بهبود کیفیت صدا با استفاده از معماری آکوستیک در ساختمان ها می تواند بر بهره وری نیروی کار در محیط های اداری تأثیر مثبت بگذارد و علاوه بر آن کیفیت سکونت در ساختمان های مسکونی را افزایش دهد. بنابراین امروزه طراحی آکوستیک تقریبا به عنوان یک ضرورت به حساب می آید که جز ارزش ها در یک پروژه ی ساخت و ساز محسوب می شود. در این مقاله با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با چالش های معماری آکوستیک آشنا کنیم.

بیشتر بدانید : افزایش بهره وری ساختمان و رفاه ساکنین آن با استفاده از جذب صدا

معماری آکوستیک

به طور کلی کنترل صوتی، باید در مراحل اولیه برنامه ریزی و طراحی یک پروژه در نظر گرفته شود. در معماری آکوستیک یک فضا مشخص خواهد شد که چه مصالح ساختمانی باید در آن ساختمان استفاده شود. به طور خاص ، هنگام طراحی پروژه ای که نیاز به فضای آرام تر و جذب صدای بیشتری دارد ، عایق بندی صوتی نقش اساسی را ایفا می کند. در ادامه نکاتی را در مورد چالش های معماری آکوستیک بین کرده ایم، لطفا آن ها را به دقت مطالعه کنید.

آیا می دانید که تولید صدا بر اثر حرکت انرژی صوتی می باشد؟ و هنگامی ایجاد می شود که اشیاء دچار لرزش می شود ، هوای اطراف خود را تحت تأثیر قرار داده و ارتعاش ایجاد شود تا امواج صوتی در محدوده ی طول موج های متناسب با قوه ی شنیداری انسان دریافت و شنیده شود. وقتی صحبت از معماری آکوستیک می شود ، دانستن چگونگی هدایت یا کاهش حرکت انرژی صوتی در یک فضا برای ایجاد فضایی مناسب و خالی از هرگونه آلودگی صوتی اهمیت پیدا می کند. 

برای معماری آکوستیک یا ساختمان چالش هایی وجود دارد که عبارتند از :

فضاهای باز

در حال حاضر بیشتر مشاغل، برای همکاری با یکدیگر و اتحاد تیمی به فضاهای کلی باز روی آورده اند. متأسفانه در این فضاهای باز چیزی برای مسدود یا جذب صداهای موجود در هوا وجود ندارد. بنابراین ، احساسات ناشی از کارکنان در حال صحبت ، زنگ زدن به تلفن ها و ترافیک راهروها در صورت عدم مدیریت صحیح می تواند باعث ایجاد شرایط مخرب شود.

نویز محیطی

تأثیر نویز محیطی بر معماری آکوستیک یک ساختمان را به هیچ عنوان دست کم نگیریم. مواردی مانند تردد وسایل نقلیه ، تردد عابر پیاده و سایر سر و صداهای موجود در بیرون از ساختمان نیز می تواند بر میزان نویز و کیفیت صدای آکوستیک در یک ساختمان تأثیر بگذارد.

معماری آکوستیک

معماری آکوستیک یک ساختمان با توجه به ساختمان های مجاور

هنگام برنامه ریزی برای عایق کنترل صدا در ساختمان، لازم است موقعیت ساختمان و اتاق های مجاور آن را از لحاظ صوتی نیز در نظر بگیرید. به طور مثال طراحی معماری آکوستیک یک اتاق کنفرانس در کنار یک استراحتگاه باید به درستی انجام شود، به این معنا که لازم است این طراحی حداکثر کنترل صدا را تضمین کرده و اقدامات دیگری نیز برای جلوگیری از انتقال سر و صدا از اتاقی به اتاق دیگر انجام شود.

قرار دادن تجهیزات مکانیکی

وجود تجهیزات مکانیکی مانند واحدهای HVAC برای فراهم آوردن آسایش کلی در یک محیط بسیار ضروری است. متأسفانه در اغلب موارد این واحدها می توانند سر و صدایی را در سراسر ساختمان منتقل کنند. موقعیت مکانی این تجهیزات ، روش نصب و … همه باید هنگام تجزیه و تحلیل سیستم انتخاب شده در نظر گرفته شود.

این مواردی که ذکر کردیم از مهم ترین چالش های معماری آکوستیک بود که معمولا در ساختمان سازی با آن مواجه هستیم که باید به آن ها توجه داشته باشیم تا بتوانیم نهایت بهره را از متریال جذب صدا و عایق صوتی ببریم و آن محیط را به یک محیط آرام و خالی از هر گونه آلودگی صوتی تبدیل کنیم.

دوستان عزیز، از توجه و همراهی شما تا پایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم. لطفا در صورت وجود هر گونه سوال یا مشکل با ما تماس بگیرید و از راهنمائی های مشاوران ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک بهره مند شوید.