اکثر افراد برای یک بار هم که شده بوی فاضلاب سینک ظرف شویی را تجربه کرده اند. این بوی ناخوشایند میتواند روال عادی زندگی هر خانواده ای را به هم بزند. از آنجایی که افراد بسیاری در پی پیدا کردن دلیل این بوی ناخوشایند و برطرف کردن آن هستند، عایق آیریک در این مقاله به دلایل ایجاد این بوی بد و راه های برطرف کردن آن می پردازد. با ما همراه باشید.

دلایل بوی فاضلاب سینک ظرفشویی

این بویفاضلاب سینک ظرفشویی معمولا به دلیل مشکل در یکی از این دو مکان اتفاق می افتد:

  • تله سینک
  • دریچه لوله کشی

تله سینک

اگر به زیر سینک آشپزخانه خود نگاهی بکنید یک تله سینک می بینید. این قسمت به اصطلاح تله نامیده می شود زیرا کمی از آب را در بخشی “U” به تله می اندازد. در واقع تله سینک با نگه داشتن آب در این قسمت “U” شکل از ورود گاز های فاضلاب به داخل خانه شما جلوگیری می کند. بنابراین اگر بوی فاضلاب به مشام شما خورد این دومورد را چک کنید:

  1. مطمین شوید یک تله سینک وجود دارد. (در مواردی مشاهده شده که سینک، تله سینک نداشته)
  2. بررسی کنید که تله سینک، نشتی نداشته باشد.
  3. گرفتگی تله سینک را بررسی کنید.

برای رفع مشکل نشتی، دقت داشته باشید که باید اتصالات لوله را با دقت چک کرده و در صورت مشاهده هرگونه نشتی با تهیه قطعه ای به ابعاد قطعه قبلی، اقدام به تعویق آن کنید. این کار، کار سختی نیست ولی اگر هیچگونه تخصصی در این کار ها ندارید، توصیه ما به شما این است که از یک لوله کش و متخصص برای اطلاع از نشتی و رفع مشکل کمک بگیرید. همچنین گاهی به دلیل گرفتگی لوله ها بوی گند به درون سینک کشیده میشود. برای از بین بردن گرفتگی لوله ها قطعات را از هم جدا کرده و بررسی کنید که داخل لوله ها کاملا تمیز و بدون هیچ گرفتگی ای باشد. در صورت مشاهده هرگونه مواد و زباله های اضافه در لوله آن را تخلیه و در صورت نیاز لوله ها را تعویض کنید.

همچنین ، اگر مدتی از سینک خود استفاده نکرده اید (زیرا در تعطیلات یا چیز دیگری بودید)، ممکن است آب موجود در تله سینک تبخیر شده باشد. کم شدن آب موجود در تله سینک، گاز فاضلاب را به محیط انتقال می دهد. خوشبختانه راه حل این مشکل بسیار ساده است. کافی است کمی آب به پایین هدایت کنید.

دریچه تخلیه

ممکن شما یک تله سینک کاملا سالم و کاربردی داشته باشید اما باز هم بوی فاضلاب شما را اذیت کند. این به این خاطر است که فشار فاضلاب در نوسان است. فشار زیاد سبب میشود که بوی فاضلاب از آب موجود در تله سینک عبور کرده و وارد محیط شود. همچنین فشار کم سبب میشود آب داخل تله به بیرون ریخته شود.
به همین دلیل خانه ها دارای منافذ لوله کشی هستند. این دریچه ها اجازه می دهد تغییرات فشار بدون نشتی گاز فاضلاب به خانه شما، اتفاق بیفتند. دریچه ها لوله هایی هستند که به طور عمودی از خانه شما از طریق پشت بام عبور می کنند. هر تخلیه در خانه شما باید به یک دریچه تخلیه متصل شود.

بوی فاضلاب سینک ظرفشویی

مشکلات مربوط به دریچه تخلیه میتواند موارد زیر باشد:

  • گرفتگی دریچه تخلیه (اصلا دور از ذهن نیست که یک لانه پرنده در آن ببینید.)
  • یک دریچه دارای نشتی. اگر دریچه نزدیک سینک ظرفشویی باشد، یک نشتی در دریچه میتواند موجب انتشار گاز فاضلاب به دورن خانه شود.
  • نداشتن دریچه تخلیه (بله این یک احتمال ممکن است)

برای برطرف کردن مشکل گرفتگی دریچه،ممکن است شما به تنهایی قادر به پیدا کردن مشکل و رفع آن نباشید. در این موارد بهتر است از یک متخصص کمک گرفته و ماز او بخواهید مشکل را شناسایی و رفع کند.

اگر این موارد را چک کرده اید و هنوز مشکل شما حل نشده، شما نیاز به کمک گرفتن از یک فرد مجرب و متخصص دارید. همین حالا با عایق آیریک تماس گرفته و از خدمات و مشاوره این شرکت استفاده ببرید.