همانطور که هر طراح داخلی به شما خواهد گفت، پرده ها هستند که میتوانند یک اتاق را به یک اتاق کامل تبدیل کنند، به شرط آنکه به درستی انتخاب شوند. زمانی که بحث از زیبایی و نوع پرده میشود، گزینه های بسیاری همچون، رنگ، نوع پارچه، طول، اتصال و سفارشی یا آماده بودن پرده مطرح میشود. تنوع بسیار بالا در این موارد، میتواند به راحتی هر کسی را گیج و خسته کند. در این مقاله ما سعی میکنیم با مطرح کردن برخی سوالات و مسائل، گزینه های روی میز را محدود تر کرده و در انتخاب پرده ای مناسب با نیازتان، شما را یاری کنیم. با عایق آیریک همراه باشید.

خرید پرده

رنگ و جنس

پارچه یک بخش اساسی در انتخاب پرده است. زیرا چگونگی عملکرد و نگه داشتن پرده های شما را به مرور زمان نشان می دهد. اگر پارچه پرده زیادی سنگین باشد، ممکن است به راحتی کشیده نشود واگر زیادی سبک باشد ممکن است به خوبی آویزان نشود.

همیشه با یک نمونه بزرگ (حداقل 2 متری) کار کنید. یک قطعه کوچک پارچه، شاید نتواند به خوبی نوع ایستادن آن را مشخص کند. همچنین توجه داشته باشید که نور خورشید، به مرور زمان باعث محو و کم رنگ شدن پارچه ی پرده می شود. اگر اتاق مورد نظر، نور زیادی به خود می گیرد، عاقلانه تر است که از پرده های خیلی روشن (چون زودتر کمرنگ میشوند) استفاده نکنید. طراحان ماهر، اکثرا توصیه میکنند که رنگ های خنثی برای پرده بهتر است چرا که کمتر کمرنگ میشوند و به راحتی میتوان آن ها را ست کرد. با این حال اگر مدام در حال تغییر دکوراسیون و وسایل خانه هستید، نیازی نیست که در مورد کم رنگ شدن پارچه خیلی نگران باشید.

پارچه های لنین، ابریشم، ابریشم مصنوعی و مخمل بهترین انواع پارچه برای ساخت پرده هستند. چرا که این پارچه ها به زیبایی آویزان می شوند. شاید بتوان گفت ابریشم صنعتی بهترین آن هاست و در یک اتاق نور گیر به سرعت ابریشم طبیعی، از بین نمیرود.

طول و اتصال

قبل از هر اندازه گیری ای، باید انتخاب کنید که پرده چقدر بالاتر از پنجره باشد. در واقع آویزان کردن پرده ها بالاتر از پنجره، سبب میشود که اتاق مرتفع تر به نظر برسد. اغلب طراحان، پرده ها را 6 اینچ بالاتر از قاب پنجره وصل می کنند. اما گاهی برای ایجاد نمایی چشمگیر تر بالاتر نیز میروند. برای تعیین طول پرده، از جایی که میخواهید پرده آویزان شود تا کف اتاق را اندازه بگیرید.

هنگام اندازه گیری عرض پنجره خود ، حتماً از دو طرف چهار تا هشت اینچ اضافه کنید و تعداد کل را دو برابر کنید تا از پر بودن پرده اطمینان حاصل شود. بنابراین، زمانی که پرده ها را بکشید، در مقابل شیشه های پنجره و در دست وپا قرار نمیگیرند.

اگر میخواهید از پرده ها برای جلوگیری از نفوذ نور خورشید به داخل اتاق استفاده کنید، اینچ های اضافه تر از قاب پنجره، میتواند از نفوذ نور به میزان بسیار زیادی جلوگیری کند.

خرید پرده

سفارشی یا آماده

پرده های سفارشی مزایای بسیاری دارند، برای مثال: شما میتوانید ابعاد پرده را با توجه به سایز پنجره تعیین کنید و درواقع یک پرده کاملا اندازه و متناسب با پنجره و اتاق خود داشته باشد. کار های سفارشی در طراحی های بیشماری از مواد ساخت گرفته تا ظاهر پرده، ارائه می شوند. با وجود این تنوع و مزیت ها، پرده های سفارشی اختلاف قیمت بسیاری با پرده های آماده دارند. اگر نمیتوانید برای پرده های سفارشی هزینه کنید، توصیه ما به شما این است که از پرده های آماده استفاده کنید.

قابل شست وشو در ماشین یا فقط خشک شویی

از همان ابتدا مشخص کنید آیا میخواهید پرده تان قابلیت شست وشو در ماشین لباسشویی را داشته باشد یا خیر. توجه کنید که همین انتخاب ساده، در دراز مدت باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شما میشود. باید بدانید که اگر پرده هایی که قابلیت شست و شو در خانه را ندارند، خودتان بشویید میتوانید آن را خراب کنید.

 با در نظر گرفتن نکات بالا شما به راحتی میتوانید مناسب ترین پرده برای خانه خود را پیدا کنید. در صورتی که میخواهید یک دیزاین حرفه ای برای خانه خود داشته باشید، برای انتخاب پرده با یک متخصص صحبت کنید. در صورت هرگونه سوال و کمکی میتوانید با مشاوران عایق آیریک تماس گرفته و از خدمات ما بهره ببرید.