پشم شیشه

حال که با برخی از مزیت ها، ویژگی ها و موارد کاربرد این ماده عایق آشنا شدید، در ادامه به بیان برخی تصورات غلط در مورد عایق پشم شیشه خواهیم پرداخت.

یکی از تصورات غلط در مورد عایق پشم شیشه این است که برخی بر این باورند که پشم شیشه سلامت انسان را به خطر می اندازد. در صورتی که این باور کاملا غلط است. البته ناگفته نماند که پشم شیشه ممکن است در صورت عدم استفاده از دستکش و یا ماسک حین نصب، باعث ایجاد تحریکات پوستی با مشکلات تنفسی بشود که یک واکنش آلرژیک است، اما در کل هیچ خطر جدی در رابطه با عایق پشم شیشه انسان را تهدید نمی کند و مشکلات نام برده نیز به زودی و به راحتی برطرف می شود.

مطالعات زیادی نیز در این زمینه صورت گرفته است که نتایج این مطالعات و بررسی ها نشان داده است، عایق پشم شیشه هیچ مشکلی برای انسان به وجود نخواهد آورد و به هیچ عنوان جز متریال خطرناک دسته بندی نشده است.

تصورات غلط در مورد عایق پشم شیشه

دومین مورد از تصورات غلط در مورد عایق پشم شیشه این است که برخی می گویند، عایق پشم شیشه حاوی موارد رادیواکتیو و پنبه نسوز یا آزبست می باشد.

آیا می دانید آزبستیا پنبه ی نسوز ماده ی خطناکی است که در برخی موارد منجر به ایجاد سرطان ریه در فرد می شود؟ از این ماده در گذشته در ساختمان سازی استفاده می شود اما امروزه استفاده از آن چه به صورت تکی و چه در ترکیب با سایر مواد، ممنوع شده است.

بنابراین در تولید پشم شیشه از آزبست استفاده نشده است. همچنین تنها به دلیل وود شن و ماسه در ترکیب پشم شیشه، نمیتوان آن را به عنوان یک ماده ی رادیواکتیو در نظر گرفت.

سومین مورد از تصورات غلط در مورد عایق پشم شیشه، این است که عده ای معتقدند که پشم شیشه با محیط زیست سازگار نیست چرا که برای تولید آن انرژی زیادی مصرف می شود. در پاسخ به این افراد باید بگوئیم که درست است که برای تولید این ماده ی عایق انرژی زیادی مصرف می شود، اما پس از نصب آن، با ممانعت از هدر رفتن انرژی، بخش زیادی از این انرژی به چرخه ی انرژی در محیط زیست باز می گردد.

بنابراین اگر عایق پشم شیشه به درستی در محل مناسب نصب شود، قطعا در جلوگیری از به هدر رفتن انرژی بسیار کارآمد عمل خواهد کرد و می توان آن را سازگار با محیط زیست دانست.