همانطور که می دانید عایق حرارتی به منظور جلوگیری از انتقال حرارت، به دلیل وجود تفاوت دما در دو محل مختلف به کار برده می شود. به منظور پیشگیری از هدر رفتن انرژی به دلیل همین تفاوت دما، استفاده از انواع عایق حرارتی ضرورت پیدا می کند. اما عایق های حرارتی انواع مختلف دارد و بسته به اینکه در کدام بخش از ساختمان باید به کار برده شود، در انواع مختلفی تولید می شود. در این مقاله با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با عایق حرارتی دیوار آشنا کنیم.

بیشتر بدانید :

عایق حرارتی نانو چیست؟

عایق حرارتی XPS چیست؟

عایق حرارتی دیوار

آشنایی با عایق حرارتی دیوار

هدف از تولید عایق های حرارتی دیوار این است که در طول عمر ساختمان ها، از عبور حرارت و به هدر رفتن انرژی از طریق دیوارها ممانعت شود. البته در نظر داشتن برخی از نکات ضروری می تواند باعث نیل به این هدف مهم شود. در ادامه به برخی از این نکات اشاره خواهیم کرد.

نکات مهم در ارتباط با عایق حرارتی دیوار

به طور کلی عایق حرارتی دیوار برای اینکه بتواند عملکرد درستی داشته باشد و به خوبی مانع از عبور هوا از راه دیوارها شود، باید دارای دو ویژگی مهم باشد.

سهولت نصب : چنانچه عایق حرارتی به آسانی قابل نصب باشد و بتوان آن را در دیوارهای مربوط به بخش های مختلف ساختمان به آسانی به کار برد، در نتیجه به شکل قابل توجهی می توان در مصرف انرژی صرفه جوئی کرد.

حفاظت در برابر رطوبت : آیا می دانید در بسیاری از موارد، وجود رطوبت مانع از عملکرد صحیح یک عایق میشود؟ بنابریان برای اینکه عایق حرارتی دیوار بتواند به درستی از انتقال دما جلوگیری کند، باید بتواند در برابر رطوبت نیز مقاوم باشد. عایقی که در برابر رطوبت آسیب پذیر باشد، مقاومت خوبی در برابر حرارت نخواهد داشت.

این دو، از مهم ترین نکاتی هستند که در عملکرد عایق حرارتی دیوار بسیار تاثیرگذار است.

اما مسئله ی دیگری که وجود دارد مربوط است به نوع متریال عایق که بسته به تاثیرات زیست محیطی و محل نسب عایق حرارتی، می تواند متفاوت باشد که در ادامه به چند نوع از آن ها اشاره کرده ایم.

انواع متریال عایق حرارتی دیوار

برای عایق کاری حرارتی دیوارها می توانید از متریال زیر استفاده کنید.

عایق حرارتی دیوار

پشم شیشه

عایق پشم شیشه می تواند گزینه ای مناسب برای عایقکاری دیوارها باشد. پشم شیشه یک متریال عایق نسبتا ارزان قیمت است و نصب آن نیز آسان است. همچنین پشم شیشه غیرقابل اشتعال است و می تواند به عنوان پوشش ضد حریق نیز به کار رود. به علاوه خاصیت ضد رطوبتی نیز دارد.

اما آنچه اهمیت دارد این است که هنگام نصب عایق پشم شیشه از تجهیزات لازم استفاده کنید چرا که پشم شیشه اندکی آلرژی زا بود می تواند موجب تحریک ریه، آسیب چشم ها و حساسیت های پوستی نیز بشود. پس بهتر است هنگام نصب از دستکش و ماسک استفاده کنید.

پشم معدنی یا پشم سنگ

پشم معدنی نیز می تواند به عنوان عایق حرارتی دیوار به کار رود و در برابر آتش نیز از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین می توان از آن به عنوان عایق صوت نیز استفاده کرد. تنها موردی که وجود دارد این است که عایق پشم معدنی اندکی گرانتر از پشم شیشه است.

سلولز

سلولز از دیگر متریال عایق است که سازگار با محیط زیست می باشد و در برابر آتش و رطوبت نیز از خود مقاومت نشان می دهد. البته قابلیت حفاظت در برابر رطوبت در عایق های سلولزی نسبت به دو پشم شیشه وپشم سنگ کمتر است و لازم است که هر 5 سال یکبار عوض شود.

در این مقاله شما عزیزان را با یکی از انواع عایق های حرارتی آشنا کردیم به نام عایق حرارتی دیوار و شما را با متریال مناسب برای این کار و ویژگی های آن آشنا کردیم. امید است آنچه گفته شده توانسته باشد برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.