در بسیاری از خانه ها به ویژه مناطق بارانی و مرطوب، افراد با مشکل دیوار های نمناک و نفوذ رطوبت به خانه دست و پنجه نرم میکنند. برای حل این مشکل و جلوگیری از نفوذ رطوبت، مهمترین مسئله، شناسایی منبع عامل ایجاد رطوبت است. از آنجایی که نفوذ ناگهانی رطوبت می تواند در اثر نقایص مختلف خانه ایجاد شود، ما برخی از منابع رایج را در زیر ذکر کرده و راه حل های پیشنهادی برای رفع نقص را ذکر میکنیم. با عایق آیریک همراه باشید تا از شر نفوذ رطوبت به داخل خانه راحت شوید.

نواقصی که سبب نفوذ رطوبت به داخل خانه میشوند

در اینجا برخی آسیب ها و نواقصی که سبب نفوذ رطوبت میشوند و راه حل از بین بردن آن ها را بیان میکنیم.

نفوذ رطوبت
  • ناودان ها و لوله های مسدود شده و آسیب دیده:

اغلب اوقات، نقص در ناودان ها و لوله ها منشا نفوذ است. برای این کار خیلی ساده لوله ها و ناودان ها را چک کرده و در صورت گرفتگی یا شکستگی آن ها را تعمیر کنید.

  • پنجره های خراب و آسیب دیده:

پایه پنجره ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید شیارهای قطره ای مسدود نشده اند زیرا در صورت مسدود بودن ممکن است مستعد ایجاد خاک و خزه شوند. در صورت مسدود بودن ، مطمئن شوید که آنها را به طور کامل تمیز کنید. اگرپنجره های شما به طرز چشمگیری قدیمی یا آسیب دیده هستند ، باید آنها را عوض کنید.

  • خرابی در سقف:

اگر مهارت و تخصص لازم را دارید قسمت های خراب و آسیب دیده سقف را تعمیر کنید. اگر فلشینگ دودکش (عایقی که برای جلوگیری از نشت رطوبت تعبیه شده است) سست است، آن را تعمیر و یا تعویض کنید. شما میتوانید این کار را به منخصصان عایق آیریک بسپارید تا با تعمیر و عایق بندی صحیح سقف از هرگونه نشتی آب و رطوبت جلوگیری کنند.

نفوذ رطوبت
  • گچ کاری آسیب دیده

اگر گچ کاری شما آسیب دیده باشد، آب و رطوبت به داخل نفوذ پیدا میکند. در صورت امکان باید ترک ها با گچ یا درزگیر جدید تعمیر شوند.

  • آجرهای دارای منافظ:

آجر در نهایت با گذشت زمان آسیب می بیند ، اگر آنها دارای منفظ شوند و اجازه ورود آب را بدهند ، باید آنها را برداشته و جایگزین كنید و یا شما راه حلی را به کار میبرید که به ضد آب شدن آجر ها کمک میکند، مثل آجر کاری با آجر های ضد آب.

بیشتر بخوانید: رطوبت از کجا وارد ساختمان میشود

رفع نقص های داخلی

قدم بعدی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل خانه، رفع مشکلات داخلی خانه است. هنگامی که منبع رطوبت نافذ متوقف شد، می توانید بر روی رفع آسیب های داخلی تمرکز کنید. در موارد جزئی، ممکن است آسیب داخلی فقط به گچ کاری محدود شود. در این صورت، تنها کاری که باید انجام دهید تعویض گچ کاری با گچ مقاوم به رطوبت است.

با این حال، تجربه ما میگوید این مشکلات معمولا فراتر از تعویض گچ کاری میباشد. مراقب مشکلات ناشی از پوسیدگی های مرطوب و خشک باشد، به ویژه اگر برای مدت طولانی مشکل نفوذ رطوبت به داخل خانه را داشته اید. با عایق کاری صحیح میتوانید از ایجاد مجدد این خرابی ها در خانه جلوگیری کنید.

نفوذ رطوبت

پیشگیری بهتر از درمان

همواره پیشگیری کردن از یک مشکل نسبت به رفع آن، انرژی و هزینه کمتری دارد. به طور قطع پیشگیری از نفوذ رطوبت به داخل خانه، هزینه کمتری خواهد داشت. همانطور که در بالا اشاره شد پیدا کردن دلیل نفوذ رطوبت و در ادامه تعمیر خرابی های ناشی از آن هم هزینه و هم وقت بیشتری میبرد. شما میتوانید با عایق بندی رطوبتی صحیح و کار آمد، خانه خود را از هرگونه نفوذ رطوبت به داخل ایمن کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه از خرابی های رطوبت جلوگیری کنیم

با یک حرفه ای مشورت کنید

به منظور پیشگیری و یا رفع نفوذ رطوبت به داخل خانه، شما نیازمند استفاده از مشاوره و کمک های افراد حرفه ای هستید. در این راستا، عایق آیریک با دارا بودن تیم مجرب و حرفه ای، این امکان را به شما میدهد که در صورت نیاز، از کمک ها و خدمات این تیم حرفه ای برای از بین بردن مشکل نفوذ رطوبت و عایق بندی صحیح خانه خود استفاده کنید.