به منظور صرفه جوئی در مصرف انرژی بسیاری از افراد راه کاری عایق کاری ساختمان ها با انواع متریال عایق از جمله پشم شیشه، پشم سنگ و … را انتخاب می کنند تا بتوانند ساختمان های خود را مجهز بع انواع عایق های حرارتی، صوتی و ضد حریق نمایند. به این ترتیب انرژی کمتری از طریق بخش های مختلف ساختمان به هدر می رود. آیا تا کنون در مورد ساختمان های انرژی صفر خالص (NZEB)  چیزی شنیده اید؟ ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک در این مقاله به ذکر مطالبی در این خصوص پرداخته ایم. لطفا با ما همراه شوید.

با ساختمان های انرژی صفر خالص (NZEB) آشنا شوید؟

در ساختمان های انرژی صفر خالص یا Net Zero Energy Building یک روش طراحی و ساخت مورد استفاده قرار کرفته است که هدف آن دستیابی به یک ساختمان با شبکه متصل به انرژی است که قادر به تولید انرژی از منابع تجدید پذیر برای جبران نیازهای انرژی خود می باشد. در نتیجه ، این نوع ساختمان ها دارای مصرف انرژی خالص صفر هستند ، به گونه ای که کل انرژی مورد استفاده ساختمان به صورت سالانه تقریباً برابر یا نزدیک با میزان انرژی تجدید پذیر ایجاد شده در آن مکان است.

ساختمان های انرژی صفر خالص (NZEB)

صاحبان ساختمان ها و توسعه دهندگان آن ها علاقه بیشتری به توسعه ساختمانهای انرژی صفر برای تحقق اهداف شرکت ها و دستورالعمل های نظارتی نشان داده اند. در حقیقت ، در بسیاری از موارد این نوع ساختمان ها در پیشبرد اهداف بلندی که نشان دهنده ی نبوغ و نوآوری در علوم مهندسی است، بسیار تاثیرگذار  و کارا هستند.

عملکرد کلی  ساختمان های انرژی صفر خالص (NZEB) چگونه است؟

ساختمان های انرژی صفر خالص (NZEB) برای استفاده از افزایش غیرفعال خورشیدی ، همراه با جرم حرارتی ، بهینه شده اند تا تغییرات دما در طول روز تثبیت شود. این نوع ساختمان ها شامل طیف گسترده ای از اقدامات بهره وری انرژی می باشد که الیته برخی از آنها بسیار پیچیده و برخی دیگر بسیار ساده است. مانند تجهیزات گرمایش و سرمایش با راندمان بالا ، لوازم ، پنجره ها و درها و همچنین عایق، سیستم تهویه طبیعی ، درز بندی هوا و راه حل های پیشرفته تر انرژی تجدید پذیر مانند فتوولتائیک خورشیدی و سیستم های انرژی زمینی.

بیشتر برای چه نوع ساختمان هایی ازNZEB استفاده می شود؟

ساختمان های انرژی صفر خالص (NZEB) معمولاً با ساختمانهای تجاری سازگار است ، اما امکان دارد که خانه های مسکونی نیز از این تکنولوژی برخوردار باشد ، زیرا این مفهوم برای هر سازه تقریباً کاربردی و مقیاس پذیر است ، خواه یک ساختمان گسترده و چند منظوره باشد، خواه تأسیسات مربوط ب یک خانه ی کوچک.

مزایای ایجاد ساختمان های NZEB

در آمریکای شمالی ، تخمین زده می شود که ساختمانها تقریباً 40 درصد از کل انرژی سوخت فسیلی را مصرف می کنند و در انتشار گازهای گلخانه ای نقش بسزایی دارند. افزایش تعداد ساختمانهای NZEB ، اعتماد ما به سوخت های فسیلی را کاهش می دهد و راهی ای برای کاهش انتشار کلی کربن است.

ساختمان های انرژی صفر خالص (NZEB)

با وجودی که هزینه های اولیه آن ممکن است بالاتر باشد و فرایند آن قدری چالش برانگیز شود ، ایجاد ساختمان های انرژی صفر خالص (NZEB)  مزایای مختلفی خواهد داشت. مزیت های NZEB عبارتند از :

  • انتخاب مناسبی برای صاحبان ساختمان ها در برابر افزایش قیمت انرژی در آینده
  • افزایش راحتی ، سلامتی ، رفاه و بهره‌وری
  • مصرف انرژی و هزینه های انرژی را کاهش دهید
  • قابلیت اطمینان بهبود یافته است
  • ارزش فروش بیشتر چرا که تقاضا از عرضه بیشتر است.
  • کاهش تأثیر بر محیط زیست

این موارد از مهم ترین مزیت های ساختمان های انرژی صفر خالص (NZEB) می باشد که نظر بسیاری از مهندسان و فعالان در حوزه ی ساختمان سازی با مصرف بهینه انرژی را به خود جلب کرده است.