در بسیاری از موارد رطوبت ناشی از شکل گیری بخار هوا می باشد که در معرض سطوح سرد قرار می گیرد. در چنین مواردی استفاده از عایق دیوار می تواند سطوح حساس را گرم کرده و باعث کاهش خطر تراکم رطوبت ناشی از میعان بخار آب شود. با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا از مطالب بیشتری در این زمینه مطلع شوید.

بیشتر بخوانید : راه های جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل خانه

تراکم رطوبت

رطوبت در ساختمان ها

در ساختمانی که تهویه مطبوع وجود داشته باشد رطوبتی که ایجاد می شود به سرعت تبخیر می شود. اما در ساختمان هایی که از سیستم تهویه مناسب برخوردار نیست، در بخش هایی که بخار آب بیشتر وجود دارد و رطوبت بیشتر بود و آسیب پذیرتر است، امکان تخریب وجود دارد.

به این ترتیب حتی ممکن است در خانه بوی رطوبت و نم استشمام شود و شاهد لکه های سیاه رنگی در مناطقی مانند حمام ، زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی باشید که این به معنای وجوئ مشکل است و باید به سرعت برطرف شود. استفاده از عایق دیوار یک راه حل مناسب برای حل این مشکل می باشد. در ادامه به ذکر مطالبی در این خصوص پرداخته ایم.

دلیل ایجاد تراکم رطوبت در ساختمان چیست؟

بخار آب به طور طبیعی در فعالیت های روزمره مانند پخت و پز ، شستشو و استفاده از وسایل گرمایشی تولید می شود. هنگامی که سطح بخار در هوا به “نقطه اشباع” برسد ، رطوبت موجود در هوا به قطرات آب و فرم های تغلیظ تبدیل می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، گفته می شود که هوا دارای رطوبت نسبی 100٪ است. معمولاً میزان رطوبت در یک خانه در حدود 50-70٪ رطوبت نسبی باقی می ماند. همانطور که پیش تر گفتیم، مشکلات در شرایطی ایجاد می شود که در محل، سیستم تهویه مطبوع برای از بین بردن بخار وجود نداشته باشد. و بزرگترین نگرانی برای صاحبان خانه و سازندگان ساختمان ها ، ایجاد سطوح بیش از حد متراکم بینابینی است که می تواند صدمات جبران ناپذیری به ساختار یک ساختمان وارد کند. تراکم بینابینی در قسمت داخلی یک سازه از قبیل؛ دیوارها ، کفپوش ها یا فضای سقف ایجاد می شود. در واقع درجه حرارت و رطوبت نسبی هوا و همچنین اختلاف فشار هوا در داخل و خارج ساختمان در این میزان تراکم رطوبت تاثیرگذار است.

تراکم رطوبت

چگونه می توان میزان تراکم رطوبت را کاهش داد؟

برای به حداقل رساندن میزان تراکم رطوبت در خانه ، توصیه می شود که از بسته بودن کلیه مجاری عبور هوا از/ به منزل و همچنین تهویه مناسب هوا مطمئن شوید

حتماً از عایق دیوار برای کنترل تراکم رطوبت استفاده کنید. عایق هایی را انتخاب کنید که متناسب با حفره دیواره شما باشد و اطمینان حاصل کنید که فضای حفره را به طور کامل پر کرده است. زیرا این کار باعث می شود جریان هوا از طریق این فضای آزاد منتقل نشود.

با نصب فن های استخراج کننده در مناطقی از خانه که دارای رطوبت بیش از حد مانند رطوبت داخل حمام و آشپزخانه می باشد ، میزان رطوبت را در خانه خود کنترل کنید.

سیستم تهویه مناسب برای به حداقل رساندن تراکم رطوبت

نصب پنکه های مخصوص در ساختمان ، یک راه حل عالی برای کاهش رطوبت و تراکم در حمام و آشپزخانه می باشد. به یاد داشته باشید که هنگام پخت و پز ، همیشه فن ها یا همان دستگاه تهویه را روشن کنید. حمام بخشی از ساختمان است که بیشترین میزان روطبت در آن تولید می شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که فن حمام هنگامی که از آن استفاده می کنید روشن است و پنجره های حمام باز است. درب حمام را بسته نگه دارید تا از ورود رطوبت در قسمت های دیگر خانه خودداری کنید.

سخن آخر

عایق کاری مانع از ایجاد تراکم می شود ، اما به شرطی که به طور صحیح و در کنار آن با تهویه مناسب در ساختمان نصب شود تا بتواند در به حداقل برسد تراکم نقش موثری داشته باشد.